Warneńczyk - tak nazwano Władysława III, syna Władysława Jagiełły i Zofii (Sonki) Holsztyńskiej. Jako dziesięcioletni chłopiec ukoronowany na króla Polski - sześć lat później przyjął koronę węgierską. Uwikłany w rzymskie i węgierskie interesy podjął walkę z Turkami, zakończoną tragiczną śmiercią dwudziestoletniego Władysława w bitwie pod Warną w 1444 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1988

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

natrix | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Dobra powieść historyczna, choć może być trudna w odbiorze. Fabuła pierwszej części książki kręci się wokół knowań możnych panów, przedstawicieli stronnictwa młodego króla, biskupa Zbigniewa Oleśnickiego i buntujących się przeciw wszechwładzy tego ostatniego możnowładców. Druga część przenosi czytelnika w intrygi większego świata - tu ścierają się interesy Polski, Węgier, Turcji i reszty Europy. Smutny dla Warneńczyka finał tych zmagań znamy z lekcji historii.
Książka jak napisałem może być trudna w odbiorze. Po pierwsze nieco archaiczny język sprawia, że trzeba czytać trochę uważniej, niż "standardową" prozę. Po drugie, tło polityczne czasów po śmierci Władysława Jagiełły, interesy stronnictw możnowładców i zamożniejszych rycerzy może utrudniać połapanie się w poszczególnych wątkach.
Tak czy inaczej, jest to pozycja warta przeczytania, zwłaszcza dla miłośników powieści historycznej.

Grzegorz | 2016-09-30
Bałucki | 2015-09-06