Gniewko, syn rybaka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
Gniewko, Krzyżacy, Alina Korta,
Alicja

Gniewko, syn rybaka to powieść powstała na podstawie serialu telewizyjnego z 1969 roku. Głównym bohaterem jest osierocony Gniewko,którego rodzice zginęli podczas napadu Brandenburczyków na jego wioskę. Chłopiec zostaje otoczony opieką przez rycerza Sulisława, a gdy dorasta, zostaje rycerzem i służy królowi Władysławowi Łokietkowi.

źródło opisu: Opis autorski

Gromomir | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

Po książkę tą sięgałem z mieszanymi uczuciami. Serial nigdy nie zdołał mnie przyciągnąć, nie jest to też mój ulubiony okres w historii. Nie przepadam też za okresem, w którym została ona napisana. I niestety odcisnęła ona na powieści swoje piętno.

Akcja zaczyna się na Pomorzu Gdańskim w przeddzień zagarnięcia go przez Krzyżaków. Tam poznajemy Gniewka, ruszającego skoro świt aby poszukać bursztynu wyrzuconego przez Bałtyk. Poznajemy jego sielskie marzenia i dziecięce pragnienia, które przerywa nagłe dostrzeżenie Brandenburczyków ciągnących na Gdańsk. Chłopak ostrzega swoją wioskę a z niej zostaje wysłany z ostrzeżeniem do sędziego pomorskiego i kasztelana gdańskiego.
Polska jest u schyłku swego rozbicia dzielnicowego, najważniejszy gród na wybrzeżu ma więc tylko kilku rycerzy do ochrony. Dlatego, nie mając innego wyjścia decydują się ściągnąć Krzyżaków do obrony przed Brandenburczykami. Łamią oni jednak traktat i dokonują rzezi mieszkańców i zajmują całą krainę.
Gniewka na własnym...

srebrnanatalia | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Ab ovo
Przeczytana: 1990 rok

Ulubiony serial z młodości i pierwszy przypadek ( w czytelniczej przygodzie) książki, która powstała na podstawie filmu

Esme | 2014-08-06

Nie pamiętam już szczegółów, ale mając na uwadze że bardzo ją lubiłam polecam ją dzieciom zamiłowanym w historii.

Grzegorz | 2016-09-26
Matys | 2016-08-05