historyczna
Patrycja

Druga Wojna Światowa
BOHATEROWIE OPERACJE KULISY

Dramatyczne wydarzenia największych zmagań wojennych w historii.

Przełomowe, nieznane momenty walk.

Czujnie strzeżone tajemnice pól bitewnych, dyplomatycznych gabinetów, głównych sztabów i central wywiadu

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Alcatraz | 2014-06-02
Na półkach: Przeczytane, Tygryski
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Książka opisuje losy robotników przymusowych deportowanych do III Rzeszy w czasie drugiej wojny światowej. Dowiadujemy się z niej o organizacji i metodach pozyskiwania więźniów-robotników stosowanych przez niemieckie władze.

Głównym tematem książki jest historia osób zmuszonych do pracy w podziemnych sztolniach tajnych fabryk produkujących myśliwce (nie tylko o napędzie tłokowym). Dowiemy się m.in. o losach odrzutowych Me-262, których produkcję próbowano uruchomić w ukrytych w górach fabrykach. Wszystkie te zagadnienia łączą się nierozerwalnie z gehenną tysięcy pracowników przymusowych. Wielu z nich zginęło wciągniętych w bezlitosne tryby machiny pracującej na rzecz ślepych nadziei niemieckich władz.

Co ważne autorowi udało się opisać wydarzenia związane z działaniami aliantów zachodnich bez przeinaczeń. Komunistyczna cenzura zadowoliła się kilkoma zdaniami potępiającymi zbrojenia RFN zamieszczonymi w ostatnim rozdziale i właściwie na tym koniec.

Antoni Leśniak | 2015-07-26
Na półkach: Przeczytane, Tygryski