Historynka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Story Girl
rodzina, przyjaźń, miłość,

Inne wydania

Sara Stanley ma dopiero czternaście lat, lecz jej niesamowitym opowieściom nikt nie potrafi się oprzeć. Mieszka w miasteczku Carlisle i to właśnie tam, ku radości znajomych, snuje barwne, poruszające historie. Już wkrótce Sara pozna nowych słuchaczy: Beva i Feliksa, którzy przyjeżdżają do Carlisle na lato. Jeszcze nie wiedzą, że będą to wakacje ich życia, magiczny czas spędzony w krainie...

Już wkrótce Sara pozna nowych słuchaczy: Beva i Feliksa, którzy przyjeżdżają do Carlisle na lato. Jeszcze nie wiedzą, że będą to wakacje ich życia, magiczny czas spędzony w krainie wyobraźni i zaskakujących przygód.

Powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery to już klasyka literatury dla dzieci i młodzieży, t o nie starzejący się międzynarodowy bestseller, wciąż zyskujący nowe rzesze wiernych czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2007

lacerta | 2015-05-05
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Cały urok powieści Montgomery wciąż ten sam. Te same wspaniałe historie, ciekawe przygody i pomysłowe postaci. Aż marzy się by znaleźć się wśród tych dzieci i wraz z nimi pisać pamiętniki snów i urządzać konkurs na nie skrzywienie się podczas jedzenia kwaśnych jabłek.
Chociaż nie polubiłam Historynki i Feli to w innych dzieciach na pewno znalazłabym przyjaciół codziennych zabaw.

Gustawsonek | 2014-06-09
Przeczytana: czerwiec 2014

Gdy wypożyczałam ja w bibliotece, nie oczekiwałam niczego specjalnego. Ale Montgomery znów dowiodła, że w jej książkach nie może nie być "niczego specjalnego". Przy pierwszym spotkaniu momentalnie zaczęłam darzyć sympatią Sarę Stanley. Nie podoba mi się tylko, gdy w książkach ktoś jest "idealny do bólu", jak główna bohaterka. Przy tej książce można było się uśmiać nawet bardziej niż przy Ani z Zielonego Wzgórza.
Polubiłam Historynkę za jej opowieści, Felę za zadziorność, Piotrka za rozśmieszanie, Celinkę za małomówność i opanowanie, Sarę Ray za bojaźliwość, która dopełniała książkę. Nie polubiłam Feliksa i Edgarda, może za to, że są zwyczajni i nudni?
Polecam :D

Emsi | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 lipca 2016

Powrót do dzieciństwa.

Ania Shirley sprawiła, że moje najmłodsze lata bogatsze były o wielką wrażliwość i wykorzystywanie wyobraźni, by świat nie wydawał się taki duży i straszny dla małej dziewczynki. Historynka zaś stała się podobną odskocznią dziś.

Wprawdzie wydaje mi się, że jestem już za stara na takie opowieści i obecnie odpowiada mi zupełnie inna literatura, ale niezwykłą przyjemnością okazało się odkrycie tej powieści.

Gdyby nie pierwsze zdanie, może wcale by tak nie było, ale motyw drogi czy też ścieżki zawsze mnie fascynował. Ścieżka zawsze dokądś prowadzi, ale najwspanialsze jest to, że sami możemy sprawdzić, co kryje się na końcu. To tak oczywiste, a tak intrygujące, że od razu wiedziałam, że polubię się z tą książką.

Nie jest to historia na miarę Ani - czegoś mi tutaj brakowało - lecz nie zmienia to tego, że "Historynka" sprawiła, że znowu mogłam poczuć się jak 12-letnia dziewczynka na wakacjach.

Egotiste | 2013-03-16
Przeczytana: 15 marca 2013

Po raz pierwszy zetknęłam się w utworze Lucy Maud Montgomery z narracją pierwszoosobową, męską i bardzo mi się to spodobało. Miłym zaskoczeniem było także to, że narrator co jakiś czas opowiadał przygody dzieciaków z perspektywy czasu, po upływie lat, przez co mamy wrażenie, iż wyjawia nam swoje piękne wspomnienia.

Książka opowiada o perypetiach gromadki bardzo pozytywnych dzieciaków, których nie da się nie polubić. Każde z nich jest wyjątkowe na swój sposób, ale na pierwszy plan zdecydowanie wybija się tytułowa Historynka, która posiada niesamowity dar do opowiadania. Czytając jej wypowiedzi niemalże słyszymy ten śliczny, aksamitny głosik i dociera on aż do naszej duszy. Czytelnik łatwo może powrócić do lat swojej młodości i beztroski, utożsamić się z dziećmi, których największym marzeniem jest odkrycie tajemnicy niebieskiej skrzyni, natomiast zmartwieniem łata na spodniach.

Autorka nie pominęła oczywiście barwnych i poetyckich opisów krajobrazu, przyrody, które tak bardzo...

Dunya | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Jaka delikatna i piękna książka!
Wspaniale bawiłam się na farmie Kingów razem ze wszystkimi, niezwykle charakterystycznymi i sympatycznymi bohaterami.
A jakże klimatyczne są tutaj opisy darów natury i rozgwieżdżonego nieba.
Pani Montgomery pokazała mi piękno małych przyjemności, wielkich marzeń oraz potęgi wyobraźni już w "Ani z Zielonego Wzgórza", ale jeśli miałabym porównać te dwie pozycję to "Historynka" podobała mi się o wiele bardziej (zarówno sama tytułowa bohaterka jak i cała historia).
Trzeba też zaznaczyć, iż to jedno z niewielu dzieł autorki, gdzie narratorem jest młody chłopiec, wracający do swych pełnych przygód dnia codziennego chwil, które przeżył razem z bratem na Wyspie Księcia Edwarda u kuzynostwa.

Ta powieść jest cudowną okazją do poznania literatury, jaką kiedyś czytywały dziewczęta i lekkiego pozazdroszczenia codzienności, pozytywnego postrzegania świata oraz rozterek ówczesnej młodzieży, które jak o dziwo zauważyłam, są mi o wiele bliższe niż te, z którymi...

Lucy Shirley | 2014-01-20
Przeczytana: 14 grudnia 2013

"Historynka" należy do tego rodzaju literatury, do którego się powraca. Momentami nawet lepsze o "Ani z Zielonego Wzgórza".

"Historynka" wciąga. Bohaterowie są cudowni! Najbardziej urzekły mnie sama Sara Stanley (Historynka) i Felicity. Warto wybrać się do biblioteki i wypożyczyć tę książkę

sav | 2010-06-04

Piękna opowieść pełna malowniczych opisów, z prostą i strawną fabułą. Można odczuć typowy dla autorki posmak małych wsi z całym ich uroczym choć nieraz denerwującym klimatem. Typowa klasyka młodości, chociaż znudzony i sterany życiem dorosły na pewno znajdzie na kartach powód do uśmiechu i ukojenie.

Halina | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Cudowna, ciepła opowieść o urokach przyjaźni, dzieciństwa i życia na farmie. Postacie są niebywale żywe, czytając "historynkę", czułam, jakby siedziała obok Eda i słuchała zachwycających opowieści Sary. To jedna z najlepszy książek Maud i jestem jej za nią niebywale wdzięczna. Prze-cu-dow-na historia, gorąco polecam.

Klaudia | 2010-07-25

Czytałam ja bardzo dawno temu. Jeszcze jako mała dziewczynka zachwycona barwnym językiem autorki, zakochana w rudowłosej dziewczynce o głowie wypełnionej marzeniami, polubiłam Historynke z jej baśniami i żywym umysłem. Książkę polecę głownie dziewczynkom, romantyczkom i osobom, które lubią zachwycać się słowem.

Siedziałam po nocach i czytałam "Historynkę", potrafiłam czytać ją z 6 razy w roku, uwielbiałam przygody tych dzieciaków, uwielbiałam samą Historynkę. Kto wie, czy za niedługo znowu po nią sięgnę.