Wakacje na starej farmie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Story Girl
wakacje, farma
Ludi

Stara farma Kingów, gdzie Sara Stanley spędza wakacje, to miejsce kryjące w sobie wiele tajemnic, a może nawet nawiedzone przez duchy... Czy kilkunastoletni bohaterowie powieści rozwikłają wszystkie zagadki wiekowego domu?

Książka była także wydana pt. "Historynka".

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1994

źródło okładki: zdjęcie autorskie

atimere | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

Melancholijny wdzięk minionego dzieciństwa - taki ma urok proza Lucy Maud Montgomery w której można odnaleźć baśniowy, magiczny świat dziecinnych trosk i marzeń. Każdy bohater staje jak żywy przed oczyma i zapada w pamięć na długie lata. Ale dla mnie najważniejszą cechą prozy L. M. Montgomery jest dawanie przyzwolenia na inność. Bo bohaterowie jej książek są nietuzinkowi, charakterystyczni i często nieco przerastają swoją epokę, a mimo to znajdują miejsce w lokalnych społecznościach. Nie wiem czy w czasach Harrego Pottera ktoś jeszcze sięga po zupełnie niedzisiejsze książki o Historynce, czy rudowłosej Ani. Ale o ile realia tych książek znacznie odbiegają od aktualnych, o tyle wartości w nich zawarte aktualne są teraz chyba nawet bardziej niż kiedyś.

bellaizka | 2018-08-09
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Gdyby nie egzaltacja w budowie zdań, to pomysły dzieci i ich rozterki wieku dziecięcego nadałyby urok książce. A tak wyszła w pisaniu natura "Ani z Zielonego wzgórza".

madziulka502 | 2018-02-25

Kolejna magiczna, mądra i bogata w pewne prawdy życiowe książka niezawodnej Lucy Maud Montgomery. Niezwykle zabawna i wciągająca, osobiście miałam wrażenie, czytając, jakbym była wśród bohaterów powieści i spędzała z nimi czas, bawiła się, słuchała ciekawych opowieści Sary :) Zdecydowanie zasługuje na wysoką ocenę, polecam! :)

Cała opinia do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/10/152-historynka-zocista-droga-lucy-maud.html

Lucy Maud Montgomery to wszem i wobec znana pisarka. Nie trzeba jej przedstawiać nikomu - niemalże dosłownie matka najsłynniejszej rudowłosej sierotki świata, która doczekała się całej serii książek opisujących jej losy, wraca z kolejną opowieścią osadzoną na Wyspie Księcia Edwarda. Pełna ciepła i dziecięcej radości książka poświęcona jest losom Sary Stanley, tytułowej Historynki oraz jej przyjaciół, w tym braci Beva i Feliksa, którzy przybywają do miasteczka Carlise, by spędzić tam lato...
[...]

Reese | 2017-01-17
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowa
Przeczytana: 2016 rok

Chłopiec o imieniu Ed wraz z bratem Feliksem przyjeżdżają do rodzinnego domu swojego ojca - dworku Kingów na Wyspie Księcia Edwarda. Spędzają tam beztroski czas w grupie rówieśników słuchając m.in. opowieści Historynki, dziewczynki o pięknym, żywym głosie.
Cudowny, ciepły powrót do dzieciństwa.

Komediantka | 2016-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Książki nigdy wcześniej nie czytałam, ale będąc dzieckiem namiętnie oglądałam serial "Droga do Avonlea", który był oparty na tej powieści. Uwielbiałam go :) I już uwielbiam też książkę. Cudowna, pełna ciepła i serdeczności, przepięknie napisana. Pokochałam wszystkie te dzieci i aż zatęskniłam za przeszłością.

Historynka | 2016-08-13

Ta książka jest moją ulubioną! Uwielbiam Historynkę i jej czar opowiadania. Kocham zapominać o realnym świecie i przenosić się do starego sadu Kingów, gdy wraz z Historynką, Felą, Danem, Bevem, Feliksem, Piotrkiem i Sarą Ray śmiejemy się do rozpuku, zapisujemy swoje sny, przeżywamy przygody ze starym zegarem, chorym Paddem, chorobą Piotrka, a najbardziej na oczekiwanie Dnia Sądu Ostatecznego! Polecam tą książkę, sama mam dwie części Historynki.

Ludi | 2016-07-29
Na półkach: Czytane dawno, Przeczytane

Znam tę książkę pod tytułem "Wakacje na starej farmie", w tej wersji bohaterowie zachowują swoje imiona, a Sara to "Baśniowa Dziewczynka". Moje pierwsze spotkanie z nią miało miejsce w wieku gdzieś tak dziewięciu lat, i pamiętam, że podobała mi się niesamowicie ze względu na swój klimat. Pomagała mi też przetrwać różne bardzo trudne dla mnie momenty.
Jakie wrażenia mam po przeczytaniu jej ponownie w wieku 23 lat? Było sporo obaw, że okaże się znacznie gorsza niż ją pamiętam, ale nic z tych rzeczy. Wprawdzie nie utożsamiam się już od dawna z wieloma mocno w niej obecnymi wartościami (przede wszystkim wiarą), jednak o dziwo, nadal potrafi sprawić cud - przywołuje do mnie wyobrażenia, dzięki którym czuję się jak dziecko, bezpieczne w swoim domu. Opisana w książce stara, mocno idylliczna farma i grupka dzieci mają dziś dla mnie podwójne dno: mówią mi, że każdy tęskni za jakimś archetypem domu, niezależnie od tego, w jakich czasach i okolicznościach żyje. Nawet jeśli w życiu czytelnika...

Emsi | 2016-07-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 lipca 2016

Powrót do dzieciństwa.

Ania Shirley sprawiła, że moje najmłodsze lata bogatsze były o wielką wrażliwość i wykorzystywanie wyobraźni, by świat nie wydawał się taki duży i straszny dla małej dziewczynki. Historynka zaś stała się podobną odskocznią dziś.

Wprawdzie wydaje mi się, że jestem już za stara na takie opowieści i obecnie odpowiada mi zupełnie inna literatura, ale niezwykłą przyjemnością okazało się odkrycie tej powieści.

Gdyby nie pierwsze zdanie, może wcale by tak nie było, ale motyw drogi czy też ścieżki zawsze mnie fascynował. Ścieżka zawsze dokądś prowadzi, ale najwspanialsze jest to, że sami możemy sprawdzić, co kryje się na końcu. To tak oczywiste, a tak intrygujące, że od razu wiedziałam, że polubię się z tą książką.

Nie jest to historia na miarę Ani - czegoś mi tutaj brakowało - lecz nie zmienia to tego, że "Historynka" sprawiła, że znowu mogłam poczuć się jak 12-letnia dziewczynka na wakacjach.

książek: 2047
majkey | 2016-05-06
Przeczytana: 05 maja 2016

Gdyby to była książka jakiegoś innego autora - oddałabym ją do biblioteki. Ale, że chcę uzbierać kolekcję L.M. Montgomery, to zostaje. Bardzo nudziła mnie ta książka. W ogóle nie interesowały mnie losy dzieci ze starej farmy. Dodatkowo nie porywały mnie opowieści Bajkowiej Dziewczynki. Jednym słowem średnia książka.