Na niby i naprawdę

Okładka książki Na niby i naprawdę Zofia Lorentz
Okładka książki Na niby i naprawdę
Zofia Lorentz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Łódzkie
1980-01-01
1972-01-01
wojna dzieciństwo

Wojna a dzieci. Temat opisywany wielokrotnie a jednak za każdym razem z trochę inaczej rozłożonymi akcentami. Dzieci spędzające wakacje 1939 roku we dworku i nagle agresja, wojna. Straszne słowo. Warto o tym poczytać.

Dwór w Orzeszkowie był starym rozłożystym domiskiem z mnóstwem zakamarków. Otaczała go bujna zieleń ogrodu z aleją grabów, królestwem lip i ukwieconymi trawnikami. Na tyłach ogrodu w cieniu leszczyn znajdowała się porośnięta mchem lodownia. Za nią w blasku słońca kwitł sad owocowo-warzywny. Dalej ciągnęło się szczere pole, gdzie łany zboża sięgały aż pod las. Wakacje w takim miejscu to marzenie. Nic zatem dziwnego, że grupa sześciorga dzieci, bohaterów tej książki, radośnie spędzała tu czas latem 1939 roku. Z dala od wielkiego świata dni mijały spokojnie, jednak i tu docierały niepokojące wieści. Dzieci przeczuwały, że nie warto dowierzać Niemcom. Zorganizowały sobie wobec tego zabawę polegającą na obronie Orzeszkowa. Uformowały wojsko, dokonały podziału funkcji, opracowały plan mobilizacji, sporządziły dokładną mapę okolicy, zgromadziły zapasy żywności i zbudowały linię obronną, którą nazwały linią Zygmunota od imienia inicjatora robót. W połowie sierpnia zabawa w przygotowywanie się do wojny została zakończona. Dzieci zaczęły więc bawić się w wojnę, na niby. Tak jak Hitler, który od dawna szykował się do wojny, ale tak naprawdę robił to na niby, bo chciał przestraszyć Polaków. Weronika, córka oficera lotnictwa, przestrzegała, że z tym "na niby" to różnie bywa, bo bardzo często się myli i włazi na miejsce "naprawdę". Wrzesień szybko nadszedł i oto sytuacja uległa totalnej zmianie, "na niby" rzeczywiście przekształciło się w "naprawdę". Dzieci poznały, co to rozstanie, strach, bombardowanie, ostrzał, wybuchy, pożar, ucieczka, ból, płacz, rany i śmierć. Wzięły czynny udział w tej "zabawie". Czy dobrze się do niej przygotowały? Zapewniam, że czytelnik z zapartym tchem śledzi "dokazywanie" młodych żołnierzy nie-żołnierzy. Świetna książka, polecam.

smutno mi ...

smutno mi ...

rewelacyjna powieść, która ukazuje nam zbliżające się piekło wojenne oczami dzieci.

• Dziecięce, młodzieżowe
  • Z dzieciństwa
  • Powieść
  • Y-Czytane w dzieciństwie
  • Pożyczone / Polecone :P

Dodaj cytat z książki Na niby i naprawdę