Na niby i naprawdę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
wojna, dzieciństwo
megiddovl

Tragiczna wojenna rzeczywistość wkracza w życie dzieci spędzających wakacje we dworze w sierpniu 1939 roku.

projekt okładki: Ewa Czaplicka-Wiktorowska

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1980

źródło okładki: http://www.antykwariat.calinotheca.pl

Marynia | 2012-08-21
Przeczytana: 2007 rok

rewelacyjna powieść, która ukazuje nam zbliżające się piekło wojenne oczami dzieci.

Dwór w Orzeszkowie był starym rozłożystym domiskiem z mnóstwem zakamarków. Otaczała go bujna zieleń ogrodu z aleją grabów, królestwem lip i ukwieconymi trawnikami. Na tyłach ogrodu w cieniu leszczyn znajdowała się porośnięta mchem lodownia. Za nią w blasku słońca kwitł sad owocowo-warzywny. Dalej ciągnęło się szczere pole, gdzie łany zboża sięgały aż pod las. Wakacje w takim miejscu to marzenie. Nic zatem dziwnego, że grupa sześciorga dzieci, bohaterów tej książki, radośnie spędzała tu czas latem 1939 roku. Z dala od wielkiego świata dni mijały spokojnie, jednak i tu docierały niepokojące wieści. Dzieci przeczuwały, że nie warto dowierzać Niemcom. Zorganizowały sobie wobec tego zabawę polegającą na obronie Orzeszkowa. Uformowały wojsko, dokonały podziału funkcji, opracowały plan mobilizacji, sporządziły dokładną mapę okolicy, zgromadziły zapasy żywnościowe i zbudowały linię obronną, którą nazwały linią Zygmunota od imienia inicjatora robót. W połowie sierpnia zabawa w...

Mariusz Wojtak | 2016-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2016