Mali bohaterowie

Wydawnictwo Łódzkie
dla dzieci opowiadania
literatura dziecięca
dla dzieci opowiadania

KSIĄŻKĘ TĘ PRZECZYTAŁAM Z OKAZJI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. MUSZĘ PRZYZNAĆ, ŻE OPOWIADANIA O ODWADZE MAŁYCH DZIECI, W OBLICZU TAK WIELKIEGO NIEBEZPIECZEŃSTWA JAK WOJNA, BARDZO WZRUSZYŁY MOJE SERCE. Chylę czoła małym Powstańcom, oby ich odwaga i wielkie serduszka były wzorem do naśladowania dla ludzi współczenej epoki.

Zbiór 10 opowiadań opisujących drugą wojnę światową oczami dzieci. Słuchajcie rozwaliła mnie ta niepozorna "książeczka". Wycisnęła tyle łez jak mało która. Porusza w tak ujmujący sposób te wydarzenia i taki nietypowy, bo każdy rodzaj jest jakby baśnią. Niestety okrutną baśnią. Zaczyna się od tego, że baśnie (tak baśnie :) ) spotykają się na strychu w kamienicy i rozmawiają,...

Wojna oczami dzieci. Zamiast zabawy bohaterstwo wojenne. Książka utkwiła mi w pamięci i pobudziła zainteresowanie II wojną światowa.

Wartościowa, wzruszająca książka. W swojej prostocie opowiada o dramacie wojny w sposób zrozumiały dla dzieci a uderzający dla dorosłych. Dopełniona przez piękne ilustracje, staje się świadectwem dziecięcych przeżyć w okupowanej Warszawie.

Wojna to straszny czas, tym straszniejszy, gdy patrzymy na nią z perspektywy dziecka. To bardzo smutna książka, do popłakania. Ale tak różna od tego, co oferuje obecny rynek wydawniczy dla dzieci, że trzeba przeczytać. Śliczny, staranny sposób narracji uprzyjemnia czytanie.

""Małych bohaterów" pisałam (..) w bardzo trudnych (..) warunkach. Miałam jednak przy sobie kogoś kto mnie mobilizował (...). Tym kimś był mój dziesięcioletni syn - Wiesław. Jego aktywność, dzielny współudział w odbudowywaniu domu, utraconego wraz z całą Warszawą, przerastały jego dziecięctwo, ale w gorącej pasji podejmowania zadań na miarę ludzi dorosłych, jakże był...

Książka w nietypowy sposób pokazuje losy II wojny światowej. W nietypowy , bo bohaterami są... dzieci. Dzieci , które z narażaniem życia pomagają dorosłym ,a o których jakże często się zapomina.
Każde dziecko opisane w książce jest inną postacią z bajki , z bajki nie pięknej i miłej , lecz z okrutnej i prawdziwej.

Dyskusje

• Powstanie warszawskie
  • Patriotyczne
  • Przeczytane 2013
  • II WŚ
  • Historia

Dodaj cytat z książki Mali bohaterowie