Mali bohaterowie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
dla dzieci, opowiadania

Mała książeczka zawiera 16 opowiadań o rocznikach najmłodszych, których entuzjazm i zapał do wykonywania trudnych zadań stawiły w szeregu walczących z wrogiem. Autorka opowiada w sposób bezpośredni i prosty o - ponad wiek dziecinny bohaterów - niezwykłej postawie najmłodszych, gotowych do złoże­nia najwyższej ofiary w służbie dla Polski. Wartość tej niewielkiej książeczki polega zarówno na...

Wartość tej niewielkiej książeczki polega zarówno na prawdziwości opisu wydarzeń, jak również na doskonałej, bo jasnej i pięknej formie literackiej.

Katarzyna | 2013-01-14
Przeczytana: 09 stycznia 2013

""Małych bohaterów" pisałam (..) w bardzo trudnych (..) warunkach. Miałam jednak przy sobie kogoś kto mnie mobilizował (...). Tym kimś był mój dziesięcioletni syn - Wiesław. Jego aktywność, dzielny współudział w odbudowywaniu domu, utraconego wraz z całą Warszawą, przerastały jego dziecięctwo, ale w gorącej pasji podejmowania zadań na miarę ludzi dorosłych, jakże był typowym dzieckiem wojennej Warszawy."*

Była sobie wojenna Warszawa. I były zgliszcza i huk wystrzałów i gruzy po domach poranionych od bomb. I było zdenerwowanie ogromne i strach i świat pełen najdziwniejszych i najstraszniejszych wydarzeń. I już nie było potrzeby czytania dzieciom bajek, bo to co się działo na co dzień, bardziej przerażało niż najstraszniejsze bajkowe stwory. I trzeba było odwagi większej od tej, którą posiadali dorośli, żeby rozsądnie zadziałać w momencie próby, żeby zrozumieć powagę chwili i żeby nie stchórzyć. Dlatego bajki trzeba było napisać jeszcze raz. Pozwolić Czerwonemu Kapturkowi na zmianę...

Żanna | 2016-09-18
Na półkach: II WŚ, Ulubione, Przeczytane

Wartościowa, wzruszająca książka. W swojej prostocie opowiada o dramacie wojny w sposób zrozumiały dla dzieci a uderzający dla dorosłych. Dopełniona przez piękne ilustracje, staje się świadectwem dziecięcych przeżyć w okupowanej Warszawie.

Manuszka | 2015-10-18

Wojna to straszny czas, tym straszniejszy, gdy patrzymy na nią z perspektywy dziecka. To bardzo smutna książka, do popłakania. Ale tak różna od tego, co oferuje obecny rynek wydawniczy dla dzieci, że trzeba przeczytać. Śliczny, staranny sposób narracji uprzyjemnia czytanie.

PannaCathy | 2012-01-16
Przeczytana: 2010 rok

Książka w nietypowy sposób pokazuje losy II wojny światowej. W nietypowy , bo bohaterami są... dzieci. Dzieci , które z narażaniem życia pomagają dorosłym ,a o których jakże często się zapomina.
Każde dziecko opisane w książce jest inną postacią z bajki , z bajki nie pięknej i miłej , lecz z okrutnej i prawdziwej.

LilithVonPless | 2016-08-10
Przeczytana: 04 sierpnia 2016