Zielona rakieta

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Kasik

Powieść obyczajowa dla młodzieży. Kilku młodych chłopaków planuje ucieczkę za granicę (akcja dzieje się w latach 50-tych w Polsce). Rodzi się z tego szereg problemów, a główny bohater wplątuje się w nieciekawe znajomości...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Marta | 2012-06-20
Przeczytana: 2009 rok

Książkę dostałam po mamie. Na początku nie byłam do niej przekonana, uważałam, że mama czyta i czytała nudne ksiązki. Ale pewnego lata skończyły mi się książki i zabrałam na wyjazd właśnie tę. Niewiarygodne, ale niemal całe 2 dni tylko siedziałam i czytałam. A potem od początku.
Książka jest realistyczna, autorka doskonale potrafi zaciekawić czytelnika, książka dosłownie wciąga i nie pozwala się do końca oderwać.
Dwa przeplatające się wątki tworzą spójną całość, która wraz z każdą nową informacją odsłania swoje tajemnice i wyjaśnia całą sprawę.
Przyznam, że w czasie, kiedy Szymek był w fatalnym stanie, moje oczy ledwo powstrzymywały łzy; bardzo się z nim zżyłam, jeśli można tak powiedziec o bohaterze książki.
Była to moja pierwsza "dorosła" lektura i zdecydowanie wywarła wpływ na to, że przestałam czytać książki dla dzieci i zaczęłam szukać książek o poważniejszej treści. Również dzięki niej odkryłam, że nie wszystkie ksiązki, które nawiązują do historii, są nudne. Na pewno...

ZapomnianaBiblioteka | 2014-07-02

Dziesięć lat po zakończeniu II wojny światowej Szymek, Romek i Felek marzą o ucieczce z Polski na zachód. Fantazjują o pełnym ciekawych przygód, dostatnim życiu. Aby zebrać pieniądze niezbędne do realizacji swojego celu chłopcy kradną i dokonują napadów. Po ostatnim, brutalnym wybryku, najmłodszy z trójki, Szymek nie chce już dłużej postępować, tak jak jego koledzy. Pewnego dnia matka informuje go, że wuj mieszkający w Karkonoszach zaprasza ich do złożenia świątecznej wizyty. Chłopiec ma nadzieję, że dzięki wyjazdowi uda mu się zerwać z niechlubną przeszłością.

Więcej na:

Zuela | 2013-02-06

Czytałm tą książkę dość dawno bo w 1988 roku podczas pobytu w szpitalu-mam dzień na szpitalne wspominki :-))-po operacji wyrostka.Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie.Współczułam głównemu bohaterowi wplątania się w paskudną historię będącą efektem szantażu.Młody chłopak biorący udział w kradzieży wyjeżdża z matką do rodziny mieszkającej niedaleko granicy.Polska dżwiga sie jeszcze po wojennej zawierusze,jeszcze działają bandy złożone z resztek niemieckiej armii i ich popleczników niezadololonych,z tego,co dzieje się w kraju.Chętnie sięgam po tą książkę i dziś.Nieustająco trzyma w napięciu

maciekzimowski | 2014-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2014

Książka zaciekawia swoją tematyką i jej akcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny. Powinna się spodobać fanom przygód. Mamy tu do czynienia z typową przemianą bohatera literackiego.

fantasy | 2012-10-11

nje