Siła woli. Fundament życiowego sukcesu

Tłumaczenie: R. Szefler
Wydawnictwo: Fijorr Publishing
motywacja, filozofia

Człowiek kierujący się w życiu wyłącznie własnymi ideałami może być dla innych niebezpieczny. Nie tyle chodzi w tym przypadku o jego stronę etyczną, co o siłę woli. Taki człowiek ma silny charakter, to zwykle wielki człowiek. Taką postacią był Tołstoj, Nietzsche, von Mises, tacy ludzie to klasa sama w sobie.

źródło opisu: Fijorr Publishing, 2009

źródło okładki: fijor.pl

Z jednej strony tytuł wskazywał na typowe, psychologiczne heglowanie, a z drugiej strony autorem jest Henry Hazlitt, autor najlepszego wprowadzenia do ekonomii jakie kiedykolwiek powstało. Mój szacunek do jego osoby zaważył i właśnie zaskoczyłem sam siebie jak to dobrze czasem mieć autorytety ;) Książka rozpoczęła się solidną biografią Hazlitta, której na dobrą sprawę nie znałem. Zachwyciła mnie ranga tego myśliciela - jeszcze przed rozpoczęciem lektury, zdeklasował wiarygodnością wszystkich współczesnych wyłudzaczy pieniędzy. Co do meritum, to zaczął przewrotnie, stwierdzając, że nie ma czegoś takiego jak wola. Z tekstu biła uczciwość intelektualna i stanowił on dobry zbiór różnych przemyśleń na temat woli, jakie ze współczesnych książek trzeba by zbierać po kawałku przez dosyć długo. Mimo, że temat jest mi dobrze znany, to ogarnąłem go od zupełnie innej strony i wydaje mi się, że moje życie będzie bogatsze.

Janku Janecki | 2016-11-04

Ksiązki zawsze czytam z tzw "sticky notes" oraz zakreślaczem.

Zakreślacz używam do celu jemu przeznaczonych, a nie do gryzienia. Natomiast sticky notes są dla mnie tylko zakładkami w książce, które przyklejam na stronie z zakreśloną, interesującą mnie sentencją w taki sposób aby część sticky notes'a wystawała poza nią.
Łatwo wówczas mogę doszukać się interesującego mnie fragmentu jeśli taki potrzebuję.

"Siła woli" po jej przczytaniu wygląda jak karykaturalny jeż przez te właśnie "sticky notes".

Jedna strona miała tak mocny wydźwięk na moim postępowaniu, że poczułem ulgę iż mogę i nawet powinienem sobie trochę odpuścić w mojej ambitnej życiowej szarży.

Walisz czasem pięścią w stół krzycząc "od jutra wstaję punkt 7:00"!?
I po chwili czujesz ironię sytuacji w jakiej się znalazłeś? Wiesz, że to jest zwykła mrzonka, której sukces ginie wraz z echem uderzanej pięści o stół?
Przychodzi kolejny dzień, schodzisz z łóżka, po pięciu drzemkach i ponownie Twoje stopy dotykają dywanu o...

Sanetsu | 2016-10-12
Na półkach: Filozofia, Posiadam, Przeczytane