Siła woli. Fundament życiowego sukcesu

Okładka książki Siła woli. Fundament życiowego sukcesu Henry Hazlitt
Okładka książki Siła woli. Fundament życiowego sukcesu
Henry Hazlitt Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fijorr Publishing
2009-01-01
2009-01-01
R. Szefler
motywacja filozofia

Początkowo czytając tę książkę i biografie na wstępie myślałem, że to może być książka podobna do potęgi podświadomości. Jednak z każdą stroną coraz bardziej wciągała i można powiedzieć, że musi ta książka obowiązkowo wylądować na półce osób, które chcą się doskonalić. Wiele ciekawych spostrzeżeń. Będzie można do tej książki wracać często!

Jeśli szukasz niestandardowego poradnika osiągania sukcesu, trafiłeś/-aś idealnie. Henry Hazlitt pisze nie tylko o osiąganiu celów czy planowaniu, ale skupia się na kwestii znacznie ważniejszej – na ludzkiej sile woli. Mimo że minęło prawie 100 lat od pierwszej publikacji książki (1922 r.),wiedza w niej przedstawiona jest nadal aktualna i z pewnością znajdzie zastosowanie także w naszych czasach.
Dodatkową ciekawostką jest biografia autora, zamieszczona w pierwszej części publikacji przygotowanej przez wydawnictwo Fijorr. Co prawda, w pierwszym odruchu chciałem ją "przeskoczyć", ale nie zrobiłem tego. I bardzo się cieszę, ponieważ przybliżenie sylwetki Hazlitta okazało się bardzo przydatne w dalszej części lektury. Nadało odpowiedni kontekst rozważaniom autora.

Autor niszczy pojęcie "silna wola" zamiast tego definiuje ją jako najbardziej silną myśl, nawyk, który stale karmiony daje impuls do podjęcia działania. Książka naprawdę dobra napisane "luźnym" językiem. Autor zwraca się do nas i zadaje nam pytania na które nastepnie rzeczowo odpowiada. Książka fajna i lekka. Motywująca. Polecam

Siła woli nie istnieje, to tylko pragnienie, które aktualnie bierze górę nad innymi pragnieniami. Wszystko sprowadza się do nawyków jakie w sobie wykształcisz. Koncentracja, planowanie, korzyści i koszta wyznaczonych postanowień, codzienne wyzwania i odwaga moralna. Autor jest ekonomistą szkoły austriackiej. Zamierzam sięgnąć po kolejne książki Henrego Hazlitta. Książka napisana w 1922r - nadal aktualna. Polecam

Autor jest raczej ekonomistą niż psychologiem, ale szkołę którą reprezentuje (austriacką) nie bez powodu nazywa się psychologiczną, więc jego informacje, rzeczywiście mają zastosowania w życiu codziennym. Ponadto posiada on rzeczywiste kompetencje i rozległe doświadczenie, o czym świadczy bardzo przystępnie napisana minibiografia.
Książka jest podobna do dzisiejszych, tak zwanych „rozwojowych”, lecz choć posiada podobieństwa, brak tu narośli przesadnego optymizmu, natomiast jest kilka ciekawych faktów historycznych, choć bibliografia jest skromna (choć, może to wina tego, że zanim nastała era internetu, trudniej było o dokładniejsze dokumentowanie informacji niż dzisiaj).
Wyrobienie w sobie silnej woli wymaga czasu i wytężonej pracy, która z pewnością przyniesie nam konieczność znaczących wyrzeczeń. Dlatego Hazlitt wielokrotnie zadaje pytanie, czy znamy cenę i czy jesteśmy gotowi ją zapłacić.

Cieszy mnogość odniesień do innych dziedzin nauki, ponadto ciekawa analiza konsekwencji podejścia propagowanego przez pewnych psychoanalityków. Trafne cytaty filozofów i psychologów, oraz rozważania filozoficzne samego autora są jak najbardziej na miejscu, gdyż zawsze dotyczą tematu woli czy też dyscypliny. Wyjątkowo trafne i świetnie sformułowane spostrzeżenie, że popęd seksualny jest tak naprawdę potrzebą nabytą, a nie wrodzoną.
A na koniec, bardzo ciekawa koncepcja krzywych zmęczenia i zainteresowana, wzorowanych na krzywych podaży i popytu.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy kto podejdzie do tej pozycji na poważnie, na pewno znajdzie coś dla siebie, a jego poglądy na to co zdrowe, zostaną utwierdzone (często zdarza się że porzucamy rozsądne praktyki, tylko dlatego, że pewni ludzie którzy je propagują, dodają do tego oczywiste bzdury, dlatego tak ważne jest by książka traktująca o praktycznych metodach była od nich wolna). Zaś przez poważne podejście do tematu rozumiem robienie notatek, warto.
Polecam!

PS: Autor co prawda pisze że wolna wola nie istnieje, tak jak można wyczytać w innych recenzjach. Ale uważam to za bardzo niefortunne ujęcie sprawy. Twierdzę, że to zbytnie uproszczenie tematu, powodujące nieporozumienia. Lepiej by było, gdyby Hazlitt sprecyzował, że raczej ma na myśli inną definicję, a nie coś tak poważnego jak negację centralnego pojęcia. Piszę to bo recenzje informujące o tej kwestii mnie zniechęciły i opóźniły zakup, nad czym ubolewam.

Książka jest podobna do dzisiejszych, tak...

Dość przyjemny i prosty język autora o sprawach, które zajmują każdego człowieka codziennie. Siła woli, nawyki, postanowienia, cele. Słowa niezwykle górnolotne i używane nieraz przesadnie i niewłaściwie. Tutaj mamy opisane te narzędzia bardzo rozlegle i konkretnie od strony psychologicznej. Patrząc obiektywnie, człowiek wartościowy różni się od bezwartościowego jedynie kwestią swoich nawyków i przyzwyczajeń. Każdy może mieć tytułową silną wolę, lecz nie każdy posiada wysokie pobudki do niej. Książka może pomóc zacząć wyznaczanie sobie celów w życiu i przede wszystkim osiąganie ich. Wskazane jest, aby planować skromnie, gdyż mamy tendencje planowania w okresie euforii - a wtedy z reguły planujemy ponad swoje siły i często potem nie dotrzymujemy tych postanowień. Lepszym sposobem jest rozpoczęcie od stawiania małych kroków, aby dopilnować realizacji i pielęgnować w sobie ten nawyk. Siła woli tożsama jest z potrzebą, która tkwi w człowieku i dominuje go przez stosunkowo długi czas.

Z jednej strony tytuł wskazywał na typowe, psychologiczne heglowanie, a z drugiej strony autorem jest Henry Hazlitt, autor najlepszego wprowadzenia do ekonomii jakie kiedykolwiek powstało. Mój szacunek do jego osoby zaważył i właśnie zaskoczyłem sam siebie jak to dobrze czasem mieć autorytety ;) Książka rozpoczęła się solidną biografią Hazlitta, której na dobrą sprawę nie znałem. Zachwyciła mnie ranga tego myśliciela - jeszcze przed rozpoczęciem lektury, zdeklasował wiarygodnością wszystkich współczesnych wyłudzaczy pieniędzy. Co do meritum, to zaczął przewrotnie, stwierdzając, że nie ma czegoś takiego jak wola. Z tekstu biła uczciwość intelektualna i stanowił on dobry zbiór różnych przemyśleń na temat woli, jakie ze współczesnych książek trzeba by zbierać po kawałku przez dosyć długo. Mimo, że temat jest mi dobrze znany, to ogarnąłem go od zupełnie innej strony i wydaje mi się, że moje życie będzie bogatsze.

Dobrze, że Hazlitt już na początku książki uświadomił ze siła woli nie istnieje ;p

• Rozwój
  • Ekonomia