Cofnięcie czasu

Okładka książki Cofnięcie czasu Henry Hazlitt
Okładka książki Cofnięcie czasu
Henry Hazlitt Wydawnictwo: Prohibita fantasy, science fiction
The Great Idea (w drugim wydaniu jako Time Will Run Back (1966/1986))
Prohibita
2011-01-01
2011-01-01

Hazlitt nie był powieściopisarzem więc nie nastawiałem się jakoś optymistycznie do lektury "Cofnięcia Czasu", dzięki temu zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony. Naprawdę świetna powieść. Zapewne gdyby nie niechęć intelektualistów do kapitalizmu, to książka ta byłaby dziś stawiana jako klasyka literatury antyutopijnej, obok dzieł Orwella, Huxleya czy Zajdla.

Gorąco polecam przeczytać, choć nie ukrywam, że na wysokość mojej oceny wpływa zamiłowanie do ekonomii, która gra w tej książce pierwsze skrzypce. Dla osób niezaznajomionych z tą dziedziną wiedzy niektóre fragmenty będą trudniejsze do przebrnięcia i być może nudne. Zaznaczam, że struktura fabularna jest w nich nieco uproszczona, a autor skupia się na wykładaniu ekonomii w ramach fabuły książki. Niemniej, polecam chociaż spróbować, bo jest warto.

Gorąco polecam...

Książka napisana w konwencji odpowiedzi na "Nowy wspaniały świat". Akcja powieści, zresztą słabo zarysowana, staje się pretekstem do przeciwstawienia sobie społeczeństw i państw: komunistycznego i kapitalistycznego w najczystszej postaci. Jednak serce autora bije skrajnie po prawej liberalnej czy wręcz libertariańskiej stronie. Przekazuje nam krótki kurs ekonomii politycznej socjalizmu (mnie znanego z czasów studiów) i ekonomii kapitalistycznej w wersji mniej więcej Miltona Friedmana. Choć tak purystyczne podejście do zasad ekonomii trochę już trąci myszką, to lekturę tej powieści polecam wszystkim zastanawiającym się skąd się ta cała ekonomia wzięła, a zwłaszcza tym, którzy przejęli się myślą klasyka :"co by tu jeszcze spieprzyć Panowie... , co by tu jeszcze..."

Słyszałem że zarzuca się tej książce, że jest bardzo "drewniana". No cóż, jeśli chodzi o tych którzy tak twierdzą, to trudno mi nie przyznać im racji. Jednak twierdzę, że książek które się czyta, bynajmniej nie wybiera się na ślepo, a raczej, nie powinno się tego robić, o ile nie zmuszają nas do tego okoliczności. Dlatego, do przeczytania tej pozycji podszedłem z nieco bardziej praktycznymi oczekiwaniami, niż dostarczenie wzniosłych wrażeń estetycznych. Już sam autor zaznacza, że do napisania powieści zainspirowała go książka „Socjalizm” Ludwiga von Misesa, po której opisie trudno się spodziewać czegokolwiek co można określić jako wzniosłe, pociągające, intrygujące i tym podobne, jeśli mówimy o powszechnych oczekiwaniach co do tego typu produktów wyobraźni.
Wiedza o tym, że autor jest ekonomistom, jest tutaj absolutnie niezbędna, gdyż inaczej możemy skończyć jak dzikus patrzący na przedmioty codziennego użytku w krajach Europejskich, widzący w nich mechanizmy tak dla niego niezrozumiałe, że uznaje je za magiczne. Podobne wrażenia będzie mieć również małe dziecko, ale przed fałszywymi przekonaniami o działaniu sił nadprzyrodzonych, będzie je chronić pokora wypływająca ze świadomości własnej niewiedzy. Bez takiej pokory, lektura tej książki dla osoby nie obeznanej z ekonomią, będzie jak zwiedzanie galerii, której ścian zapisane są piękną poezję, tyle że w języku którego nie rozumie.
Jako że sam z ekonomią jestem zaznajomiony na tyle by ją rozpoznawać, kiedy ją widzę, a jednocześnie na tyle by w wielu miejscach być zaskoczony nową wiedzą i czerpać radość z jej odkrycia, uważam się za wzorowego czytelnika tej książki. Ci którzy zaznajomieni są z ekonomią lepiej niż ja, mogą ją uznać za nudną, a ci którzy gorzej, za niezrozumiałą (i nudną). Jednakże ci drudzy mają jeszcze szansę docenić zdolność autora w zakresie przekazywania znanej im treści, więc im odradzam w mniejszym stopniu, niż drugiej grupie.
Hazlitt izoluje tylko te aspekty rzeczywistości, które uznaje za stosowne, dlatego powinniśmy wybaczyć mu pewne braki u głównego bohatera – Petera (i pozostałych z resztą też). Uproszczenia są nieuniknione. Ale myślę, że osoba która sama ma w sobie co nie co z twórcy, jest w stanie zrekompensować sobie pewne braki i usunąć niedopowiedzenia przy pomocy własnej wyobraźni. Zwłaszcza, jeśli jest ona wspomagana materiałem źródłowym, czyli socjalizmem, tym razem bez cudzysłowu, bo mam na myśli historię, która wskazała wielokrotnie, do czego prowadzi socjalizm i komunizm w rzeczywistości. Kilka przykładów z ZSRR, takich jak przybierające na wadze żyrandole, w fabryce gdzie płacono za nie w zależności od wagi, czy też fabryka która otrzymała nie mniej niż siedemdziesiąt różnych oficjalnych instrukcji od dziewięciu komitetów, czterech rad ekonomicznych i dwóch narodowych komitetów planowania – wszystkich upoważnionych do wydawania poleceń odnośnie produkcji w owej fabryce. Albo plany dla pewnej huty w obejmują 91 tomów zawierających 70 tysięcy stron, precyzujących dokładnie rozmieszczenie każdego gwoździa, lampy, czy umywalki. A to tylko kilka zdań ze wstępu.
Myślę że sednem opowieści jest reakcja zdrowego pod względem moralnym i umysłowym człowieka (choć główny bohater jest dodatkowo geniuszem),na życie w komunizmie. Z czasem następuje zmiana, czyli część druga, w której zadawane są pytania, i część trzecia w której bohaterowie odkrywają odpowiedzi. Sama część trzecia stanowi około 30% objętości książki, jednak w moich liczących 33 strony notatkach, zajmuje prawie 50%, czyli ostatnie 16 stron. W miarę postępu historii (która coraz mniej przypomina historię, a coraz bardziej traktat ekonomiczny) książka męczy, lecz o ile rozumie się jej język, zmęczenie to zapewnia satysfakcję. Wiśnią na torcie jest również dobrze napisane zakończenie, choć pozostaje otwarte, to jednak zamyka opowieść w hermetyczną i satysfakcjonującą całość. W której możemy się dopatrzyć wielu odniesień co do tego, kto chce zniszczyć wolności, i jakie są przyczyny tego, że systemy chcące objąć człowieka w całości jego życia gospodarczego, jak i prywatnego, nie działają.
Jednak mimo genezy i celu książki, kilka scen naprawdę poruszyło moje serce, zwłaszcza opis pola nieużytków z dziko rosnącymi słonecznikami, kwiatostan każdego z nich został pozbawiony nasion przez głodujących. A wspomniane zaskoczenie, stanowiło niewielki, choć znaczący wstrząs. Nie jest to powieść doskonała, ale moja wiedza ekonomiczna i może nie tylko ona, sprawiła, że mimo wszystko uważam ją za lepszą niż „Rok 1984” Orwella. Patrząc na jej strukturę, widzę odniesienia do prawdy (sytuacja w ZSRR) i rozwinięcie, wiele razy. U Orwella jest podobnie, lecz czasem dodatek od wyobraźni, jest zdecydowanie przerośnięty. Ponadto tam, główny bohater nienawidzi zła, ale prawnie nie kocha dobra. Peter z kolei, jest zdolny do tego by go pragnąć, i nawet wyrazić kilka uczuć, pomimo brzemienia władzy nadal pragnie zostać pianistą i się ożenić. Choć wydaje się być niekompletnym człowiekiem, nie mam wątpliwości, że rzeczywiście jest człowiekiem. Podczas gdy Orwellowski Winston, budzi we mnie podobne uczucia, co u C.S. Lewisa, który twierdził, że jest on zdecydowanie mniej ludzki, niż zwierzęta w innym, moim zdaniem niedocenionym, dziele Orwella „Folwark Zwierzęcy”.
Dlatego mam szczerą nadzieję, że „Cofnięcie Czasu” zastąpi kiedyś wizję Orwella, które można przeczytać, wzruszyć się, a następnie iść prosto drogą w stronę stworzenia piekła jakie przedstawił, myśląc: "ja taki nie jestem, jestem dobrym człowiekiem, to ludzie zawiedli a nie system, gdyby władza była w rękach kogoś takiego jak ja, wszyscy byliby szczęśliwi". Książka Hazlitta jest inna, zawiera sobie większą część prawdy. Prawdy, którą należy czasem się karmić, a nie jedynie ją zgłębiać do wyczerpania sił, w co sam czasami daję się wciągnąć.
Serdecznie polecam. zwłaszcza zaznajomionym z dziełami ekonomistów reprezentujących austriacką szkołę ekonomii.

Książka Hazlitta jest specyficzna. Ani nie jest to powieść, ani nie jest to książka naukowa. Autor genialnej "Ekonomii w jednej lekcji" podejmuje się obrony kapitalizmu, ale dokonuje tego w formie powieści. Sięgając po "Cofnięcie czasu", myślałem, że będzie to kolejna antyutopia, lecz trzeba przyznać, że dzieło Hazlitta dopełnia "Rok 1984", ale jest książką słabszą.

Czemu dopełnia? Autor przede wszystkim naprawdę zna się na ekonomii. Jak nikt inny potrafi wykazać błędy socjalizmu i etatyzmu, argumentując za gospodarką wolnorynkową. Powieść jest pełna długich dialogów i teoretycznych rozważań, które jednak po pewnym czasie mogą nudzić - w końcu sięgnęliśmy po powieść! Jeśli "Rok 1984" ukazywał, co się stanie z ludźmi, którzy pozbawieni zostaną wolności osobistej (i poddani państwowej, permanentnej tresurze),to Hazlitt pokazał, co będzie bez wolności gospodarczej. Trochę brakuje u Hazlitta właśnie elementów ludzkich. Widać, że nie jest on żadnym powieściopisarzem, a forma powieści służy mu jedynie, żeby przedstawić swoje poglądy ekonomiczne.

Z pewnością taka forma może zachęcić część osób, która nie czyta książek innych niż powieści. Może dzięki temu zyskają trochę wiedzy ekonomicznej?

Czemu...

Jak na powieść, to zdecydowanie za mało akcji a za dużo rozważań teoretycznych. Jak na podręcznik, zdecydowanie za dużo powieści.

Muszę powiedzieć, że śledząc tok wywodu autora z jednej strony trudno odmówić mu słuszności i zdecydowanie staje się po stronie systemu wolnorynkowego, z drugiej strony jednak ma się cały czas świadomość, że "diabeł tkwi w szczegółach" i że taki system, jaki przedstawić autor, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, albo jest nazbyt uproszczony, wręcz naiwny.

Podstawy są zdrowe, ale jeśli przyjrzymy się wynaturzeniom obecnego kapitalizmu, to trudno tu mówić o podobieństwie. No, chyba, że naiwnie przyjmiemy dogmat o "niewidzialnej ręce" i będziemy obserwowali, aż egoizm innych doprowadzi tę ideę do bankructwa.

Świetne porównanie dwóch ustrojów społeczno-politycznych poprzez przeobrażenie socjalizmu w kapitalizm, z bezlitosnym wypunktowaniem wad i zalet tych porządków społecznych.
Mimo, że dzieło to jest powieścią to autor "wtopił" w nią bezcenną wiedzę ekonomiczną. Dzięki temu każdy może "bezboleśnie" przyswoić choć trochę wiedzy o ekonomii i gospodarce.
Polecam !

Polecam !

Książka mnie zaskoczyła, lekcja o wolnym rynku wpisana w historię głównego bohatera.

• Ekonomia
  • Beletrystyka
  • Łukasz chce przeczytać
  • Chcę kupić

Dodaj cytat z książki Cofnięcie czasu