Ekonomia w jednej lekcji

Okładka książki Ekonomia w jednej lekcji
Henry Hazlitt Wydawnictwo: Znak biznes, finanse
biznes, finanse
Economics in one lesson
Znak
2012-01-01
83-7006-281-4
ekonomia gospodarka

Chodź Młody, Wuja opowie ci jak działa ekonomia. Nie ma sensu znęcać się nad tą książką i jej autorem, ponieważ wystarczy przywołać jego własne słowa, że nie zamierza w swojej książce podawać żadnych statystyk i dowodów, ponieważ te się dezaktualizują. Austriacka szkoła ekonomii w rozkwicie - jeżeli dowody świadczą przeciwko "rozumowi i logice" tym gorzej dla faktów. Jedynym opracowanym i podparty czymś więcej niż "mnie się wydaje" rozdziałem, książki jest zupełnie poboczna analiza dotycząca wprowadzania maszyn i bezrobocia. Tutaj widocznie autor stwierdził, że wobec tego XIX wiecznego problemu statystyki się przydadzą i jednak nie przeterminują. Z jasnych stron to autor trafnie przewidział, sytuacje, w jakich może dojść do powstania krachu na rynku mieszkaniowym. A, na fakt że stało się to przez rozregulowane rynki finansowe a nie przez nieefektywne państwo jak przepowiadał Hazlitt opuśćmy zasłonę milczenia. De facto cała książka jest tworem, który zdaje się nie dostrzegać istnienia potężnych rynków finansowych i międzynarodowych korporacji. Autor do znudzenia wypowiada w książce tę samą kwestię jakoby jego ekonomiczny adwersarze nie dostrzegali wszystkich skutków swoich działań przy czym sam pozwala sobie na ekstremalne uproszczenia i uniwersalne stosowanie praw na zasadzie "wydaje mi się - więc tak jest". Dowody na słuszność własnych słów są niepotrzebne - pewnie mogłyby jeszcze zaszkodzić. W przedmowie do wydania które czytałem jeden z polskich profesorów napisał, że polecił tę książkę swojemu czternastoletniemu synowi. I ta cała książka jest jak takie wyobrażenie czternastoletniego chłopca, któremu wydaje się, że jeżeli wyobrazi sobie dwie krowy... Nic dziwnego, że ta książka stała się biblią marzycieli, kto nie marzył o sobie jako potężnym, bogatym graczu szachów 3D, gdy tylko nastanie ten prawdziwy, mistyczny, wolny rynek.

W tej książce wszystko wydaję się takie proste i zrozumiałe. To powinna być obowiązkowa lektura szkolna, być może wtedy decydenci przestaliby popełniać wszystkie błędy zawarte w publikacji. Chyba, że jednak świat jest bardziej skomplikowany?

Książka ponadczasowa, błędy które raz już popełniono popełnia się dzisiaj ponownie, festiwal przeganiania się w regulacjach dosłownie wszystkiego trwa w najlepsze.
Najciekawsze że ludzie w swojej arogancji chcą tak samo nieudolnie „dbać” o klimat, nie zdając sobie chyba sprawy że możemy mieć bardzo ograniczone informacje i lepiej byłoby się dostosować do zmian, zamiast wszystko próbować wcisnąć w jakąś sztywną niezmienną formę, to po prostu nie zadziała.
Z takimi przystępnymi książkami ludzie powinni mieć do czynienia w szkole, być może ubyłoby nam zbędnych interwencjonistów.

Bardzo dobra to powiedzieć za mało. To powinna być obowiązkowa lektura szkolna w liceach. Powinna być też obowiązkowa dla każdego obywatela każdego kraju.

Jasne, spójne, eleganckie i klarowne.

Jasne, spójne, eleganckie i klarowne.

"Jak przeczytasz tę książkę, to będziesz wiedział więcej, niż większość posłów w sejmie".

Podstawy w przystępnej formie podane. Uproszczona celowo, więc nie ma co się czepiać (a i tak nieco rozwleczona).

--------------------------------------

"Mała dawka filozofii czyni z człowieka ateistę, duża zwraca go ku religii". Francis Bacon

--------------------------------------

Opinia publiczna zdominowana jest przez poglądy nie tylko zezwalające na ogromną państwową interwencję w gospodarkę, ale wręcz zachęcające do niej. Cieszy, więc fakt, że jedną z najbardziej znanych książek o ekonomii dla początkujących jest "Ekonomia w jednej lekcji" Hazlitta. Jak się okazuje nie bez powodu.

Książka ta jest w zasadzie dużo większym "Co widać i czego nie widać" Bastiata. Sam autor stwierdza, że można traktować jego dzieło jak mocno rozszerzoną wersję tego klasycznego eseju (nawet wiele rozdziałów nosi ten sam, bądź podobny tytuł).

Autor od problemu rozbitej szyby i strachu przed maszynami, przez kontrole cen, aż po zachwyt nad kreacją pieniądza oraz atak na oszczędzanie, temat po temacie objaśnia jałowość popularnych, aczkolwiek, błędnych teorii ekonomicznych. Wiele z zaleceń etatystów - jak argumentuje Hazlitt - jest bezsensownych i w najlepszym przypadku po prostu alokują środki z tych bardziej wydajnych sektorów gospodarki do tych mniej wydajnych. Natomiast w najgorszym przypadku powodują poważne zubożenie społeczeństwa lub jeszcze większą katastrofę.
Konsekwencje tych błędów szczególnie świetnie ukazuje rozdział "lekcja po trzydziestu latach", gdzie autor opisuje co przyniosły interwencjonistyczne zapędy polityków.

Warto przeczytać niniejszą pozycję, nie tylko ze względu na dobrze wyłożone podstawy ekonomii, ale też ze względu na to, że całość wywodu jest prowadzona w konwencji jednej z najważniejszych zasad ekonomii - jest to co widać i to czego nie widać. Przez to książka uczy nie tylko ekonomii, ale także logicznego myślenia.

Książka ta jest w zasadzie dużo większym "Co widać i czego nie...

W książce zawarta jest więcej niż jedna lekcja nt. ekonomii i za wprowadzenie potencjalnego czytelnika w błąd odejmuje dwa punkty :)

Ciekawa pozycja... pozwala zrozumieć pewne mechanizmy ekonomiczne. Główna myśl jest taka, że rządzący narzucając coś gospodarce np. dopłaty dla rolników, nie dostrzegają, że odbywa się to kosztem innej grupy społecznej.
Polecam!

Polecam!

Kolejna po Co widać i czego nie widać Bastiata książka, która powinna być obowiązkowa od szkół licealnych, ponad podstawowych. Pan Hazlitt porusza najistotniejsze kwestie związane z ekonomią i wskazuje jakie wyrachowane błędy nadal popełniają obecne rządy z wszechobecnym dodrukiem i rozdawnictwem nie swoich pieniędzy. Zresztą, gdzie się nie obrócić to podają rekordy inflacji. Jedna z najważniejszych książek tłumaczących zasady ekonomii w bardzo przystępny sposób. Bardzo polecam.