Lisinka

Lisinka
8373119566
malarstwo, Dania
nikita181

Napisana z rozmachem powieść biograficzna o duńskiej malarce polskiego pochodzenia, Elisabeth Baumann Jerichau. Bohaterka, urodzona w Warszawie była przez ojca nazywana pieszczotliwie Lisinką. Studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie wybiła się w środowisku artystycznym. Po ślubie z duńskim rzeźbiarzem, mimo urodzenia dziewięciorga dzieci, nadal rozwijała swój talent malarski. Podróżowała po całym, a znajomość sześciu języków ułatwiała jej kontakt ze środowiskiem artystycznym.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://literacki24.pl

Monika | 2012-09-23
Przeczytana: 2011 rok

Nienawidzę tej książki, szczerze i z całego serca. Nie cierpię bohaterki, nie zgadzałam się z nią tak głęboko, że po chwili czytania bolała mnie głowa. Mimo wszystko nie potrafiłam się od niej oderwać, połykałam kolejne strony równocześnie łykając ibuprofen. Genialnie napisana, nigdy nie przeżyłam tak mocnych emocji podczas czytania, choć momentami wydawała mi się przegadana, co jednak nie ujmuje jej uroku.

Marija | 2013-06-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Polecam
Przeczytana: 2005 rok

Ksiązka, którą przeczytałam w jeden wieczór, Całkowicie mnie pochłonęła. Zawładnęła moimi godzinami, opowiadając mi historię malarki polskiego pochodzenia Elisabeth Anny Marii Jerichau-Baumann, jej skomplikowanego rodzinnego życia oraz szczególnej przyjaźni z Hansem Christianem Andersenem. Polecam

Magdalena | 2017-02-14
Przeczytana: 12 lutego 2017

Cieszę się, że miałam okazję poznać fragmenty z życia i twórczości duńskiej malarki polskiego pochodzenia Elisabeth Baumann Jerichau. Niezwykłej kobiety, która swoją odwagą, często łamiąc konwenanse dowiodła, że możliwe jest bycie zarówno żoną, matką, jak i wybitną artystką. Obdarzona niezwykłą inteligencją, wrażliwością, czasem gorsząc ale częściej wzbudzając podziw walczyła z przeciwnościami losu, pozostając w konieczności wyboru pomiędzy obowiązkami rodzinnymi a życiem artystycznym. Pomimo trudnego małżeństwa z duńskim rzeźbiarzem Jensem Adolfem Jerichau oraz urodzenia dziewięciorga dzieci nadal rozwijała swój talent malarski. Była artystką znaną na dworach prawie całej Europy, przyjaźniła się z wieloma wybitnymi postaciami m.in. z Andersenem, Dickensem. Potem jednak zapomniana zarówno w Polsce (gdzie się urodziła) jak i w Danii (gdzie mieszkała).
Malowała przede wszystkim portrety m.in. członków rodzin królewskich, żony sułtana w haremie i inne mniej lub bardziej znane...

sweeciak | 2013-09-05
Przeczytana: 16 października 2010

"Lisinka" jest dość ciekawą pozycją, która wciąga i intryguje. Niewątpliwą zasługą, która się do tego przyczyniła jest bujne życie Elizabeth Baumann Jerichau. Autorka poprowadziła nas przez jej życie ukazując różnego rodzaju emocję i przybliżając owa kobietę nam, która na pewno warto byłoby poznać. Momentami powieść wydaje się dłużyć w nieskończoność, niemniej są to drobne minusy warte przymknięcie oka.

Ową pozycję śmiało mogę polecić osobom, które interesują się malarstwem i samą Elizabeth. Ale także osobom, które mają ochotę przeczytać ciekawą powieść, której bohaterką jest interesująca i niepowtarzalna kobieta.

Vesna-Parun | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Początek niesamowicie irytuje, postać bohaterki zakochującej sie na każdej stronie w kimś innym doprowadzała mnie do szału. Później książka sie rozkręca, momentami nawet fascynuje, zwłaszcza epoka, świat artystów. Zainteresowała mnie malarstwem Elisabeth Bauman, z chęcia zaczęłąm oglądać jej obrazy, zwłaszcza portrety.

Aga | 2016-02-22

Fantastyczna książka o sile i determinacji kobiety, w czasach kiedy płeć skazywała nas na drugie albo kolejne miejsce w szeregu za mężczyzną...

gelinde | 2013-08-26
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Dobrze się czyta, chociaż przez wiele stron miałam wrażenie jakbym czytała o czasach współczesnych.

Garbos | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015