Wesele stu tysięcy barbarzyńców

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Seria: Fantastyka i Groza
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Bodas de Cem Mil Bárbaros
powieść portugalska
megiddovl

Wesele Stu Tysięcy Barbarzyńców jest baśnią przepojoną liryzmem albo pełną fantazji satyrą, nade wszystko jednak - melancholijnym hymnem do miłości i przyjaźni. Opowiada nam o dziwnych stosunkach łączących pewnego bezdomnego psa z Księżycem, zadzierzgniętych w starożytnym Rzymie cezarów i zakończonych w sposób wzruszający w naszych czasach rakiet atomowych, komputerów i skażenia środowiska (...) Autor z właściwą sobie ironią, przechodzącą niekiedy w jawne szyderstwo, lecz osobliwie stowarzyszoną z nutą liryczną, przedrzeźnia zarówno pewien sposób pisania o historii, jak i samą historię, przydając jej cech groteskowych.
Warto polecić tę lekturę tym, którzy od literatury nie oczekują wyłącznie głębi przemyśleń czy oryginalności formalnej, ale również poczucia humoru, pogodnego (nie zawsze) liryzmu, polotu.

źródło opisu: z Posłowia

źródło okładki: http://www.conrada11.pl

magdalia | 2017-02-19

Zakręcona książeczka o psie o dziwacznym imieniu "Sto Tysięcy Barbarzyńców", który co prawda nie jeździł koleją, ale podróżował w czasie od Starożytnego Rzymu po współczesność, prowadzony przez przewodniczkę na niebie - Lunę, z którą zresztą lubił sobie pogadać, gnany miłością do pięknej, białej suczki. Taka gorzka, choć liryczna baśń dla dorosłych, którzy przestali wierzyć w bajki...

Jülka | 2015-02-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2015

Czytałam w kiepskiej kondycji i już sama nie wiem czy to gorączka, ale chyba nie. Wyższy poziom oderwania.

gggagg | 2011-09-26

Totalny odjazd i odlot.