Wyzwanie czytelnicze LC

Przygody kapitana Hatterasa

Tłumaczenie: Andrzej Zydorczak
Wydawnictwo: Instytut Marka Kamińskiego
Voyages et aventures du capitaine Hatteras
978-83-929787-1-8
przygodowa
Dorota_1988

„Przygody kapitana Hatterasa” to książka, na którą długo czekaliśmy. Juliusz Verne napisał tę dwutomową powieść w 1864 roku. Polacy poznawali ją powoli, po raz pierwszy śledząc odcinki w „Gazecie Polskiej” w latach 1865-1866. Od tego czasu powieść nie została wydana po polsku w całości w formie książki. Upłynęło prawie 150 lat i oto znów możemy wyruszyć na wyprawę arktyczną i zdobywać biegun północny. Wyrusz do krainy marzeń o podróżach i zdobywaniu świata. Poczuj raz jeszcze dreszczyk emocji towarzyszący drodze w nieznane. Wsiądź na pokład statku Forward i dowiedz się, jaki jest finał wyprawy kapitana Hatterasa oraz jego załogi. Czytając książkę Juliusza Verne’a, sam przeżywałam na nowo swoje podróże. Nie mogłem nadziwić się, jak dobrze opisana historia odwzorowuje moją drogę na biegun. Wraz z lekturą granica między bohaterem a mną zatarła się, przestałem odróżniać fikcję literacką od własnych przeżyć i przemyśleń. „Przygody kapitana Hatterasa” to wspaniała inspiracja do odkrywania własnych biegunów i ich zdobywania.
— Marek Kamiński

Majlosz | 2014-05-15
Przeczytana: 20 lipca 2013

"Przygody kapitana Hatterasa" to książka, z którą wielu polskich czytelników mogło nie mieć nigdy styczności. Wydana została po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dzięki Fundacji Marka Kamińskiego.
I tu należą się słowa uznania - wydanie jest znakomite. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, ilustracje, a nawet przypisy - kunszt.

Słów kilka na temat samej lektury. Książka wciąga, tak jak i większość powieści Juliusza Verne'a. Kto czytał jego dzieła w młodości, znów może się jak młodzian poczuć - przygoda, akcja, dramatyczne sytuacje i bohaterskie czyny.
Jedyny chyba zarzut jaki można mieć do "Przygód kapitana Hatterasa" to liczne błędy autora, które zostały świetnie wypunktowane w przypisach. Nie mają one znaczącego wpływu na odbiór książki, toteż nie warto się nimi sugerować.
Reasumując, "Przygody kapitana Hatterasa" to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Verne'a i wiele godzin znakomitej zabawy dla osób, które lubią książki przygodowe.

Immora | 2011-05-16
Na półkach: Posiadane, Przeczytane, 2011

Świetnie wydana książka. Piękne ilustracje, niemal nadmiar informacji od tłumacza/pana Kamińskiego w przypisach. Historia opowiedziana przez Verne'a - wzruszająca i pouczająca. Zachęcam do przeczytania i pokonywania własnych biegunów.

Nonoutor | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, Pop-Nauk!, Porażka
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Niesamowicie irytująca opowiastka z dość antypatycznym bohaterem. To dwie myśli, które przychodzą mi do głowy po skończonej lekturze tej książki. I jak widzę moja opinia będzie znacząco różnić się od większości zamieszczonych.
Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku obszar fantastyki naukowej wykracza dużo bardziej poza "miłe dla oka" ramy. Poza ramy dopuszczalnej dla mnie konwencji, z której jak pamiętam Verne zawsze dość zgrabnie się wywiązywał opisując przygody swoich innych bohaterów. Tu autor zdecydowanie większy nacisk kładzie na tzw. stronę naukową starając się usilnie uprawdopodobnić wymyślone przez siebie "dzieje". Liczne dygresje o niemal niewyczerpanym zasobie XIX wiecznej myśli (wiedzy) skumulowanej w jednej osobie Doktora Clawbony są wręcz niewiarygodne i irytujące. Jego wszechstronność i multimedialność (jakbyśmy dziś powiedzieli), czyni go omnibusem "mega mózgowcem". Choć trzeba przyznać, że pomijając te wady, doktor jest chyba najzabawniejszą i...

Marta Kwiatkowska | 2011-08-11

Pięknie wydane pierwsze polskie tłumaczenie całości.

Piotr | 2018-10-30
lemoniada1988 | 2018-10-09