Podróż do Bieguna Północnego

Voyages et aventures du capitaine Hatteras
przygodowa
hunter

Inne wydania

Książka składa się z dwóch części. "Podróż do Bieguna Północnego: Przygody kapitana Hatterasa" [część 1] była drukowana w odcinkach w "Gazecie Polskiej" w 1865 roku i nigdy nie doczekała się samodzielnego wydania książkowego. "Podróż do Bieguna Północnego: Przygody kapitana Hatterasa" [część 2]: Pustynia lodowa" była drukowana w odcinkach w latach 1865-1866. Całość została wydana w 1876...

Książka składa się z dwóch części.

Całość została wydana w 1876 roku.

Późniejsze wydania, to tylko druga część tej książki.

Majlosz | 2014-05-15
Przeczytana: 20 lipca 2013

"Przygody kapitana Hatterasa" to książka, z którą wielu polskich czytelników mogło nie mieć nigdy styczności. Wydana została po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dzięki Fundacji Marka Kamińskiego.
I tu należą się słowa uznania - wydanie jest znakomite. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, ilustracje, a nawet przypisy - kunszt.

Słów kilka na temat samej lektury. Książka wciąga, tak jak i większość powieści Juliusza Verne'a. Kto czytał jego dzieła w młodości, znów może się jak młodzian poczuć - przygoda, akcja, dramatyczne sytuacje i bohaterskie czyny.
Jedyny chyba zarzut jaki można mieć do "Przygód kapitana Hatterasa" to liczne błędy autora, które zostały świetnie wypunktowane w przypisach. Nie mają one znaczącego wpływu na odbiór książki, toteż nie warto się nimi sugerować.
Reasumując, "Przygody kapitana Hatterasa" to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Verne'a i wiele godzin znakomitej zabawy dla osób, które lubią książki przygodowe.

Immora | 2011-05-16
Na półkach: Posiadane, Przeczytane, 2011

Świetnie wydana książka. Piękne ilustracje, niemal nadmiar informacji od tłumacza/pana Kamińskiego w przypisach. Historia opowiedziana przez Verne'a - wzruszająca i pouczająca. Zachęcam do przeczytania i pokonywania własnych biegunów.

Nonoutor | 2015-04-10
Na półkach: Przeczytane, Pop-Nauk!, Porażka
Przeczytana: 07 kwietnia 2015

Niesamowicie irytująca opowiastka z dość antypatycznym bohaterem. To dwie myśli, które przychodzą mi do głowy po skończonej lekturze tej książki. I jak widzę moja opinia będzie znacząco różnić się od większości zamieszczonych.
Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku obszar fantastyki naukowej wykracza dużo bardziej poza "miłe dla oka" ramy. Poza ramy dopuszczalnej dla mnie konwencji, z której jak pamiętam Verne zawsze dość zgrabnie się wywiązywał opisując przygody swoich innych bohaterów. Tu autor zdecydowanie większy nacisk kładzie na tzw. stronę naukową starając się usilnie uprawdopodobnić wymyślone przez siebie "dzieje". Liczne dygresje o niemal niewyczerpanym zasobie XIX wiecznej myśli (wiedzy) skumulowanej w jednej osobie Doktora Clawbony są wręcz niewiarygodne i irytujące. Jego wszechstronność i multimedialność (jakbyśmy dziś powiedzieli), czyni go omnibusem "mega mózgowcem". Choć trzeba przyznać, że pomijając te wady, doktor jest chyba najzabawniejszą i...

Marta Kwiatkowska | 2011-08-11
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Pięknie wydane pierwsze polskie tłumaczenie całości.

Pinokio | 2017-02-22
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki