G.

Tłumaczenie: Wacława Komarnicka
Wydawnictwo: Czytelnik
G.
angel

G.to romantyczna powieść łotrzykowska osadzona w Europie w roku 1898. W roku 1972 zdobyła James Tait Black Memorial Prize oraz Nagrodę Bookera.

źródło opisu: własne

źródło okładki: http://xarchiwum.pl, ak-piastun

Gapcio | 2013-05-30

Wbrew opisowi, książka nie przypomina powieści łotrzykowskiej, szczególnie pod względem formy. Bardzo sprawnie łączy za to elementy romansu, powieści historycznej, introspekcji i wreszcie metapowieści, choć te ostatnie w konfrontacji z prozą Rabelais'go czy Sterne'a jawią się jako nieco nadęte. Berger jest bez wątpienia wnikliwym badaczem ludzkiej natury, nawet jeśli wyniki swych obserwacji szereguje i składa niekiedy w sposób tejże naturze uwłaczający. Interesująca lektura.

Piotr1967 | 2018-03-15
Przeczytana: 2018 rok

Mam mieszane uczucia. W sumie chyba mi się podobała, ale spodziewałem się czegoś innego. Miałem wrażenie że będę czytał historię jakiegoś uwodziciela, ale chociaż G uwodzi, to w moim poczuciu nie jest uwodzicielem. Ciekawe osadzenie w wątkach historycznych było dla mnie wartością. Chętnie śledziłem i rozwijałem te wątki doczytując o niech w necie. Zaciekawiły mnie też wątki będące spojrzeniem autora/bohatera na pozycję kobiet w owym czasie, na ich ówczesną emocjonalność i ich wartości.

Szymon | 2017-07-03
starshefa | 2013-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Booker, 2014
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Laureaci Man Booker Prize powalczą o specjalną nagrodę jubileuszową

Fundacja Nagrody Bookera ustanowiła jednorazowe specjalne wyróżnienie dla uczczenia 50-lecia Nagrody Bookera, które obchodzone będzie w tym roku. Golden Man Booker Prize ma zwrócić uwagę na książki, które przetrwały próbę czasu i wciąż pozostają aktualne dla czytelników.