G.

1987-01-01
Wacława Komarnicka
powieść angielska - 20w. Brooker Prize
Inne

Pomimo mojej niewysokiej oceny, jaką dałam „G” wcale nie jestem zdziwiona, że książka zdobyła te czy inną nagrodę. Powieść na pewno nie jest przeciętna, a to się ceni w rankingach czy konkursach. Nie znaczy to od razu- niestety- że czytelnik będzie powieścią równie mocno urzeczony. A na pewno nie każdy czytelnik. Do mnie powieść nie przemawia. Ani to, według zapowiedzi, powieść łotrzykowska, ani romantyczna, nawet nie erotyczna, chociaż o penisach tam sporo. Tak do końca to nawet nie bardzo wiem, o czym ona jest. Język książki jest przystępny, łatwy w odbiorze, ale treść, nawet po dobrnięciu do końca, pozostała zagadką. Kultowe pytanie: co autor miał na myśli, pozostało bez odpowiedzi.

Tym samym nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czy warto czytać. Mnie ta powieść nie dała nic, w sumie mogę napisać, ze zmarnowałam trochę czasu. Ale może ktoś lubi książki z przerostem formy nad treścią, lubi nowe wyzwania, wtedy nie zniechęcam.

Mam mieszane uczucia. W sumie chyba mi się podobała, ale spodziewałem się czegoś innego. Miałem wrażenie że będę czytał historię jakiegoś uwodziciela, ale chociaż G uwodzi, to w moim poczuciu nie jest uwodzicielem. Ciekawe osadzenie w wątkach historycznych było dla mnie wartością. Chętnie śledziłem i rozwijałem te wątki doczytując o niech w necie. Zaciekawiły mnie też wątki będące spojrzeniem autora/bohatera na pozycję kobiet w owym czasie, na ich ówczesną emocjonalność i ich wartości.

Wbrew opisowi, książka nie przypomina powieści łotrzykowskiej, szczególnie pod względem formy. Bardzo sprawnie łączy za to elementy romansu, powieści historycznej, introspekcji i wreszcie metapowieści, choć te ostatnie w konfrontacji z prozą Rabelais'go czy Sterne'a jawią się jako nieco nadęte. Berger jest bez wątpienia wnikliwym badaczem ludzkiej natury, nawet jeśli wyniki swych obserwacji szereguje i składa niekiedy w sposób tejże naturze uwłaczający. Interesująca lektura.

• Booker Prize
  • Booker