Mayerling

1991-01-01
83-85329-03-X
Konrad Lang
Mayerling miłość arcyksiążę Rudolf śmierć

Jak tak poszperać w dokumentach to ani ta historia romantyczna ,ani miłość "czysta" że tak powiem. Jak większość tego typu historii obrosła legendą i może niech tak pozostanie, przynajmniej dla tych którzy nie lubią być sprowadzani na ziemię. Ja lubię, więc książka mi się nie spodobała.

129 lat temu, 30 stycznia 1889 roku w myśliwskim pałacyku Habsburgów Mayerling, otoczonego wzgórzem i drzewami Lasu Wiedeńskiego padły strzały...wewnątrz znaleziono dwa zakrwawione ciała na pięknie ozdobionym łożu.
On, był przedstawicielem najstarszej i najszacowniejszej dynastii na świecie Habsburgów, jedynym synem cesarza, niedoszłym następca tronu Austro - Węgier - arcyksiążę Rudolf.
Ona wywodząca się z arystokracji, baronówna siedemnastoletnia Maria Vetsery.

Tragedia , która wydarzyła się w Mayerlingu stała się jedna z najromantyczniejszych historii, która do dnia dzisiejszego inspiruje twórców.
Powstało kilka wersji filmowych, jedną z najlepszych jest film z 1968 roku Terence Young'a ze znakomitą obsadą głównych ról Catherine Deneuve i Omar Sharif, w roli Sissy całkiem niezła Ava Gardner, piękne kostiumy, wnętrza i doskonałe dialogi, scenariusz filmowy inspirowany w/w książką.

Niezwykły ponad dwugodzinny musical " Rudolf: Afera Mayerling ", w dwóch aktach stworzony przez kompozytora Franka Wildhorna i Steve'a Cudena, zainspirowany książką Fredericka Mortona " Nervous Splendor: Vienna 1888–1889 ". Autorem tekstów piosenek jest Jack Murphy. Libretto zostało napisane przez Phoebe Hwang przy współpracy Jacka Murphy'ego.
Scenografia, utwory, muzyka, kostiumy i gra aktorska wyśmienita.
Idąc tą drogą Studio Accantus w polskiej wersji nagrało kilka utworów z musicalu i mamy naprawdę majstersztyk aktorsko - wokalny, niezwykłe interpretacje : Natalia Piotrowska " Jesteś mój ", księżniczka Stefania pokazująca swoje oblicze, niepohamowane ambicje, władza, duma urażonej kobiety i rekompensata w tronie cesarskim. Adrian Wiśniewski w utworze
" Sznurki władzy" i w duecie z Sylwią Banasik" Tylko jedno życie masz ", odkrywa przed nami wachlarz emocji , mimikę prowadząc nas od tajemniczości, próby zrozumienia, arogancji, groteski, pasji, szaleństwo i psychopatyczne pobudki - doktor Jekyll i pan Hyde w jednej osobie.
Liryczne wykonania Zuzanny Makowskiej " Zanim padnie strzał " czy Kuby Jurzyka i Sylwii Banasik , główni odtwórcy. Humorystyczno - uroczo - uwodzicielskie wykonanie utworu " Piękna wojna" Agnieszki Niemiec i Gabrieli Oberbek.

Tajemnicę Mayerling pozostała do dzisiaj nie rozwiązana, oczywiście są wątpliwości czy było to samobójstwo czy morderstwo ?
Zmowa milczenia przyjaciół arcyksięcia, rodziny cesarskiej, służby doprowadziły do wciąż powstających wątpliwości i hipotez wokół nieszczęśliwej śmierci kochanków.
Autor książki wprowadza nas w epokę konserwatywnego Franza Jozefa, podróżującej cesarzowej Elżbiety, zbuntowanego liberała arcyksięcia Rudolfa, który jest żonaty z księżniczką Stefanią, mają małą córeczkę. Małżonkowie oddalili się od siebie, Stefania miała trudny charakter, musiała znosić upokorzenia zdradzanej kobiety, która wciąż kochała swojego niewiernego małżonka, małżonek unikał Stefanii i na dodatek zaraził chorobą weneryczną, na dworze nie czuła się akceptowana, teściowa określała ją " tłustą słonicą " i przy tej niezwykle pięknej kobiecie arcyksiężniczka czuła się źle, relację matki i syna były dość kontrowersyjne ocierały się o granice miłości niemal kazirodczej, zresztą stosunek Rudolfa do matki był fanatyczny, niezaspokojony jej brakiem od czasów dzieciństwa, zazdrość o najmłodszą siostrę, faworyzowaną przez Sissi. Tron po wstąpieniu Rudolfa byłby forma usatysfakcjonowania i zadośćuczynienia upokorzeniom i zniewagom, jakich doznała Stefania. Niestety los przewrotny bywa...
Postać arcyksięcia Rudolfa poznajemy krótko przed tragedią, w dzieciństwie był wychowywany w surowości i dyscyplinie, pozbawiony kontaktu z rodzicami, przygotowywany wrażliwy chłopiec na zawodowego żołnierza i godnego następce tronu.
Trudne dzieciństwo, brak miłość rodzicielskiej zaważyło na osobowości i stanach emocjonalnych przyszłego następcy, neurastenia , słabość do kobiet, alkoholu i morfiny pogłębiały niestabilność i samobójcze myśli.
Na biurku młodego księcia znajdowała się czaszka i rewolwer.
12 kwietnia 1888 roku książę poznaje młodziutką bo zaledwie siedemnastoletnią baronównę Marię Vetsery, w świecie blichtru, zawoalowanych aluzji i masek, konsumpcjonizmu, zgnilizny...było to spotkanie pokrewnych dusz, wrażliwca i niewinności.
Dla Marii arcyksiążę był zjawiskiem niemal boskim, obdarzyła go miłością bezgraniczną, niepohamowaną i fanatyczną. Arcyksiążę obdarzył swą fascynację uczuciem, nie wiemy czy było to wielka miłość, wiemy jednak, że wcześniej książę nie spotkał uosobienia niewinność tak wpatrzonego i oddanego.
29 stycznia 1889 roku w Mayerling kochankowie spotkają się na polowaniu, później napiszą listy pożegnalne, które potwierdzają podjętą decyzję o wspólnym samobójstwie...

Po 126 latach w 2015 roku w skrytce prywatnej archiwum Schoellerbank znaleziono zdeponowane etui z pieczęcią arcyksięcia Rudolfa w roku 1926.
Sensacyjne odkrycie zawierało dokumenty m.in : fotografie, świadectwo chrztu Marii i dwa egzemplarze aktu zgonu, inne dokumenty oraz trzy listy pożegnalne, skierowane do matki, siostry i brata Marii, o treści pożegnania i prośby o wybaczenie.

Arcyksiążę Rudolf został pochowany w krypcie wiedeńskich kapucynów - tradycyjne miejsce pochówku członków dynastii Habsburgów. Zmiana statusu z " samobójcy " na " samobójcę niepoczytalnego " pozwoliła na odstępstwo i dostąpienie tradycji.
Maria została pochowana na wiejskim cmentarzu w Heiligenkreuz, po odpowiednim czasie upływającym od skandalu pozwolono matce przenieść trumnę i pochówek do Wiednia, nie skorzystała z tego prawa łaski.
W grudniu 1992 roku skradziono zwłoki Marii, gdy zostały odnalezione przez policję, przeprowadzono ekspertyzę w Wiedeńskim Instytucie Medycznym.
Znalezione zwłoki należały do osoby młodziutkiej sprzed wieku, ale czaszka nie nosiła znamion miejsc po kuli z rewolweru , tylko znamiona śladów po silnym pobiciu...

Po tragicznych wydarzeniach w pałacyku myśliwskim, cesarz Franz Jozef zlecił przebudowanie obiektu na klasztor z kaplicą, w której ołtarz umieszczono w miejscu łoża nieszczęsnych kochanków. Karmelitanki sprawują posługę do dnia dzisiejszego. Klasztor można zwiedzić i poznać historię Rudolfa i Marii.

• Powieść historyczna
  • LITERATURA FRANCUSKA