Mayerling

Wydawnictwo: Baza
Mayerling
83-85329-03-X
Jula

NAJPIĘKNIEJSZA MIŁOŚĆ ŚWIATA!!! Ponad sto lat temu, w nocy z 29 na 30 stycznia 1889 roku, w pałacyku myśliwskim w Mayerlingu rozległy się strzały. Rano znaleziono tam zwłoki austriackiego następcy tronu, arcyksięcia Rudolfa i jego młodziutkiej kochanki, siedemnastoletniej baronówny Marii Vetsery. Zagadka Mayerlingu nie została dotąd definitywnie rozwiązana. Wedle oficjalnego komunikatu dworu...

NAJPIĘKNIEJSZA MIŁOŚĆ ŚWIATA!!!
Wedle oficjalnego komunikatu dworu Rudolf i Maria wspólnie popełnili samobójstwo. Ta wersja śmierci z czasem zmitologizowała się w romantycznej legendzie utrwalonej najpierw w literaturze, a potem w filmie.
Opinie historyków nie są w tej kwestii zgodne. Jedni twierdzą, że arcyksiążę, cierpiący na rozmaite dolegliwości fizyczne i stany depresyjne, zastrzelił najpierw swą kochankę, a potem siebie. Inni utrzymują, że ten desperacki krok spowodowany został kategorycznym żądaniem ojcowskim zerwania romansu. Obie te wersje poniekąd uwiarygodniają pozostawione listy.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: Internet