Gaj oliwny

Gaj oliwny
8322205805
Francja, spuścizna II WŚ
Feanor

"Autorka wabi nas złudnie w czarującą wiosnę francuskiej Riwiery... Wydaje się nam, że nic się tu nie zdarzy - najwyżej skończy się lato. I niecierpliwy albo obojętny czytelnik, nie spodziewając się doniosłych lub podniecających faktów, może łatwo prześliznąć się przez ten słoneczny pejzaż i odłożyć książkę, nie zdając sobie sprawy, że trzymał w ręku arcydzieło".

PaniPegaz | 2015-10-10
Przeczytana: 2015 rok

Koszmarnie denerwujące studium uprzedzeń i zawiści. Smutna bajka o niespełnionych marzeniach. Francuska wieś odarta z czarującej otoczki, chyba, że bierze się pod uwagę tylko przyrodę. Duszące kadzidło i wiejskie wojny o krzyż i prawo do Boga. Innymi słowy, to jest taki literacki Obcy, który rozwija się powoli i niewinnie, ale cały czas w powietrzu czuć napięcie. Dzieci natomiast, szczególnie Pat, to już prawie całkiem Jonesy - niewinne, ale wyczuwające nadejście tragedii. Której dorośli zupełnie, tak jak załoga Nostromo, nie przeczuwają.

Bilbo | 2012-03-27
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 marca 2012

"Gaj oliwny" zauroczył mnie swoim tytułem. I tu, już od samego początku czekają na czytelnika pułapki (ja wpadłam we wszystkie z nich):
- gaj oliwny... brzmi sielsko i anielsko;
- bohaterka - mała Pat, która wyjeżdża z rodzicami na wakacje do Francji;
- Prowansja... po niedawnej lekturze książki "Rok w Prowansji" mam utrwaloną wizję tej krainy jako mlekiem i miodem płynącej;
Czego więc można się spodziewać? Pięknej opowieści rodzinnej? Ciepłej, uroczej i przesiąkniętej przyrodą? Otóż nie.

Przez cały czas miałam wrażenie, że COŚ wisi w powietrzu. Czułam napięcie i czekałam... Bohaterowie zmagają się tu nie tylko ze sobą, ale przede wszystkim z własną przeszłością.
Napisanie czegokolwiek więcej oznaczałoby zdradzenie finału.

Maria Kuncewiczowa w "Posłowiu" wyjaśnia, że chciała zrozumieć motywy ludzkiego zachowania, tajniki ludzkiej duszy. Czy jej się to udało? Tak naprawdę, niezależnie od tego, ile książek by się na ten temat napisało, nie da się wyjaśnić, dlaczego postępujemy tak,...

czytankianki | 2012-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2012