Żyd, wieczny tułacz

Żyd wieczny tułacz. Trzymająca w napięciu historia walki o spadek po tragicznie zmarłym hrabim Renneponcie. Akcja osadzona jest w latach 30-tych XIX wieku. Potomkowie hrabiego Renneponta należą do różnych warstw społecznych. Rozproszeni po całym świecie, nie zdają sobie sprawy, że zostali spadkobiercami jego ogromnej fortuny. Zgodnie z wolą hrabiego zdążają do Paryża, gdzie wspólnie otworzą testament. Nie są świadomi czyhającego na nich niebezpieczeństwa. Powieść jest ciągiem sensacyjnych przygód, porwań, intryg i zbrodni

adb | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Audiobook zakupiony na dłuuugie spacery z pieską okazał się być gigantyczną pomyłką.
Czarno-białe postaci, te dobre tak idealne, że aż nieludzkie, czyli papierowe (tylko ze względu na osadzenie akcji w XIX w. nie piszę: plastikowe postaci). Dydaktyzm, który razi w XXI w. i schematy odpowiednie dla pensjonarek sprzed dwóch stuleci.
Sama akcja obfituje w ogrom przeciwności, które dotykają "tych dobrych",a które oni gdzieś w tle rozwiązują. Nie wiemy jak, bo w kolejnym rozdziale już mamy "cud objawiony" i rozwiązanie jest zbędne - akcja przeskakuje o kilka miesięcy i kilkaset kilometrów.
Poraża ogrom opisów,a te dotyczące świetlanych postaci są szczególnie męczące.
Odradzam.

Michał_K-ski | 2015-03-30

Przeraźliwie kiczowate romansidło. Żeby nie być gołosłownym:
Postacie są płaskie jak dykta i tyle w nich życia co w automatach, nic dziwnego, że autor nie szczędzi im opisów, epitetów, żeby tylko dać im pozór życia. U Sue’go wszyscy są naj- w urodzie, szlachetności, podłości, brzydocie, dobroci i złości; czarno-biali do znudzenia. Dzięki tym zabiegom bohaterowie są karykaturami samych siebie.
Podobnie autoparodią jest styl powieści – kwiecisty, ozdobny męczy i drażni przesadą, naiwnym nuworyszostwem, pretensjonalną przesadą. Szczególnie zabawnie jest tam, gdzie Sue chciałby czytelnika zafascynować egzotyką – autor stara się i natęża, a czytający śmieje się lub wymiotuje, zależnie od usposobienia. Być może nieco winy spada na polski przekład, chociaż wątpię, żeby ktoś zepsuł tutaj piękny styl francuskiego oryginału.
Osobną kwestią jest niezdarna konstrukcja powieści. Na ponad 900 stronach śledzimy najdziwniejsze i zupełnie niepotrzebne perypetie, skoro czarny charakter pod koniec...

liaguszka | 2016-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2016, Audio, Niestrawne
Przeczytana: 03 listopada 2016

Oooo! Na pewno nie pozbędę się tego audiobooka! Nigdy! Jestem coraz starsza, coraz częściej dopadają mnie trudności z zasypianiem, a to coś okazało się cudownym lekarstwem na bezsenność! Nie potrzebuje nawet kłaść się do łóżka, żeby zadziałało! Przy ostatniej próbie odsłuchania choć pierwszego rozdziału, udało mi się zasnąć siedząc z szydełkiem w ręku! Lekarze powinni zapisywać to dzieło na receptę, a na opakowaniu powinno znaleźć się ostrzeżenie: "zabrania się odsłuchiwać w czasie prowadzeniem pojazdu, ponieważ grozić to może wypadkiem"!

Futurka | 2018-09-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2018

Wiele o tej książce było już napisane, więc skupię się na odczuciach osobistych.
Książka typu endofenotyp. Z powodu jej pokonania doszłam do wniosku, że muszę pójść do psychiatry, bo ... nienawidzę siebie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zmusiłby nawet wroga do spędzenia tylu godzin na czymś tak (tu wpisać dowolne pejoratywne określenie).
Co prawda to był darowany koń, ale ten miał naprawdę paskudnie zrobioną protezę ...

Andrzej Akowacz | 2012-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 19 marca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To powieść pełna intryg, przygód i sensacji. Historia wielkiej fortuny pomnażanej przez 150 lat. Spadkobierca zostawił majątek dla swoich potomków, którzy mają go odebrać za półtorej wieku co w jego nadziei zjednoczy ich. Niestety do tej fortuny roszczą sobie prawa też Jezuici. To zakon który wszelkimi środkami stara się nie dopuścić spadkobierców do tych pieniędzy. Fundator nakazał przyszłym potomkom stawić się osobiście w domu w Paryżu o ściśle określonym czasie. Jezuici tak jednak kierują ich losami, że w momencie otwarcia testamentu na miejscu jest jedynie młody ksiądz podstępem wciągnięty do zakony i na dodatek, który zrzekł się swej części na rzecz Jezuitów. W decydującej chwili tajemnicza kobieta dostarcza jednak aneks do testamentu. Który zostaje odroczony na ponad trzy miesiące. Tak kończy się pierwsza część. Druga jest nie mniej intrygująca. W końcu Jezuitom udaje się doprowadzić do śmierci wszystkich spadkobierców, lecz na koniec zło zostaje ukarane, a fortuna przepada w...

Cezar | 2013-05-06
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Straszna, skostniał, staroświecka

-O_O- | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść łotrzykowsko-romansowa, tak głupia, że aż zabawna. Nieźle się uśmiałam, czytając o dziewczynie zakochanej w hinduskim księciu, który okazuje się jej kuzynem. Jezuicki spisek wypadł na tym tle całkiem wiarygodnie.

marijestmoja | 2018-04-29
Przeczytana: 01 marca 2012