O człowieku, który się kulom nie kłaniał

Wydawnictwo: MON
historyczna
aga_aga

Mocno zideologizowana opowieść o generale Karolu Świerczewskim ps. Walter, dowódcy Ludowego Wojska Polskiego, uczestniku wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

źródło okładki: http://incb.net/incb/odd/odd1013.html

ZARAZA | 2015-08-28
Przeczytana: sierpień 2015

"O człowieku, który się kulom nie kłaniał" to książka propagandowa, więc raczej nie warto jej czytać. Pełna idealizacji, bardzo naiwna. Legenda PRL-u już dawno upadła. I nie warto traktować jej jako krótkiej historii do przeczytania na temat wojny i walki, mnie tak naprawdę zanudziła i zmęczyła. A kto nie kojarzy Świerczyńskiego niech przypomni sobie stary banknot o nominale 50 złotych ;))

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Moralne zero pisze książkę o kolejnym, po Berlingu, bohaterze PRL-u. Generał nie kłaniał się kulom... Faktycznie. Zwykle był tak pijany, że gdyby się skłonił, to by się wywalił.

m4ckoj | 2017-05-08
Przeczytana: 06 maja 2017

Za dużo w tej książce propagandy, a za mało akcji. I nie chodzi tutaj o pojawiające się zakłamania, ale o sposób kierowania czytelnikiem - tak jest dobrze, tak jest źle. Innego wyboru nie ma. Czułem się jakbym czytał podręcznik.

Mogę ją polecić tylko osobom, które chciałyby porównać literaturę czasów PRL-u z dotychczasową wiedzą na temat wydarzeń, które są w niej opisane. Doskonale po tej książce widać jak omijanie pewnych faktów może wpłynąć na odbiór czytelnika.
I jest jedna zaleta książki - jest krótka.

Bartek | 2016-07-19

Opowieść o naszym wielkim bohaterze narodowym. W 1920 roku walczył o Polską Republikę Rad. W latach 1936–1938 bronił republikańskiej Hiszpanii przed rebeliantami Franco. Walczył z Niemcami. Zabity przez ukraińskich nacjonalistów w 1947 roku.

Generał Walter zostanie w naszej pamięci, jako wielki bohater, bojownik o wolność i socjalizm, a IPN może się pluć i tego nie zmieni.

marteczkkka | 2015-11-10
niav | 2015-09-06