O człowieku, który się kulom nie kłaniał

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
aga_aga

Mocno zideologizowana opowieść o generale Karolu Świerczewskim ps. Walter, dowódcy Ludowego Wojska Polskiego, uczestniku wojny domowej w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

źródło okładki: http://incb.net/incb/odd/odd1013.html

FannyBrawne | 2017-11-03

Książkę Broniewskiej przeczytałam tylko dlatego, że wzięłam ją od babci, która od dawna nic nie czyta, żeby nie leżała porzucona na półce. Zdawałam sobie sprawę, że będzie to straszna propaganda komunistyczna, bo czytałam kiedyś inną książkę Broniewskiej ,,Krystek z Warszawy”.

,,O człowieku, który się kulom nie kłaniał” to biografia Karola Świerczewskiego, teoretycznie skierowana do dzieci, aczkolwiek nie wyobrażam sobie jej czytania przez uczniów podstawówki ze względu na wylewające się z każdej strony propagandę i politykę. Jednocześnie, ze względu na dość infantylny sposób pisania książka może być niestrawna dla dojrzalszego czytelnika, niezależnie od prezentowanej treści. A, jak wspominałam, propaganda jest obecna w tej książce od początku do końca. Od początku mamy zaznaczone, że robotnicy i osoby o poglądach komunistycznych są święci niczym anioły, idealni, mądrzy(wszyscy doskonale orientują się w sytuacji politycznej w Europie) i oddani krajowi. Natomiast szlachcice,...

ZARAZA | 2015-08-28
Przeczytana: sierpień 2015

"O człowieku, który się kulom nie kłaniał" to książka propagandowa, więc raczej nie warto jej czytać. Pełna idealizacji, bardzo naiwna. Legenda PRL-u już dawno upadła. I nie warto traktować jej jako krótkiej historii do przeczytania na temat wojny i walki, mnie tak naprawdę zanudziła i zmęczyła. A kto nie kojarzy Świerczyńskiego niech przypomni sobie stary banknot o nominale 50 złotych ;))

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

Moralne zero pisze książkę o kolejnym, po Berlingu, bohaterze PRL-u. Generał nie kłaniał się kulom... Faktycznie. Zwykle był tak pijany, że gdyby się skłonił, to by się wywalił.

książek: 2017
Aiwlys | 2018-02-18
Przeczytana: 14 lutego 2018

Po przeczytaniu tej książki, jedno stwierdzenie ciśnie mi się na usta - to jest zła książka. Bardzo chaotyczna. Wątki skaczą, z jednego na drugi. Ma nam to przybliżyć postać Karola Świerczewskiego? Nie czułam tej postaci, ani trochę. To zmuszanie czytelnika, wręcz wpychanie mu "cudowności" generała. Stanowczo nie. Zwłaszcza, że jest tu duża nieścisłość historyczna. Jestem w stanie zrozumieć, że książka była wydawana w takich, a nie innych czasach. Ale niestety, zmęczyłam ją. Bądź ona zmęczyła mnie.

m4ckoj | 2017-05-08
Przeczytana: 06 maja 2017

Za dużo w tej książce propagandy, a za mało akcji. I nie chodzi tutaj o pojawiające się zakłamania, ale o sposób kierowania czytelnikiem - tak jest dobrze, tak jest źle. Innego wyboru nie ma. Czułem się jakbym czytał podręcznik.

Mogę ją polecić tylko osobom, które chciałyby porównać literaturę czasów PRL-u z dotychczasową wiedzą na temat wydarzeń, które są w niej opisane. Doskonale po tej książce widać jak omijanie pewnych faktów może wpłynąć na odbiór czytelnika.
I jest jedna zaleta książki - jest krótka.

wik699 | 2017-10-26

Porażka. Bohater idealny bez wad, żołnierze go kochają, dowodzi idealnie... jak było w rzeczywistości - wiadomo. Dla historyka jednak ciekawsze było jednak, jak Broniewska (znająca Świerczewskiego) omijała i maskowała szczególnie niewygodne momenty jego życia.

Bartek | 2016-07-19

Opowieść o naszym wielkim bohaterze narodowym. W 1920 roku walczył o Polską Republikę Rad. W latach 1936–1938 bronił republikańskiej Hiszpanii przed rebeliantami Franco. Walczył z Niemcami. Zabity przez ukraińskich nacjonalistów w 1947 roku.

Generał Walter zostanie w naszej pamięci, jako wielki bohater, bojownik o wolność i socjalizm, a IPN może się pluć i tego nie zmieni.

Woody | 2017-11-19
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Kapitalny "produkcyjniak"! Socrealistyczna opowieść o gen. Walterze. Mały Karolek Świerczewski był bohaterem od dzieciństwa, tużpowojennym wzorem dla najmłodszych. Książka wydana w 1952 r., jeszcze za życia Stalina, perełka.

madelain_mp | 2018-12-01
Okohuda | 2018-10-22