Pigmej

Okładka książki Pigmej
Chuck Palahniuk Wydawnictwo: Niebieska Studnia literatura piękna
285 str. 4 godz. 45 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Pygmy
Wydawnictwo:
Niebieska Studnia
Data wydania:
2011-05-23
Data 1. wyd. pol.:
2011-05-23
Liczba stron:
285
Czas czytania
4 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-60979-20-4
Tłumacz:
Krzysztof Skonieczny
Tagi:
chuck palahniuk pygmy the pygmy pigmej
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
378 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
804
180

Na półkach: ,

Ja nie rozumiem, dlaczego najlepiej myśli mi się w wannie. Po przeczytaniu każdej książki - a przed napisaniem recenzji - powinnam wziąć kąpiel, żeby móc tam ułożyć swoje myśli. Tym razem doszłam do wniosku, że Chuck Palahniuk jest pisarzem na wskroś amerykańskim. W jego pisarstwie widzę tę iskrę amerykańskości, której nie dostrzegam u żadnego innego autora, no może w ramach wyjątku u Trumana Capote, ale tutaj mówimy o innym umiejscowieniu w czasie. Capote kojarzy mi się z czasami prohibicji, a Palahniuk z latami 90'. Co ciekawe - oboje są (a raczej w przypadku Trumana powinnam użyć czasu przeszłego) homoseksualistami. Może to podświadomie ich łączy? Może to właśnie mi się podoba?

"Pigmej" jest satyrą na społeczeństwo amerykańskie. Tytułowym Pigmejem jest tajny agent w wieku lat trzynastu, pochodzący z kraju o reżimie totalitarnym (przypadkiem okazało się, że na okładce jest to ujęte bardzo podobnie). W ramach wymiany międzynarodowej trafia do amerykańskiej Rodziny Goszczącej. Właśnie tam, wraz z innym agentami, dążą do przeprowadzenia operacji "Chaos", która zniszczy konsumpcjonizm i konsumpcyjne, niemoralne społeczeństwo amerykańskie. Jak się dowiedziałam, Chuck Palahniuk często w swoich książkach potępia konsumpcjonizm, co w tym przypadku zostało akurat świetnie ujęte, poparte ideologiami takiego Stalina, Hitlera, Trockiego, Marksa oraz innych, których słowa są przytaczane w "Pigmeju". Co ciekawe - nasi tajni agenci nie są przystosowani do życia w Ameryce, popełniają głupie błędy, a Amerykanie tych błędów nie rozumieją, ale akceptują. I chociaż niebezpieczeństwo jest coraz bliżej, a oni mogą je bez problemu zauważyć, wolą być zaślepieni. Wady i dziwactwa są tutaj groteskowo wyolbrzymione (pomaga w tym styl, w jakim książka jest napisana, głównie z jego powodu jestem ciekawa innych książek autora, ponieważ chcę wiedzieć, czy jest to powtarzalne, czy też jednorazowe).

Szczególnie mnie cieszy, że "Pigmej" zdecydowanie nie jest utworem dla osób delikatnych. Momentami bywa brutalny, niesmaczy, obrzydza. A z drugiej strony fascynuje swoją formą. Może wywoływać głośny sprzeciw, ale jednocześnie nie można się z nim nie zgodzić. Wszystko zależy od punktu widzenia. Autor daje nam możliwość samemu zadecydowania, co o tym myśleć, a pisarze przeważnie starają się delikatnie zasugerować czytelnikowi, jak ich utwór powinien być odbierany - tutaj tego nie zauważyłam. "Pigmej" ma w sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, zaskakującego. I bawi. Specyficznie, cynicznie, ponuro. To chyba najlepsze określenie czarnego humoru. Nie wiem jak inni, ale ja go tutaj bezwarunkowo widzę.

Oficjalnie uznaję Chucka Palahniuka za moje literackie odkrycie. "Pigmej" ma w sobie coś, co mocno cenię, a czego nie potrafię zwerbalizować. Jest książką tak interesującą, że bardzo się cieszę z możliwości przeczytania jej. Osobiście ją polecam, chociaż wiem, że w jej przypadku każdy powinien się zastanowić, czego od niej oczekuje i czy na pewno jest to typ literatury dla niego. Bezpardonowe opisy i określenia mogą niektórych z miejsca odrzucić. Mnie nie odrzucają. Wręcz do siebie przyciągają. Chyba na tym polega szukanie prawdy w literaturze, bo po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, jakby już żadne fantasy nie było w stanie mnie poruszyć. Na szczęście wiem, że tak nie jest.

"Za każdym razem kiedy coś napisze, myślę, że to najbardziej obraźliwa rzecz jaką kiedykolwiek napisałem.(...) Jednak nie, zawsze siebie zaskakuję"

Ja nie rozumiem, dlaczego najlepiej myśli mi się w wannie. Po przeczytaniu każdej książki - a przed napisaniem recenzji - powinnam wziąć kąpiel, żeby móc tam ułożyć swoje myśli. Tym razem doszłam do wniosku, że Chuck Palahniuk jest pisarzem na wskroś amerykańskim. W jego pisarstwie widzę tę iskrę amerykańskości, której nie dostrzegam u żadnego innego autora, no może w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    508
  • Chcę przeczytać
    409
  • Posiadam
    195
  • Ulubione
    17
  • Teraz czytam
    12
  • 2011
    6
  • 2013
    5
  • 2014
    4
  • Chcę mieć
    4
  • Chuck Palahniuk
    4

Cytaty

Więcej
Chuck Palahniuk Pigmej Zobacz więcej
Chuck Palahniuk Pigmej Zobacz więcej
Chuck Palahniuk Pigmej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także