Nowy Piekielnik z Czartoryi

Tłumaczenie: Jerzy Litwiniuk
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Porgupohja uus Vanapagan (1939)
fantastyka
klasyka
yakamoz

Nowy Piekielnik z Czartoryi, powieść oparta na motywie estońskiej bajki o prostodusznym diable i podstępnym gospodarzu, jest ostrą satyrą społeczno-obyczajową godzącą w formy i instytucje życia społecznego lat trzydziestych w Estonii. Powieść łączy w sobie elementy realizmu i groteski.

źródło opisu: prawe skrzydełko

źródło okładki: http://antykwariatpodkarpacki.pl/

Biały_Anioł | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 09 listopada 2011

Czy człowiek jest doskonałym wytworem boskiej mocy? Czy cały zamysł Boga został spełniony w tym jednym najważniejszym akcie? A może coś jednak poszło nie tak? Może w boskim palnie stworzenia pojawił się jakiś błąd?

Anton Hansen-Tammsaare ukazują nam początkowo niebiański świat, który stracił zaufanie do człowieka. Bóg zaczął zadawać sobie pytanie: „Co jeśli człowiek nie jest w stanie się zbawić? Jeśli już u początku jego istnienia był skazany na upadek?”. Jeśli tak w rzeczywistości jest, to czy można winić człowieka, że na świecie szerzy się zło, gwałt, kłamstwo? I jakie powinno się przedsięwziąć środki, aby naprawić ten błąd? Bóg ma plan! Bóg chce się przekonać czy Jego podejrzenia są prawdziwe. Wysyła więc Piekielnika na ziemie. Jego cel jest jeden. Jego dusza, jako człowieka, musi się zbawić. Wtedy to będzie mógł zabierać dusze do piekła, a świat nie zostanie zgładzony.

Nie ukrywajmy, Piekielnik inteligencją nie grzeszy, co jest jego największym przekleństwem. Może nie jego, on...

yakamoz | 2011-03-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 14 marca 2011

Bardzo dobrze czytało mi się tą książkę. A po jej przeczytaniu czuję niedosyt, ale jednocześnie mam możliwość wymyślenia sobie we własnej głowie jak to dalej potoczyły się losy Piekielnika i innych bohaterów.