Les deux poetes
klasyka
Amused

Pierwsza część powieści "Stracone złudzenia" (z cyklu Komedii Ludzkiej) w cenionym tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

źródło opisu: Opis autorski

Mikosek17 | 2014-06-17

Każda kolejna książka odsłania ten sam schemat dzieł Balzaca. Historia postaci spoza środowiska arystokratycznego, które idealizują tamten świat, chcą wejść w łaski "wyższych sfer". Przy tym autor trafnie krytykuje zgorszenie, zakłamanie elit. Ludzie reprezentujący tę kastę są przedstawieni w większości jako egoistyczni, puści ludzie, którzy tworzą negatywny stereotyp arystokraty, który pochłonięty blichtrem nie reprezentuje sobą niczego wartościowego. W to wszystko jest wpleciony wątek miłosny. Czuję, że komentując książki francuskiego pisarza będę się powtarzał, ale odczucia wciąż mam takie same. Mógłbym czytać i czytać to w jaki sposób on pisze (dotychczas spotykam same wspaniale polskie przekłady). Język jest bogaty, przedstawia tylko Balzaca jako wirtuoza słowa. Ta pozycja urzekła mnie również siłą przyjaźni oraz miłości ponad wszystko i tego do jakich poświęceń są zdolni bliscy ludzie dla umożliwienia osięgnięcia szczęścia przez osobę ważną dla ich serca. Wszystkie pozycje...

Roman Godlewski | 2014-08-21
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Tym razem "Dwaj poeci" Balzaca (1837), jest to pierwszy tom trylogii "Stracone złudzenia". Powieść to dobra 7/10, choć nieco lepsza od "Eugenii Grandet", bardziej wyszukana i subtelniejsza, a niektóre opisy postaci, czy sytuacji są niezwykle trafne. Jeden nawet, uznałem, dotyczy kogoś podobnego pod pewnymi względami do mnie (Lucjana), w wydaniu Czytelnika z roku 1972 str, 135 od góry.

Nie ustaje u Balzaca obowiązek szczegółowego opisywania ekonomicznej strony życia, z dokładnym wyliczaniem kwot stanowiących podstawę życia, co do talara, franka, liwra czy su. Charakterystyczne jest też dla niego toczenie narracji raz w opisach raz bezpośrednio, tak że ewentualny autor scenariusza dla adaptacji filmowej wiele dialogów musiałby napisać sam, gdyż ważne sceny bywają u Balzaca jedynie opowiedziane, nie zaś bezpośrednio przedstawione.

Oficer95 | 2016-02-11

Przenikliwe opisy charakterów, doskonała spostrzegawczość i godny uwagi styl Balzaca to nie wszystko - opowieść jest dość nużąca.

Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 listopada 2012

Balzacowania ciąg dalszy. Króciutka książeczka, niewiele fabuły, za to wiele charakterów.

anu | 2017-06-03
Na półkach: Przeczytane, //2017