Instynkt przetrwania.Jak przeżyć katastrofę

Tłumaczenie: Zofia Łomnicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na ścieżkach umysłu". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The unthinkable : who survives when disaster strikes and why
esej, psychologia,
popularnonaukowa
hunter

Słysząc doniesienia o głośnych katastrofach komunikacyjnych czy naturalnych, większość z nas nie zastanawia się, jak zachowałaby się w podobnej sytuacji. Jakie cechy charakteru pomagają przetrwać trzęsienie ziemi? Co może zadecydować o przeżyciu katastrofy lotniczej? Czy w obliczu niebezpieczeństwa okazalibyśmy się bohaterami, czy ofiarami?

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Zuba | 2015-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2015

To, że książka wydana w 2009 roku teraz dopiero doczekała się pierwszej oceny i opinii na LC, uważam za znak, że nasz kraj jest wyjątkowo bezpieczny i nie musimy sobie zawracać głowy żadnymi katastrofami.
Dokładnie tytuł brzmi: Nie do pomyślenia. Kto przeżyje, kiedy nadejdzie katastrofa i dlaczego – autorka próbuje na przykładzie wielu różnych sytuacji zagrożenia życia znaleźć czynniki, które zwiększają lub obniżają szanse przeżycia. Opisuje fazy reagowania na katastrofę – zaprzeczenie, zastanawianie się, działanie i – co najdziwniejsze – jego brak. Zawsze wydawało mi się, że najgorszą reakcją, ale najbardziej rozpowszechnioną, jest panika – ludzie miotają się chaotycznie, kobiety krzyczą lub płaczą, rozpaczają. Jest wprost przeciwnie, najczęściej ludzie wpadają w rodzaj paraliżu, są zupełnie bierni i nie robią nic, żeby się uratować. To było dla mnie nie do pomyślenia. Na tym nie koniec moich zdziwień, nie będę wam jednak odbierać przyjemności.
Podczas lektury oglądamy pod lupą...

Monika | 2016-09-08
Przeczytana: 05 września 2016

Dobra propozycja dla osób zaczynających się interesować tematem, ciekawe przykłady, szybko się czyta, ale...nie daje odpowiedzi na pytanie "Jak przeżyć katastrofę?" Z książki dowiemy się, jakie cechy indywidualne mogą zadecydować o przetrwaniu, ale próżno w niej szukać instrukcji postępowania w konkretnych sytuacjach (poza kilkoma radami przemyconymi w tekście) lub sposobów na przygotowanie się do sytuacji kryzysowej. Pomimo tego polecam, skłania do refleksji nad naturą człowieka, a jej przesłanie jest mimo wszystko pozytywne-chociaż niektórzy z nas są bardziej predestynowani do przetrwania, to nikt nie jest bez szans i tak naprawdę "tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono".

Sonrisa | 2016-06-26
Muminka | 2015-12-21