The Smartest Kids in the World and How They Got That Way
literatura faktu
Weronika

Trójka dzieci. Trzy państwa. Trzy systemy edukacji. Trzy historie edukacyjnego sukcesu. Kim, Eric i Tom, zwykli uczniowie amerykańskich szkół, zostają wysłani na roczny program wymiany międzynarodowej do Finlandii, Polski i Korei Południowej. Jak systemy edukacji tych krajów wypadają na tle USA? Wyniki tego eksperymentu i porównania są zaskakujące, szczególnie dla Polski. Finlandia: uczniowie...

Finlandia: uczniowie w międzynarodowych porównaniach wypadli bezkonkurencyjnie. Nauczyciel to w tym kraju szanowany zawód. Fiński system edukacji uznano za najlepszy na świecie.

Polska: w ciągu trzech lat wyniki uczniów w międzynarodowych rankingach poszybowały z dwudziestego pierwszego na trzynaste miejsce w czytaniu i z dwudziestego na osiemnaste w matematyce.

Korea Południowa: całe życie uczniów zostało podporządkowane przygotowaniom do jednego egzaminu, którego wynik przesądza o dalszym losie. Policja edukacyjna pilnuje, by prywatne ośrodki doszkalające były zamykane o godzinie 22:00, jednak niepisaną normą jest prowadzenie zajęć do północy.

Amanda Ripley, dziennikarka śledcza, postanawia wyjaśnić przyczynę różnic w poziomie edukacji w porównywanych krajach. Uzbrojona w wyniki badań i raportów, rozmawia z ekspertami, nauczycielami, rodzicami i przyszłymi pracodawcami uczniów. Jednak najcenniejszym źródłem wiedzy stają się dla niej relacje osób dotychczas w analizach pomijanych – uczniów! Doświadczenia Kim, Erica, Toma oraz ich kolegów pozwalają autorce przybliżyć się do odpowiedzi na pytanie: jak wychować Najbystrzejsze dzieciaki na świecie?

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Najbystrzejsze-dzieciaki-...(?)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Weronika | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Kiedy zobaczyłam tę książkę na półce w bibliotece i przeczytałam opis z tyłu okładki, wiedziałam, że natychmiast muszę ją przeczytać!
Książkę napisała znana amerykańska dziennikarka, Amanda Ripley, i tym razem zajęła się od dawna nurtującym mnie tematem – dlaczego ze szkolnictwem w krajach wysokorozwiniętych dzieje się coraz gorzej? Dlaczego im kraj jest dłużej bogaty tym bardziej poziom wiedzy ogólnej uczniów w tym kraju jest niższy?
Książka tym bardziej wzbudziła moje zainteresowanie, że opisuje losy trójki amerykańskich nastolatków uczących się na wymianie w krajach, w których wyniki uczniów w międzynarodowych testach standaryzowanych są wyższe niż w USA – Finlandii, Korei oraz Polsce.
Początkowo książka wzbudziła moje zainteresowanie, chociaż styl jakim została napisana nie bardzo przypadł mi do gustu – brakowało spójności (przeskoki od historii nastolatków na wymianie do opisu różnych narzędzi diagnozujących i historii nauczania w poszczególnych krajach) i lekkości w snuciu...

Magdalena | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Bardzo dobra i bardzo ciekawa książka. Dużo interesujących wniosków, niektóre z nich sobie spisałam, bo warto do nich wracać. W zasadzie sięgnęłam po tę pozycję, widząc informację o Polsce, a całość wciągnęła mnie - niesamowite jest porównywanie trzech różnych systemów edukacji, patrzenie na szkoły, nauczycieli i rodziców, czyli te jego najważniejsze składowe, z punktu widzenia nastolatków z wymiany, niejako "od środka". Spodziewałam się jednak większej liczby informacji o Polsce, ale to taki zarzut nie do końca merytoryczny ;) Na pewno warto tę książkę przeczytać lub chociaż przejrzeć. Co ciekawe, sporo interesujących wiadomości jest w przypisach.

Deremyth | 2018-08-02
Przeczytana: 28 czerwca 2018