A. B. C.

1 353
The ABC Murders
kamk

Inne wydania

Na biurko Herkulesa Poirota trafia intrygujący list podpisany pierwszymi literami alfabetu. Ukrywający swą tożsamość autor prowokuje w nim słynnego detektywa i zapowiada... No właśnie, co? Zdaniem kapitana Hastingsa nic szczególnego. Tajemniczy A.B.C. to według niego albo wariat, albo żartowniś. Poirot ma inne zdanie i uważa, że listu lekceważyć nie wolno. Okazuje się, że to on miał rację - już wkrótce w Andover dochodzi do zbrodni. Ofiarą jest kobieta o nazwisku Ascher, obok jej martwego ciała policjanci znajdują kolejowy rozkład jazdy zwany popularnie A.B.C. Rozkład otwarty jest na literze A, nie ma na nim odcisków palców...

źródło opisu: Hachette, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gosia | 2015-05-05
Na półkach: 2015
Przeczytana: 05 maja 2015

Królowa kryminału, Agatha Christie, w kolejnej odsłonie. Ta książka przekonała mnie, że nie ma to jak stary dobry angielski kryminał, a królowa jest tylko jedna. To chyba jedna z ciekawszych pozycji w jej dorobku, choć mam jeszcze kilka na uwadze.
Dobra intryga już od samego tytułu wprowadza nas w plan mordercy, który seryjnie zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Jedyne ślady jakie po sobie zostawia to anonimowe listy zapowiadające zbrodnie (czym pogrywa sobie ze sławnym detektywem Herkulesem Poirot) oraz rozkład kolejowy ABC na miejscu zbrodni pozostawiony jak podpis anonima.
Kryminał od samego początku trzyma w napięciu czytelnika, który towarzyszy policji i mistrzowi dedukcji we wskazaniu mordercy. Bowiem słynny belgijski detektyw docenia wagę portretu psychologicznego seryjnego mordercy i próbuje znaleźć jego motyw i rozgryźć psychikę.
Zakończenie jak zwykle nieoczekiwane i zaskakujące. Trzeba podziwiać umysł tej pisarki i zdolność do wymyślania tych niezwykle...

denudatio_pulpae | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane ponownie
Przeczytana: 2007 rok

Tajemniczy morderca podpisujący się A.B.C. prowokuje Herkulesa Poirot, wysyłając do niego listy z informacjami o kolejnych zaplanowanych przez siebie zbrodniach. Mały Belg podejmuje wyzwanie, jednak nawet dla jego wygimnastykowanych szarych komórek odkrycie kto jest sprawcą, będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Jakaż metoda jest w tym literowym szaleństwie? Mordowanie w porządku alfabetycznym, tego jeszcze nie było!

Kiedy już będziecie przekonani, że znacie tożsamość zabójcy, może się jednak okazać, że prawda jest zupełnie inna. Ten często stosowany we współczesnych thrillerach zabieg, jak się okazuje, był już stosowany wiele lat temu przez Królową Kryminału. Daje to oczywiście zaskakujące zakończenie, a przecież takie zwroty akcji, my fani kryminałów i thrillerów, cenimy sobie najbardziej.

Mimo upływu lat "A.B.C." nadal jest jedną z moich ulubionych historii z Poirotem.

allison | 2014-07-03
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 03 lipca 2014

Do powieści Agaty Christie mam wielki sentyment, gdyż wychowałam się na nich (podobnie jak na prozie Artura C. Doyle'a).

"A.B.C." przeczytałam dziś pierwszy raz i żałuję, że dopiero teraz. Z drugiej strony jednak miałam okazję z napięciem śledzić zawiłą intrygę, która przez większą część powieści wydawała się bardzo oczywista. Zbyt oczywista jak na tę autorkę, dlatego niecierpliwie czekałam na bardziej skomplikowane zakończenie niż to, które zrodziło się w mojej głowie. I nie zawiodłam się! Pierwsza dama światowego kryminału kolejny raz udowodniła, że potrafi zaskakiwać czytelnika.

Miłośnicy klasycznych powieści kryminalnych na pewno będą rozpływać się w zachwytach przy dochodzeniu, jakie prowadzi niedościgniony Herkules Poirot - detektyw inteligentny, sprytny i obdarzony zmysłem dedukcji. W czasach, gdy nie istniały nowoczesne laboratoria kryminalistyczne jego geniusz był na wagę złota!:)

Polecam jako świetną rozrywkę na letnie dni, chociaż oczywiście po powieści pani...

Herkules Poirot otrzymuje list, w którym tajemniczy A.B.C. chce sprawdzić umiejętności detektywa. Następuje pierwsze morderstwo, potem drugie i następne - a wszystkie zapowiedziane w anonimach, bez szczegółowych wskazówek. Co zbrodniarz chce przez to osiągnąć? Po co ta ścisłość w doborze ofiar?

Fenomenalna książka, trzymająca w napięciu od początku do końca! Bardzo spodobał mi się pomysł na wybieranie ofiar w porządku alfabetycznym - zrobiło to z serii morderstw intrygującą, opartą na logice "zabawę", w której Poirot był myszą, a A.B.C. kotem. Ja też łamałam sobie głowę nad tymi zbrodniami, bo czasami zdawały się posiadać wspólne cechy, a czasami wręcz przeciwnie. Jednak tylko w połowie odniosłam sukces. A Agatha Christie jak zwykle potrafi zaskakiwać czytelnika - czasem odwracając całe śledztwo o 180 stopni na ostatnich kartkach książki.
Naprawdę świetnie pomyślany przebieg morderstw i dochodzenie Poirota oraz jego przyjaciela Hastingsa. Ja jestem po prostu zachwycona tą pozycją...

PABLOPAN | 2014-09-03
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 03 września 2014

W każdym szaleństwie jest metoda, a za każdym zabójstwem kryje się jakaś pokrętna logika. W przypadku "A.B.C." morderca, co można wywnioskować z tytułu, posługuje się kluczem alfabetycznym. Jednak taki dobór ofiar nie wyjaśnia z jakiego powodu są zabijane. Znalezienie motywu staje się głównym problemem Herkulesa Poirota i oczywiście nie będzie niespodzianką gdy zdradzę, że jak zwykle z tym sobie poradzi. A jednak, gdy czytelnik jest już pewny rozwiązania Agatha Christie udowodni, że czytelnik racji nie ma :) Polecam!

ZARAZA | 2015-03-25
Na półkach: Agatha Christie
Przeczytana: marzec 2015

Kolejna udana powieść pani Christie, która nieco różni się od innych powieści pisarski. Co dla mnie było największym atutem tej książki. Zamiast jednego morderstwa, które zazwyczaj zdarza się w niedużym kręgu rodzinnym bądź niedużym miasteczku mamy kilka morderstw, w kilku miastach, niezwykle potem nagłośnione, który wydają się być dziełem mordercy, niejakiego A.B.C. Powieść wciąga i zaskakuje. A intryga nie do odgadnięcia. Czytanie/Słuchanie było przyjemnością, a ja już stęskniłam się za Herkulesem Poirotem. Polecam, ponieważ to jedna z najlepszych powieści Agathy Christie.

tvinge | 2016-07-23
Na półkach: Kryminał
Przeczytana: 23 lipca 2016

Jedna z bardziej oryginalnych powieści Agathy Christie. Tak naprawdę każdy, kto przeczytał choćby kilka kryminałów tej autorki, prawdopodobnie do momentu podania rozwiązania zagadki przez Herkulesa Poirota, myślał sobie "coś tu jest nie tak... to nie możliwe, zbyt proste!". Zakończenie nie rozczaruje nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Precyzja skonstruowanej intrygi, dbałość o szczegóły, umiejętne manipulowanie przeczuciami czytającego - przykro mi, ale jeśli zdecydujecie się na przeczytanie tej książki, prawdopodobnie również Was Agatha Christie wyprowadzi w pole, ale w ramach rekompensaty ­uraczy pełnym napięcia zakończeniem i doskonałym plot twistem.

Ale... o co w ogóle chodzi? O to, że Herkules Poirot się starzeje. A pewien żartowniś o pseudonimie A.B.C. i z wyraźnie psychopatycznymi zapędami postanowił mu udowodnić, że jego słynne szare komórki nie działają już tak dobrze jak dawniej. Wysyła do Poirota list z zapowiedzią, że popełni morderstwo - podaje dokładną datą...

Stokrotka | 2017-01-22
Na półkach: Kryminał, sensacja
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Do rąk Herkulesa Poirot trafia list z zapowiedzią niezwykłych wydarzeń w dniu 21 bm. w miejscowości Andover. Nadawca listu powątpiewa w umiejętności słynnego detektywa i rzuca mu wyzwanie. Żart? Wytwór szaleńca? Inteligentny przeciwnik chcący się zabawić w kotka i myszkę? Policja nie bierze poważnie treści listu. Herkules Poirot ma jednak złe przeczucia, które okazują się słuszne, gdy w Andover dochodzi do zbrodni.
„A.B.C.” Agathy Christie to stylowy, świetnie pomyślany kryminał. Intryga przednia, duża ilość bohaterów, Hastings w roli narratora i zaskakujący finał. Poirot po raz kolejny udowadnia, że jest niezawodny, a jego szare komórki wciąż działają na najwyższych obrotach.

Dominika | 2017-07-09
Na półkach: Rok 2017
Przeczytana: 09 lipca 2017

Dziwnie zaczął się rozdział drugi niniejszej książki, wprowadził zamieszanie, ale zacznijmy od początku! Wydaje się, że ktoś próbuje zabawić się z naszym detektywem w kotka i myszkę.

1. Poirot otrzymuje pierwszy list - będzie zabójstwo w Andover. Policja nie bierze tego poważnie. List się sprawdza. Zabójca pani Ascher zostawia rozkład jazdy ABC. Śledztwo trwa.
2. Nadchodzi drugi list, następne będzie Bexhill. Wszyscy zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje zamordowana młoda dziewczyna, kelnerka. Ponownie śledczy zauważają przy ofierze rozkład ABC.
3. Potem trzeci list, miejscem zbrodni Churston. Znowu nie udaje się powstrzymać szaleńca, który zabija w porządku alfabetycznym.

A.B.C.

Czy będą dalsze akty tego mrożącego krew w żyłach przedstawienia? Jakie są motywy postępowania szaleńca? Czy coś łączy wszystkie morderstwa? Herkules będzie miał nie lada orzech do zgryzienia, ale oczywiście rozwiąże zagadkę i po raz kolejny zabawi się w swatkę. To się nazywa mieć rozliczne talenty....

Paweł | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Dosyć zawiły kryminał, który trzyma w niepewności do końca książki, a mianowicie do wyjaśnień Herculesa Poirota. Bardzo ciekawy pomysł z rozegraniem fabuły (moim skromnym zdaniem). Każdy z bohaterów ma swoją własną wizję wydarzeń i zdarzeń i moim zdaniem to ma rozbić wnioski czytelnika, by jeszcze mocniej zagłębić się w lekturę i podać się pasji śledzenia czynów głównego bohatera . Mistrzyni kryminałów jak zwykle zaskakuje i doświadcza. Doświadcza w swej fantastycznej wyobraźni. Szokuje w doskonale przeprowadzonej ,,akcji" i poddaje nas ,,letargowi" domysłów. Polecam.