rozwiń zwiń

O naturze wojny

Okładka książki O naturze wojny
Carl von Clausewitz Wydawnictwo: Jirafa Roja Seria: Biblioteka Myśli Społecznej filozofia, etyka
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka Myśli Społecznej
Tytuł oryginału:
Uber die Natur des Krieges
Wydawnictwo:
Jirafa Roja
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389143761
Tłumacz:
Andrzej Hildebrandt
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
331
303

Na półkach: , ,

„O naturze wojny” Carla von Clausewitza stanowi obok „Sztuki wojny” Sun Tzu kanon, fundament teorii wojskowości i jest dziełem, które odcisnęło ogromny wpływ na późniejszy rozwój tej dziedziny. Po zakończeniu lektury można się zacząć zastanawiać, co też doprowadziło do takiej sytuacji, gdyż traktat tego słynnego pruskiego generała w pierwszej chwili nie sprawia wrażenia czegoś wybitnego. Szereg trafnych spostrzeżeń połączony z pewną erudycją autora jeszcze nie powinien tworzyć legendy. Dodatkowo niełatwy, bardzo „steoretyzowany” sposób pisania sprawia, że czytanie przypomina przedzieranie się przez zasieki i próbę zdobycia silnie umocnionej pozycji wroga. Jako usprawiedliwienie można oczywiście powiedzieć, że cała praca ma mieć taki właśnie charakter, więc narzekanie kojarzy się z biadoleniem, że w encyklopedii jest mało akcji.

Charakterystykę „O wojnie” warto zacząć od samego Clausewitza, o którym trzeba wiedzieć, że był czynnym wojskowym, brał osobiście udział w bitwach swej epoki, znał z doświadczenia okres napoleoński, a także stanowił istotny tryb w pruskiej machinie wojennej.
To, czym tak naprawdę się przysłużył i co stanowi poważny wkład w wojskowość to zebranie i przedstawienie w zwartej postaci wszystkich przemyśleń, refleksji i doświadczeń jakie pojawiły się w czasie jego badań nad militarnymi koncepcjami z jakimi miał styczność. Wiele w tym zasługi wychowania, wyboru drogi życiowej, ale także trafnych obserwacji i umiejętnego wyciągania wniosków z różnych sytuacji.
Trudno stworzyć streszczenie czegoś pisanego w taki sposób, lecz to co najbardziej uderza, to oprócz zasad wojennych niesamowite przełożenie reguł Clausewitza na inne dziedziny życia. W sprawach militarnych miał w istocie w większości rację (choć boli nieco jego zupełne nieliczenie się z czynnikiem opinii publicznej i siłą głosu społeczeństwa, ale to być może wina drylu, w jakim przyszło mu żyć – wojna w Wietnamie pokazała, że publiczna presja może być decydująca), ale trzeba mu przyznać, że miejscami jego tyrady świetnie wpasowują się choćby w codzienne życie. Maksymalizacja sił i środków na konkretnym celu, odpowiednie przygotowania do planowanych działań, skuteczne wsparcie na odpowiednich odcinkach frontu, nieuleganie emocjom podczas podejmowania naprawdę ważnych decyzji służbowych/zawodowych, dużej roli osób o naturze przywódców i inne. Clausewitzowi trzeba też przyznać, że zdaje się jako pierwszy w klarowny sposób sprecyzował różnicę między taktyką i strategią, co obecnie stanowi podstawę w nauczaniu o działaniach zbrojnych. Mówi się także o sporym praktycznym wykorzystaniu jego pryncypiów w nowoczesnym marketingu, gdzie nierzadko to skuteczność decyduje o sensowności podejmowania wszelkiej aktywności, a cel uświęca środki (zupełnie jak teoria wojny totalnej).
„O wojnie” zasłużenie zdobyło sobie popularność, choć współcześnie nie jest już arcydziełem. Biorąc pod uwagę jednak realia pierwszej połowy XIX wieku i ówczesne koncepcje, dzieło to stanowiło krok milowy w swojej dziedzinie.

„O naturze wojny” Carla von Clausewitza stanowi obok „Sztuki wojny” Sun Tzu kanon, fundament teorii wojskowości i jest dziełem, które odcisnęło ogromny wpływ na późniejszy rozwój tej dziedziny. Po zakończeniu lektury można się zacząć zastanawiać, co też doprowadziło do takiej sytuacji, gdyż traktat tego słynnego pruskiego generała w pierwszej chwili nie sprawia wrażenia...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    75
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    10
  • Historia
    4
  • Ulubione
    3
  • historia
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polityka
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Biografie i Historia
    1

Cytaty

Więcej
Carl von Clausewitz O naturze wojny Zobacz więcej
Carl von Clausewitz O naturze wojny Zobacz więcej
Carl von Clausewitz O naturze wojny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także