Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Liwiusza

Seria: Kolory idei
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
Discorsi sopra la prima Deca di Tito Livio
Andrzej

Prezentowana książka jest komentarzem do wielkiego dzieła rzymskiego historyka, Tytusa Liwiusza, Dzieje Rzymu od założenia miasta. Składa się z trzech ksiąg. W Księdze I Machiavelli prowadzi rozważania dotyczące wewnętrznej struktury republiki. Księga II dotyka kwestii działań zbrojnych. Księga III zaś porusza problem władzy indywidualnej, przywództwa. Te trzy księgi są swoistym przewodnikiem dla wszystkich próbujących ustanowić ustrój republikański lub też państwo o takim ustroju zreformować.
Machiavelli w "Rozważaniach..." rehabilituje starożytne cnoty, starożytny Rzym, dawne religie. Wskazuje na Plutarcha i Liwiusza jako swoich nauczycieli, z którymi zastanawia się nad przyczynami upadku państw i nad potęgą republiki. Bezwzględnie wybiera republiki ponad monarchie, a jego rozważania skupiają się nie tylko na władcach, ale i na ludzie. Bezpieczeństwo i wolność ludu były przedmiotem jego troski. Podobnie, jak w "Księciu", zdawał sobie sprawę, że świat jest zawsze taki sam, że ilość dobra i zła jest stale identyczna, i że każde państwo, jak każda religia, mają swoje okresy wielkości oraz upadku.
"Rozważania..." należą do ksiąg trudnych i nieśmiertelnych. Powinni ją czytać wszyscy, a przede wszystkim, na co wskazuje dedykacja, ci, którzy zasługują na to, by być książętami.

Wstęp Paweł Śpiewak.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4279

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4279

dymitrop | 2014-12-13

"Machiavelli wielkim pisarzem był" - tak powinno się uczyć w szkołach. Gdy została już omówiona sprawa tego jak powinna rządzić pojedyncza osoba państwem to teraz nadeszła pora na przeanalizowanie całej rzeczy, rzeczpospolitej zwanej pospolicie republiką. Po raz kolejny mamy tu sporą dawkę sceptycyzmu co do ludzkiej natury, obrażającej tym razem cały "plebs" jednak pisarz znajduje i odsłania nam promyk nadziei który tkwi... w prawie. Ludzie którzy z natury są źli i podli MOGĄ zostać szlachetni gdy im się to najzwyczajniej w świecie wbije do głowy. Jedyny problem jest w tym, że samotna jednostka tego typu raczej nie za wiele zdziała.
Dużym plusem jest to, że czytając tą książkę nie mamy do czynienia z "suchymi" faktami typu - jest tak i tak więc powinno się robić to i to. Wszystko jest poparte przykładami z historii i to całkiem przekonywującymi. Swoją drogą nie wiem jak wam ale mi Rzym mimo całej swojej chwały (lubię historię więc wiedziałem wcześniej co nieco) kojarzył się z...

Tost55 | 2018-06-28
Megapodius | 2018-02-27