O naturze wojny

Uber die Natur des Krieges
978-83-89143-76-1
filozofia i etyka
Mariusz

"Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami" - pisał Carl von Clausewitz. Jego traktat "O naturze wojny", opublikowany po raz pierwszy w 1832 roku, już po śmierci autora, do dziś pozostaje najważniejszą rozprawą poświęconą prowadzeniu działań wojennych, wciąż jest zresztą podstawową lekturą we wszystkich akademiach wojskowych, nie wyłączając amerykańskiej Army War College. Był teoretykiem wojny totalnej, wskazywał na rolę polityków i przywódców w działaniach zbrojnych, jako pierwszy scharakteryzował czynniki decydujące o sukcesie bądź porażce.

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.empik.com/

Koval | 2013-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2013

„O naturze wojny” Carla von Clausewitza stanowi obok „Sztuki wojny” Sun Tzu kanon, fundament teorii wojskowości i jest dziełem, które odcisnęło ogromny wpływ na późniejszy rozwój tej dziedziny. Po zakończeniu lektury można się zacząć zastanawiać, co też doprowadziło do takiej sytuacji, gdyż traktat tego słynnego pruskiego generała w pierwszej chwili nie sprawia wrażenia czegoś wybitnego. Szereg trafnych spostrzeżeń połączony z pewną erudycją autora jeszcze nie powinien tworzyć legendy. Dodatkowo niełatwy, bardzo „steoretyzowany” sposób pisania sprawia, że czytanie przypomina przedzieranie się przez zasieki i próbę zdobycia silnie umocnionej pozycji wroga. Jako usprawiedliwienie można oczywiście powiedzieć, że cała praca ma mieć taki właśnie charakter, więc narzekanie kojarzy się z biadoleniem, że w encyklopedii jest mało akcji.

Charakterystykę „O wojnie” warto zacząć od samego Clausewitza, o którym trzeba wiedzieć, że był czynnym wojskowym, brał osobiście udział w bitwach swej...

OldSmokeOfDoom | 2013-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2013

Niełatwo się czyta tę książkę. Zapewne ze względu na język jakim jest prowadzona. Kilka fragmentów (o strategii i taktyce) bardzo nudnych. Początek i koniec książki zupełnie odwrotnie. Dla osób interesujących się tematyką na pewno pozycja obowiązkowa. Wiele prawd na temat polityki, znaczenia morale oraz roli wodzów itd..

Marcin Lipigórski | 2013-10-20
Przeczytana: 2007 rok

Ciężko sie to czyta i ... jakoś niewiele z tego wynika.

Dardan | 2016-08-08
Przeczytana: lipiec 2016

Sięgnąłem po tę pozycję, by liznąć trochę taktyki i strategii na wojnie.
Początek w miarę łatwy w odbiorze, potem zaczęły się schody.
Dla humanisty - książka niezwykle trudna w odbiorze, musiałem sporo się namyśleć, żeby zrozumieć pewne rzeczy.

Jacoslaw | 2016-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2016