Uciekinier. Polski oficer, którego nie potrafili zatrzymać Niemcy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szachowe "Penelopa"

Jędrzej Giertych (ur. 7 stycznia 1903 r. w Sosnowcu, zm. 9 października 1992 r. w Londynie) - polski polityk, dyplomata i publicysta. Jeden z przywódców Stronnictwa Narodowego, bliski współpracownik Romana Dmowskiego. Jako ochotnik walczył w czasie wojny polsko - bolszewickiej, został ranny podczas bitwy warszawskiej. W latach 1927-1932 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 1931 r....

W latach 1927-1932 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 1931 r. był attache kulturalnym w Allenstein (obecnie Olsztyn).
W 1938 r. domagał się, aby udzielić pomocy wojskowej Czechosłowacji przeciwko Niemcom.
W kampanii wrześniowej brał udział w obronie wybrzeża; trafił do niewoli niemieckiej. W obozach jenieckich przebywał do 1945 r.
Po wojnie wrócił do Polski, a następnie wyemigrował z żoną i dziećmi do Wielkiej Brytanii. Na emigracji wydawał książki historyczne, publicystyczne oraz czasopismo narodowe Opoka.

źródło opisu: Wydawnictwo PENELOPA, 2010

źródło okładki: www.dobre-książki.pl