Wróg towarzysza Stalina. Wspomnienia z Kazachstanu 1940-1946

Wydawnictwo: Res Polona
838506303X
Łukasz

Doskonale napisana książka, będąca zapisem wspomnień autora, który mając kilka lat został zesłany wraz z matką i rodzeństwem do Kazachstanu. Barwnie i żywe opisy codzienności Polaków w Kazachstanie w czasach głębokiego stalinizmu (konkretnie w latach 1940-1946) nie pozwalają oderwać się od lektury i przenoszą czytelnika w zupełnie inny i na swój sposób egzotyczny świat. Poprzez opis konkretnych zdarzeń i historii realnych ludzi autor kreśli wyraźny i żywy obraz kazachstańskiej codzienności w czasach II Wojny Światowej. Jest to nie tylko znakomicie napisana książka nadająca się do poczytania w fotelu przy kominku, lecz także znakomite źródło informacji dla osób zainteresowanych sytuacją zesłańców, repatriantów, miejscem Polaków w ZSRR czy codziennością Związku Radzieckiego pod rządami Stalina. Dla wszystkich pozostałych książka ta może być niezwykle ciekawą lekcją obcej kultury, ciekawej i wartej poznania. Jest to z całą pewnością książka godna polecenia, jednak osobom, które nigdy nie miały styczności z językiem rosyjskim, sugeruję, aby podczas lektury miały zawsze słownik pod ręką, gdyż autor ma skłonność do pozostawiania niektórych wypowiedzi w języku rosyjskim bez wyjaśnień czy tłumaczenia.

źródło opisu: http://pl.shvoong.com/books/395590-wr%C3%B3g-towarzysza-stalina/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Konkwistadorrr | 2014-05-05
Przeczytana: 2000 rok

Wiele lat temu przeze mnie czytane, ale autora i tytuł zapamiętałem, oznacza to tyle, że zrobiła na mnie wrażenie. Nie pamiętam dokładnie szczegółów, ale to literatura o zsyłce Polaków na wschód oraz o ich życiu tam. Fragment, który mną wstrząsnął w czasie kiedy czytałem tą książkę to taki kiedy autor opisuje jak ludzie byli zmuszani do płaczu po śmierci Stalina. Coś przerażającego mając świadomość, że to wszystko przymuszane i tylko terror mógł takie zdarzenia sprawiać. Dziś mając już sporo wiedzy w tym temacie nie zrobiło by to na mnie takiego wrażenia jak wtedy.
Książkę polecam tym wszystkim, którzy interesują się szeroko pojętą współczesną historią Polski.
Zaznaczam, że nie jest to stricte historyczna pozycja, ale wspomnienia autora z czasu kiedy był jeszcze mały.

comensiak | 2016-03-05
kate | 2016-02-26