Obcy element

Czuzdy element
9788373019928
smoleńsk, KGB, wspomnienia
Sowa Blogowa

Wspomnienia byłego majora KGB, który dotarł do tajnych akt w Smoleńsku i ostatnich żyjących NKWD-zistów wykonujących ludobójczy rozkaz Stalina w 1940 "Przekleństwa i epitety sypały się na mnie jednego. Histeryczne krzyki przeplatały się z wywodami, że Zakirov i służba w organach KGB są nie do pogodzenia. Że Zakirov to obcy element" - notuje autor tuż przed wyrzuceniem z radzieckich służb...

"Przekleństwa i epitety sypały się na mnie jednego. Histeryczne krzyki przeplatały się z wywodami, że Zakirov i służba w organach KGB są nie do pogodzenia. Że Zakirov to obcy element" - notuje autor tuż przed wyrzuceniem z radzieckich służb bezpieczeństwa. Wyrzuceniem za to, że wbrew odgórnym nakazom ośmielił się prowadzić własne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

Dlaczego Zakirov znalazł się w KGB? Dlaczego z Uzbekistanu trafił do odległego o tysiące kilometrów Smoleńska i jak doszło do tego, że tropił tam ostatnich żyjących świadków zbrodni, o której nigdy wcześniej nie słyszał? I wreszcie: jak to się stało, że na głównej ulicy Łodzi stanął z żebraczą czapką? Obcy element, niesłychana opowieść człowieka, który okazał się outsiderem nie tylko wśród swoich, ale i wśród Polaków, u których szukał schronienia przed prześladowcami.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2010

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»

Paweł | 2011-11-20
Przeczytana: 2010 rok

Literatura faktu, zapis wspomnień osoby żyjącej, niecodzienne wspomnienia, a najlepiej jeżeli wszystko to jest budzącym dreszcz emocji opowiadaniem. Taka przyjemność z czytania utworu literackiego zapada w pamięć nie mniej aniżeli zbiór zachowanej korespondencji znanej osobistości albo dzieło przybliżające najnowsze dokonania naukowe.
Książka zrobiła na mnie nie najgorsze wrażenie. Nawet liczyłem po cichu na jakąś kontynuację ale nic nie zapowiada kolejnej książki pochodzącego z Uzbekistanu Olega Zakirova. Autor zawarł w swojej literaturze dość barwny opis swoich przeżyć, a że może zaciekawić nie tylko czytelnika ze swoich rodzinnych stron ale odbiorcę tak polskiego jak i z każdej innej części świata to wynika po zapoznaniu się z notką biograficzną. Zakirov służył w sławnym KGB gdzie awansował do stopnia majora. Przedstawił koleje swojego losu poprzez zapoznanie czytelnika tak ze swoim wczesnym dzieciństwem jak i z następnymi placówkami wywiadu, których pracownikiem pozostawał...

patrycjaa | 2013-03-18

Wspaniały człowiek,z przykrością czytałam o postawach Polaków,którzy byli obojętnie na los tego Pana.Niestety wiele osób z naszego społeczeństwa "wypranych" przez różnego rodzaju telewizje,gazety nie czuje potrzeby poznać losów swojej historii,mówi,że lepiej nie drażnić niedźwiedzia,a później wynikają takie sytuacje.Przykre.

Mr_BC | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Chapeus bas panie Zakirov!

Historia życia człowieka dążącego niezłomnie do wyjaśnienia prawdy i to prawdy w walce o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej. Prawdy która kosztowała go prześladowanie, cierpienie, biedę, emigrację do Polski, gdzie jego dramat się nie kończył, gdyż musiał stanąć na głównej ulicy w Łodzi z żebraczą czapką. Autor również zdrowo ocenia obłudę i fałsz komunistycznego reżimu i rosyjskiego zakłamanego światopoglądu.

Dziękuje panie Zakirov za to co zrobił Pan dla sprawy polskiej. Polecam!

Frederica-Esperanza | 2016-01-22

Książka wzbudziła mój ogromny szacunek i wdzięczność dla autora, jako głównego świadka i osoby, która walczyła całe życie o prawdę, jako największą wartość w życiu. Książka ma dla mnie walor historyczny, można spojrzeć wgłąb struktury społeczeństwa tamtych lat ZSRR. Tym bardziej, iż autor miał doświadczenia w tak wielu miejscach w ważnych momentach historycznych! No i aspekt pobytu autora w Polsce...brak słów za to co go spotkało, ogromne współczucie i podziw za wytrwałość życiową.

piotrzbigniewowicz | 2012-07-20

Ciekawe, momentami wstrząsające relacje byłego członka KGB. Książkę czyta się dobrze i na pewno nie jest to czas stracony. Dodatkowo kilka małych, interesujących wątków polskich.

Michał Wolak | 2011-02-21

Bardzo ciekawa. Autor opisuje swoją młodość u boku partii komunistycznej, później sam do niej wstępuje i jako człowiek prawy postanawia rozwiązać zagadkę Katynia. Polecam fanom historii współczesnej.

aydahoo | 2012-07-04

JEŻELI KATYŃ TO DLA WAS NIE TYLKO 10 KWIETNIA 2012 R,- PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE.

Katarzyna | 2012-11-03
Przeczytana: styczeń 2011

Książka bardzo mi się podobała.Warta przeczytania.Poruszająca.

Amina | 2016-09-21
Nata_lena | 2016-03-28