Kocioł bałkański. Wojna wróciła do domu

Wydawnictwo: Politeja, Świat Książki
Bałkany, wojna, Jugosławia, reportaż
literatura faktu
mart445

Kocioł bałkański jest wierną relacją dziennikarską z tego, co działo się i dzieje na rozdzieranych konfliktami etnicznymi, politycznymi i ideologicznymi ziemiach byłej Jogosławii, od Chorwacji przez Bośnię, Serbię i Czarnogórę, aż po Kosowo i Macedonię. To zbiór prawie stu reportaży i rozmów z przedstawicielami wielkiej polityki i elit intelektualnych, ale też z tzw. zwykłymi ludźmi stojącymi po różnych stronach konfliktu. Szczególnym walorem książki jest bezstronność opisu. Dzięki intuicji i profesjonalizmowi, a zapewne i dziennikarskiemu szczęściu, autor zebrał cenne świadectwa niezwykłej różnorodności postaw i opinii oraz przedstawił różne oceny przeszłości i perspektywy rozwiązania bałkańskiego dramatu. Autor docierał do najtrudniej dostępnych rejonów, zdobywał zaufanie ludzi poznając ich język i obyczaje, zachowując w rozmowach takt i obiektywizm. Dzięki temu powstała książka niezwykła.
"Ta arcyciekawa książka łączy walory fascynującej literatury faktu, cennego historycznie i socjologicznie materiału źródłowego".

prof. dr hab. Jolanta Mindak

źródło opisu: Politeja, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Pistacia | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Pan Ryszard Bilski w wspaniały sposób opowiada o jednym z najgorszych konfliktów współczesnego świata. Daje nam możliwość spojrzenia na ten konflikt z różnych perspektyw. Nie daje nam gotowej odpowiedzi, daje nam historie prawdziwych ludzi.
Ktoś może powiedzieć: jak to "w wspaniały sposób"? Przecież to była tragedia, która daje znać o sobie również dziś, co tu wspaniałego! Tak, wielka tragedia ale opowiedziana w ludzki sposób i tu tkwi wspaniałość tej pozycji.
Mamy człowieka, który tam był, widział swoje i nie bał się o tym powiedzieć. Mamy prawdziwych ludzi, którym udzielił głosu.
Wciąga z rozdziału na rozdział. Przeraża z rozdziału na rozdział.

Szkoda tylko, że jest to pozycja trudno dostępna. Trzeba mieć nadzieję, że jakieś wydawnictwo zdecyduje się ponownie wydać "Kocioł bałkański".

Lena | 2012-08-31
Przeczytana: styczeń 2009

Cenna, bo bardzo prawdziwa i obiektywna. Odpowiedź na pytanie skąd wziął się kocioł bałkański - z niezrozumienia i wielkiej manipulacji. Szkoda, że tak łatwo udało się nastawić sąsiada przeciwko sąsiadowi. Bilski jak zwykle zrobił kawał dobrej roboty!

Jazz | 2016-10-27
Przeczytana: 15 listopada 2016