Kto sieje wiatr... Opowieść żołnierza dywizji SS `Totenkopf`

Seria: Zdarzyło się w XX wieku
Wydawnictwo: Przedsięwzięcie Galicja, Wydawnictwo Arkadiusz Wingert
Saat In den Sturm. Ein Soldat der Waffen SS berichtet
fck

Podjeżdżam do studni i cieszę się na myśl o łyku zimnej wody. Wiadro z grzechotem opada w dół, ale długo pływa po powierzchni i nie chce się zanurzyć. Wreszcie się udaje. Łapczywie pijemy prosto z wiadra końskimi haustami wspaniałą świeżą wodę. Spryskujemy sobie twarze, spłukując z nich grubą warstwę kurzu. Więcej tego drogocennego skarbu! Niestety, wiadro spada nam z cembrowiny i ląduje w czeluści studni. Nasz motocyklista bez namysłu opuszcza się w dół na linie, żeby ponownie przymocować wiadro do haka, po czym zapierając się ciałem niczym w kominie - wdrapuje się na górę. Gdy kręcąc zapamiętale korbą, ponownie wyciągamy wiadro z wodą, naszym oczom ukazują się zwłoki Iwana zaczepione paskiem do haka.

PaniNibelungowa | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 24 stycznia 2018

"SS ma wszystko!Żarcie,chlanie,najlepszą broń i najlepsze baby!"-tak krótko można posumować pieszczoszków Himmlera.Przez wrogów znienawidzoną,przez Wehrmacht pogardzaną,przez cywili niemieckich podziwianą "elitę" III Rzeszy.Książkę wyróżnia fakt iż jest spisywana z punktu widzenia przeciętnego żołnierza,który dopiero pod koniec wojny awansował.Autor opisuje nam swoją drogę od dumnego gołowąsa do zniszczonego i pokonanego mężczyzny,który ratując życie pozbywa się wszystkich tak butnie noszonych elementów przynależności do SS.Niestety są tutaj próby wybielenia Waffen SS-uważa,że złą sławę okryli ich cudzoziemcy w mundurach SS,głównie Rosjanie.A reszta to incydenty.Szkoda,trochę pokory,zwłaszcza,że swoją karierę wojskową zaczynał od wart w obozie pilnując wycieńczonych robotników-więźniów.Warto przeczytać opisy "wczasów" we Francji,rzeźni na wschodzie i bezsensownej walki o Rzeszę.Polecam

Jacek | 2018-06-05

Rewelacyjnie i barwnie napisane wspomnienia młodziutkiego żołnierza SS Totenkopf w walk na froncie zachodnim, ale głównie w ZSRR. Jedna z najlepszych książek tego typu.

Czesław_czyta | 2015-05-21

Jeśli ktoś nie wie nic o II WŚ i Waffen SS to praktycznie opowieść o rycerskich żołnierzach niemieckich, którzy walczyli w skrajnie ciężkich warunkach. Niezmienna opowieść o tym, że to nie ja to inni. Pomijając ten fakt, to książka dość zgrabnie napisana, wciągająca choćby dlatego, że można poznać relację drugiej strony (mniej lub bardziej zafałszowaną ale można oddzielić ziarno od plew). Jeżeli macie trochę wolnego czasu i nic innego do roboty to można poczytać.

Aleksandra | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Świetnie zrelacjonowane wydarzenia z frontu wschodniego, czytając czułam jakbym tam była. W czasie czytania człowiek zżywa się z autorem. Nie jest to "sucha" relacja, autor wplata w opisy swoje przemyślenia, odczucia, emocje. Bardzo subiektywne odczucie wojny ale nie dostajemy też propagandowej paplaniny jak w "Zmierzchu bogów". Autor jest mimo wszystko trzeźwo myślącą osobą i przedstawia nam żołnierzy Waffen-SS z zupełnie innej strony.

rad | 2013-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Książka ciekawie opisana. Co mnie najbardziej zaskoczyło, to to iż autor nie usiłuje zbytnio tłumaczyć działań SSTK.
Wyłania się inny obraz SS, nie tylko morderców...

Ortolf | 2017-02-24

Jest to moja pierwsza książka z gatunku wspomnień wojennych. Przeczytana jednym tchem. Dla mnie bardzo ciekawa. Dobrze napisana, zachęcająca czytelnika do pochłonięcia w całości.
Po tytule można się spodziewać drastycznych opisów "zdemoralizowanego SS-mana". Jak się okazuje, są to kolejne wspomnienia "szarego człowieka" żyjącego w trudnych czasach. Polecam.

biedron | 2015-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Zabrałem się za "opowieść" z wielkim zapałem i po kilkunastu stronach zaczęła się pewnego rodzaju katorga. Zazwyczaj "czytanie" nie sprawia mi problemów ale w tym przypadku książkę męczyłem ponad miesiąc, spowodowała u mnie mega książkowego kaca i duże zaległości w innych pozycjach. Nie wiem czy to była kwestia wydania, językiem jakim została napisana, ilością miejsc, dat, osób czy po prostu samą zawartością ale pozycja jest ciężka.
Starając się podejść obiektywnie do tematu, mamy obraz swoistego komandosa, dzielnie walczącego na wojnie, który mierzy się z bezwzględnymi "iwanami". Z drugiej strony będąc po drugiej stronie (czyli jako nieprzyjaciel -> narodowość POLSKA) lufy bohaterów tej książki człowiek ma mieszana uczucia.

Skracając przydługawy wywód, moim zdaniem książkę warto przeczytać, dla samych wspomnień jak to było po tej drugiej stronie oraz dobrze zobrazowanemu upadku ideologii jaką byli karmieni żołnierze na froncie od początkowego entuzjazmu do krańcowego odrzucenia...

Kawał porządnych wspomnień z Frontu Wschodniego. Kopalnia wiedzy o życiu codziennym. Oczywiście jak się czyta wspomnienia ss-manna to lepiej już jakąś wiedzę posiadać a nie wierzyć Niemcowi na słowo. Na uwagę zasługuje wstęp pisany na podstawie monografii dywizji Totenkopf autorstwa Sydora na nie jakieś smętne wynurzenia jak w przypadku wspomnień Degrella.

greenrabbit | 2013-05-09

nie kupować ... wybielone losy

Aecjusz | 2015-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2015

Dokładny i bardzo ciekawy opis walk , szczególnie ciekawy bo żołnierz służył w formacji bardzo długo.