Mitologia Indii

Indian Mythology
837120180X
historia
Nightmare

Indie są domem wielu religii - m.in. hinduizmu, buddyzmu, dźajnizmu i sikhizmu- a każda z nich ma własną kosmologię, filozofię i mitologię. W leksykonie tym spotykają się potężni bogowie i zwykli ludzie uwikłani w kosmiczną grę, bohaterowie największych dzieł literatury sannskryckiej i postaci historyczne, teorie kosmologiczne i przesądy.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://godi.pl/mitologia-indii.html

Tamanna | 2016-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie

Książka ze szczawnickiej biblioteki. Skserowana do mojej. W niej - mapa Indii, we wprowadzeniu zarys dziejów i kontekst cywilizacji Indii, spis literatury w języku angielskim i polskim (większość z tych książek stoi na moich półkach, część dopiero w oczekiwaniu na przeczytanie).
Hasła ustawione alfabetycznie. Mimo, że zdarzają się tu powtórzenia i nielogiczne wywody, nieraz do niej zajrzę.
Wolę jednak Słownik mitologii indyjskiej, wydany przez DIALOG.

Oto wybrane hasła po jednym na literę:
- Annapurna - bogini chleba powszedniego, ale też jeden z wyższych szczytów świata. Annapurna oznacza wypełniona (purna) pokarmem (anna). Nazwa szczytu pochodzi od wielu strumieni,które spływając z góry nawadniają ziemie dając urodzaj. Z Annapurną wiąże się legenda o Śiwie kapłanie-żebraku, który nie był w stanie żebrząc zaspokoić głód swój i żony. Dopiero ona, Parwati, bogini gór utożsamiana ze szczytem Annapurna, wyżebrawszy od ludzi jedzenie była w stanie nakarmić swego męża. Swą...

povc12 | 2014-01-02

Książka jest bardzo dobra, ale niektóre hasła dotyczące ważnych postaci czy kwestii są stanowczo za krótkie, ale to dla tego, że książka ma charakter słownika i nie jest przeznaczona do czytania od deski do deski i jest idealna, kiedy na szybko chce się sprawdzić, kto jest kim w mitologii Indii, albo jak natrafi się w literaturze na różne imiona postaci z mitologii i chce się sprawdzić, jakiego boga/bogini jest to imię/przydomek.

Sygin | 2014-12-10
Foe Nus | 2013-08-15