Ruski ekstrem. Jak nauczyłem się kochać Moskwę

Okładka książki Ruski ekstrem. Jak nauczyłem się kochać Moskwę Boris Reitschuster
Okładka książki Ruski ekstrem. Jak nauczyłem się kochać Moskwę
Boris Reitschuster Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bieguny
Russki extrem. Wie ich lernte, Moskau zu lieben
Carta Blanca
2010-05-17
2010-05-17
Sylwia Miłkowska
podróże

Niemiecki dziennikarz, zakochany najpierw w Rosjance, a potem już w Rosji, opisuje moskiewską rzeczywistość. Perspektywa człowieka Zachodu plus niemieckie zamiłowanie do ordnungu jest papierkiem lakmusowym dla rosyjskiego ducha. Lekkie, czasem zaskakujące, raczej nieprzekłamane.

Niemiecki korespondent opisuje swoją miłość i życie do Rosji. Moskwa, troche prowincji i wiele zdarzeń

Fantastyczna opowieść o romansie z matuszka Rosja. Dokładnie, od pierwszych spojrzeń, po bliższe poznania, poprzez okres zauroczenia i bęk nagle całą ona przed nami że wszystkim swoimi wadami i dziwactwami. Czy po lekturze się zakochasz w Rosji? Nie, nie powinnienes. Jeśli tak, napewno masz coś wspólnego z narratorem i bohaterem głównym ksiazki i ze mną. Polecam zdecydowanie.

Zawsze ciągnęło mnie na wschód i teraz jestem jeszcze bardziej przekonana, że słusznie. Wprawdzie, sama będąc chodzącym chaosem, powinnam raczej lgnąć do miejsc ułożonych, żeby naprawić w sobie to i owo, ale...
Być może autor kapkę koloryzuje. Nie wiem. Nieważne. Już się zakochałam w Moskwie, choć mnie tam jeszcze nie było. Jednocześnie nie jestem pewna, czy chciałabym tam na stałe żyć. Wycieczka to jedno, "zakupy i katar" to inna para kaloszy.

Sprawnie napisany reportaz o Rosji (glownie z wizyty w Moskwie) z elementami (przynajmniej tak to odebralem) pastiszu. Przesmiewczy opis trawiacego rosyjskie spoleczenstwo (setki tysiecy ludzi rocznie umiera tu wlasnie z przepicia),alkoholizmu, niepotrzebny. Do opisow innych rosyjskich tradycji i zwyczajow przyjeta przez autora konwencja w miare pasuje. W sumie jednak z ksiazki dowiedzialem sie niewiele - jak jednak rozumiem, nie takie bylo jej zalozenie.

Interesująca nie tylko dla tych co interesują się Rosją ! Można docenić jakie szczęście mamy że mieszkamy w Polsce ;) Choć można się podobno do wszystkiego przyzwyczaić ? Tak jak autor któremu zajęło kilka lat żeby dostosować,zrozumieć i przetrwać w Rosji ! Choć z przyjemnością wybrał bym się do Rosji bo to interesujący kraj ! Ogólnie książkę dobrze i przyjemnie się czyta .Polecam ;)

Stereotyp goni stereotyp, język kiepski. Nic ciekawego.

Stereotyp goni stereotyp, język kiepski. Nic ciekawego.

Ciekawa książka, przyjemna, potraktowałem ją jako odskocznię pomiędzy serią, którą czytam obecnie.

do Rosji jednak się nie wybiorę

do Rosji jednak się nie wybiorę

13/180/2024
A bo ja wiem... Może i ciekawe, może i zabawne, ale nie wtedy, jak nam ten po prawej stronie mapy coraz realniej zagraża. Od razu się śmiać odechciewa.
Miałam wypożyczony drugi tom, ale oddałam bez czytania, jakoś nie mam nastroju.

13/180/2024
Miałam wypożyczony drugi tom, ale oddałam bez czytania, jakoś nie mam nastroju.

• Rosja
  • Literatura faktu