Powrót Martina Guerre’a

978-83-7506-475-9
historia, proces, mikrohistoria
historia
Joanna Bożek

Jedno z najwspanialszych osiągnięć współczesnej historiografii, arcydzieło historycznej rekonstrukcji i międzynarodowy bestseller. Oparta na słynnym procesie sądowym, odkryta w źródłach niezwykła historia ukazuje losy Martina Guerre’a, jego żony Bertrande de Rols i Arnauda du Tilha, który podszywa się pod Martina w czasie jego długiej nieobecności. Stała się ona inspiracją dla francuskiego filmu Le Retour de Martin Guerre (z Gérardem Depardieu i Nathalie Baye w rolach głównych, reż. Daniel Vigne, 1982) oraz przeniesionej w czasy po wojnie secesyjnej wersji amerykańskiej zatytułowanej Sommersby (z Richardem Gere’em i Judie Foster, reż. Jon Amiel, 1993).

Dlaczego piękna Bertrande rozpoznała w oszuście swojego męża? Jak doszło do ujawnienia mistyfikacji? Co się stało, gdy do wsi powrócił prawdziwy Martin? Jak podchodzono do kwestii małżeństwa, porzucenia rodziny i zdrady? Jak potwierdzano tożsamość osoby? Jak wyglądał proces sądowy i zeznania świadków? Na te wszystkie pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w tej porywającej, napisanej literackim językiem mikrohistorii ukazującej życie codzienne i mentalność ludzi zamieszkujących szesnastowieczną francuską wioskę Artigat.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/powrot-martina-guerre-a.html

Tyle się o tej książce nasłuchałam peanów - że niezwykle błyskotliwa narracja, ciekawe przybliżenie historii, klasyka antropologii historycznej - że nie mogło być inaczej i się rozczarowałam.

Najbardziej chyba mimo wszystko objętością. Treść właściwa liczy jakieś ledwie 140 stron, dużym drukiem z grafikami, a jeśli odejmiemy rozdziały poświęcone panom, którzy jako pierwsi opisali opisaną przez autorkę historię - to siłą rzeczy jeszcze mniej. Reszta to: przypisy (20 stron), wybrana bibliografia prac na temat Martina Guerre’a (5 stron), wypis wybranych prac autorki (10 stron), posłowie dot. antropologii historycznej i mikrohistorii (40 stron - bardziej treściwe od treści właściwej), wybrane prace z tych dziedzin wydane w Polsce (10 stron), indeks (5 stron). I za to wszystko wydawca życzy sobie… 39,90zł! Jak dobrze, że tanie księgarnie żyją i mają się dobrze; tamtejsza cena odpowiada przynajmniej faktycznej wartości tej pozycji. Wydawnictwo Zysk (nomen omen, rzec można) umacnia się...

Krzysiek | 2016-06-01
Przeczytana: 31 maja 2016

Do tekstu dobrałem się z wiedzą, że to absolutna klasyka mikrohistorii. Przed czytaniem oczekiwania miałem niemałe, odczucia po przeczytaniu raczej ambiwalentne.

Wydawnictwo Zysk i S-ka w tym przypadku zaoferowało niewielki objętościowo, miękko oprawiony wolumin z względnie estetyczną i dobrze dobraną tematycznie grafiką okładki. Na kartach znajdują się krótka przedmowa, właściwy tekst "Powrotu...", przypisy i posłowie. Wspomniany właściwy tekst to ledwie 120 stron, z czego kilkanaście zawiera reprodukcje grafik z epoki.

Szybko da się zauważyć, że autorka musiała przebrnąć przez bardzo dużą ilość materiałów źródłowych. Jednak trudno nie pomyśleć, że główny wątek jest zanadto przytłoczony tłem. Właściwa historia Martina, Arnauda i Bertrande opisowo nie jest zbyt długa; gubi się między życiorysem sędziego Corasa, szczegółami topografii okolicy, ówczesnych zwyczajów, konfliktów katolicyzmu i reformacji. Z drugiej strony to właśnie naświetlenie tła stanowi o walorach dzieła; dowodzi...

Fuko | 2013-06-27
Przeczytana: 2012 rok

Lektura obowiązkowa każdego nowożytnika! :)
Natalie Zenon Davies w sposób mistrzowski połączyła warsztat historyka z talentem pisarki.

comafan | 2013-05-25

Nie mogę żyć bez tej książki, zawsze (lub prawie zawsze) mam ją ze sobą. Dla mnie jest to wzór książki historycznej. Pięknie napisana, barwna opowieść o życiu wieśniaków w XVI-wiecznej Francji. Zasługuje na uwagę również znakomite posłowie o związkach antropologii i historii autorstwa Ewy Domańskiej.

komestor | 2013-12-21

SebastianN | 2014-05-15

Krótko i na temat, praca obowiązkowo do przeczytania dla każdego miłośnika średniowiecza oraz dla tych, którzy lubią dobrą aczkolwiek w tym przypadku tragiczną historię zwykłych śmiertelników.

Pozdrawiam

DrDziwadelko | 2016-11-13