Kobiety na marginesach. Trzy siedemnastowieczne życiorysy

Tłumaczenie: Bartosz Hlebowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Women on the Margins. Three seventeenth-century lives
978-83-01-17253-4
historyczna
basiagie

Natalie Zemon Davis wydobywa z mroków historii trzy indywidualne życiorysy. Jak większość żyjących w XVII wieku kobiet, Glikl bas Judah Leib, Marie de l’Incarnation i Maria Sibylla Merian – wszystkie równie wybitne, ale przy tym zupełnie inne –nie były królowymi czy szlachciankami. Żyły „na marginesach” siedemnastowiecznej Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Ale te wyjątkowe kobiety – Żydówka parająca się handlem i matka dwanaściorga dzieci, katolicka mistyczka i protestancka artystka – zostawiły po sobie wspomnienia i pisma, będące punktem wyjścia do trzech fascynujących opowieści.

[Ten] stylowo ukazany siedemnasto- i osiemnastowieczny biograficzny tryptyk jest kolejną próbą pokazania tego, jak zwykłe jednostki we wczesnonowożytnej Europie kształtowały swoją tożsamość, a nawet osiągnęły coś znacznie więcej.

(Arthur Quinn, New York Times Book Review)

Praca Davis wykracza poza modne intelektualne trendy, by dotrzeć do szerszego odbiorcy... To rodzaj książki, który po przeczytaniu pozostaje w umyśle czytelnika. Po pewnym czasie uświadamiamy sobie, że to, co Natalie Zemon Davis w niej osiągnęła, to nowy sposób postrzegania relacji między Starym i Nowym Światem, kobietami i mężczyznami, matkami i dziećmi; a także szerokie otwarcie nowych pól badań dla historyków.

(Lyndal Roper, Times Literary Supplement)

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/178579/kobiety-na-marginesach.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/178579/kobiety-na-marginesach.html

maryalexp | 2012-12-03

Trzy historie, trzech dzielnych anonimowych kobiet klasy średniej.

Nie zmieniły świata, nie przyczyniły się do jego naprawy, nie były żonami wielkich panów czy władców. Nie mnie jednak one same są nietuzinkowe, choć były przedstawicielkami największej grupy społecznej - średniej. Żydówka, matka dwanaściorga dzieci na co dzień trudniąca się handlem, katoliczka - mistyczka i protestancka artystka. Wywodziły się z tak różnych środowisk, ale to co ich łączyło to płeć i czas w którym przyszło im żyć. Wszystkie trzy mieszkały w miastach, trudniły się podobnymi zajęciami. To co ciekawe to zaburzenie hierarchicznej zasady posłuszeństwa w małżeństwie, było to spowodowane zaangażowaniem bohaterek książki Natalii Davis w biznes rodzinny. Jest to książka o kobietach, nie tylko dla kobiet. Przez pryzmat ich historii poznajemy życie codzienne mieszkańców Europy i Ameryki- widzimy to z perspektywy kobiet, bardzo samodzielnych jak na owe czasy. Jedynym minusem książki jest duża ilość przypisów...

lirael | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016