Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch
A--

Tajny radca czarnej magii Belzebub Świrus i jego ciotka, forsiasta czarownica Tyrania Wampik, mają kłopoty: rok dobiega końca, a im daleko jeszcze do wymaganej ilości złych uczynków. Winni są temu wyłącznie kot Murizio di Mauro i kruk Jakub Krakacz. Belzebub Świrus i Tyrania mają wyjątkowo wyrafinowany plan, aby jeszcze nadrobić zaległości w złych uczynkach. Maurizio i Jakub odkrywają wprawdzie niecne zamiary tej pary, ale czy będą w stanie im przeszkodzić? Rozpoczyna się wyścig z czasem... Trzymająca w napięciu książka dla dzieci, której wielowarstwowy komizm zapewni świetną zabawę również dorosłym.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2005

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Marzena P | 2014-08-08
Przeczytana: 31 lipca 2014

Belzebub Świrus - tajny radca czarnej magii - ma nie lada problem. Do końca roku zostało jedynie kilka godzin, a on nie spełnił wystarczającej ilości złych uczynków. Od kiedy w willi Koszmar zagościł wysłannik Jego Piekielnej Ekscelencji - Pędrak - z wieścią, że o północy trafi do aresztu, czarownik próbuje znaleźć odpowiedni sposób na rozwiązanie problemu. Razem ze swoją ciotką, forsiastą czarownicą Tyranią Wampik, biorą się za przyrządzenie eliksiru życzeń, który pomoże im wydostać się z kłopotliwej sytuacji. W drogę wchodzą im jednak ich pupile, wysłane przez Wielką Radę zwierzęcą - kruk Jakbub Krakacz i kot Maurico di Mauro. Czy uda im się powstrzymać tę dwójkę? Przed wybiciem dwunastej?

"wszystko zmienić się może,
jak jest źle, będzie gorzej"
- pesymistyczna myśl Jakuba Krakacza

Michaela Ende pokochałam dzięki Niekończącej się historii i Momo. Dwie wspaniałe powieści, niezwykle magiczne, klimatyczne, pięknie napisane i oczywiście z morałem. Tak sobie ostatnio siedzę i...

Xaravald | 2018-02-05

Będąc młodszym oglądałem w telewizji serial animowany pod tytułem Wunschpunsch, opowiadający o dwóch złych czarodziejach, kocie, kruku i magicznym wywarze. Jednak kompletnie nie zauważyłem napisu, pojawiającego się na początku każdego odcinka "Na podstawie książki: ... ". Cóż, dzieci raczej nie czytają napisów początkowych ani końcowych, przynjamniej tak myślę. O istnieniu książki dowiedziałem się zatem niedawno i z chęcią ją zakupiłem.

Ku mojemu zaskoczeniu fabuła diametralnie odbiegała od fabuły serialu. Główny motyw czarodzieji i magicznego eliksiru co prawda pozostał, ale wygląd postaci, ich imiona, zasady dotyczące ważenia eliksiru oraz wiele innych faktów było zupełnie innych. Co oczywiście jest tylko na plus, gdyż nie dostałem książkowej wersji jednego z odcinków serialu lecz całkiem nową historię, dającą nowe światło na obejrzany przeze mnie serial.

Książka według opisów jest lekturą dla dzieci, choć nie czułem tego specjalnie. Demony, Belzebuby, ludzie-robaki, upijanie...

Eufrozyna | 2015-07-05

Wielu zapewne zna serialową wersję tej bajki nie zdając sobie sprawy, że powstała ona na podstawie książki (tak przynajmniej było w moim przypadku). Gdy tylko dowiedziałem się, że istnieje książka, natychmiast postanowiłem ją zakupić. Nie było to łatwe zadanie jako, że nakład jest już od dłuższego czasu wyczerpany, a na allegro też trudno ją zdobyć.

Godzina 17:00, sylwestrowy wieczór. Willa Koszmar. Radce czarnej magii, Belzebuba Świrusa, odwiedza niejaki pan Pędrak, wysłannik Jego Piekielnej Ekscelencji. Świrus nie wywiązał się z umowy i nie spełnił dostatecznej liczby podłych uczynków w bieżącym roku, za co czekać ma go kara. W tym samym czasie w willi pojawia się ekscentryczna, nowoczesna czarownica, ciotka Belzebuba, Tyrania Wampik. Przybywa z podobnym problemem. Jednak do północy pozostało kilka godzin. Wciąż jest dla nich nadzieja. Czarodzieje postanawiają połączyć siły i za sprawą magicznego zwoju (którego połowę ma każde z nich) uwarzyć potężny wywar za pomocą, którego w...

Kate | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, ~2012

Ciekawa książka, jedna z pierwszych, z której zaczytałam się bez pamięci. Zajęło mi to jeden wieczór i do dziś potrafię z pamięci wymówić słowa "szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir". Dobra dla dzieci i młodzieży.

Olsea | 2014-01-12

Wszystko to dzieje się w ciągu 6 godzin. Powstała bajka na podstawie tej książki. Czytałam w podstawówce.
Jedna nutka miała wystarczyć ku temu? Zachwycające :).

Filemona | 2011-09-19
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Obejrzałam pod wpływem bajki na Jetix o tym samym tytule. Muszę przyznać, że wcale się nie rozczarowałam - książka jest nawet lepsza.

Shila | 2015-02-08

Przy najlepszych chęciach mogę uznać tą książkę za trudną, niespecjalnie mnie wciągnęła.

Paula | 2011-01-27

Na początku nie wiedziałam o co chodzi, ale potem czytało się świetnie

Silvana | 2018-05-06
absolutebeginner | 2018-04-26