Za Złotą Bramą

Cykl: Dom pod kasztanami
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
wyobraźnia, fantazja, rodzina, dom
dzikiepomidory

Druga część przygód dwójki rodzeństwa, Kasi i Piotrusia, których poznaliśmy w książce „ Dom pod kasztanami”. Bardzo stary dom, w którym Kasia i Piotruś mieszkają razem z mamą i babcią, został przeznaczony do rozbiórki. Im bliżej dnia wyprowadzki, tym więcej w starym domu się dzieje. Ożywają kamienne rzeźby. Wodnik ucieka z fontanny, odjeżdża karocą zaprzężoną w konie Różowa Amelia, echo...

Im bliżej dnia wyprowadzki, tym więcej w starym domu się dzieje. Ożywają kamienne rzeźby. Wodnik ucieka z fontanny, odjeżdża karocą zaprzężoną w konie Różowa Amelia, echo przenosi się do lasu. Wszyscy przechodzą przez Złotą Bramę, za którą każdy znajdzie to, o czym marzy...

"Niech zazgrzyta

"Za Złotą Bramą
coś się wydarzy -
tam każdy znajdzie
to, o czym marzy."

Niestety, kolejna część przygód Kasi i Piotrusia również do mnie nie przemówiła. Czułam się znudzona, czytając o tym, jak dwójka dzieci wymyśla sobie magiczne wydarzenia, nawet specjalnie nie udając, że w nie wierzą. Dla mnie było to nie tylko nudne, ale również sztuczne i nienaturalne.

Ta książka według mnie zaprzecza samej idei baśni, jaką jest próba zaistnienia naprawdę. Kiedy czytamy wszelkie bajki, fantastykę, to po to, by oderwać się od rzeczywistości oraz po to, by dziecięca część naszego umysłu na chwilę uwierzyła, że istnieją czary, magiczne stworzenia i zupełnie inny, czarodziejski świat. A tutaj są tylko fantazje i to mało wiarygodne...

Może gdybym znała tę książkę w dzieciństwie, odbierałabym ją inaczej. A tak to stała się dla mnie całkowitym niewypałem.

W końcu ją znalazłam... Była to moja ulubiona książka z dzieciństwa, czytać ją mogłam w kółko, wyobrażając sobie tajemniczy, stary dom, z wyblakłym portretem pieknej Różowej Amelii w korytarzu, fontanną w ogrodzie, i tą bramą... Do dziś w mojej głowie rozbrzmiewają slowa: "Za złotą bramą coś się wydarzy, tam każdy znajdzie, to o czym marzy".
Ta książka do tej pory ma w sobie tę magię, jakiej teraz ze świecą szukać...(a może to ja się zmieniłam?). "Za złotą bramą" zawsze będzie dla mnie "tę jedyną" książką dzieciństwa... Niezapomnianą, owianą mgiełką tajemnicy i rozpudzajacą dziecięcą wyobraźnię. Tym cenniejszą, że swojego egzemplarza już niestety nie mam...

Kasia | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014

"Za złotą bramą", to jedyna książka, jaką pamiętam z dzieciństwa, byłam nią zafascynowana ale i wywoływała we mnie strach i niepewność. Pamiętam mroczne pokoje, stary fotel i dziwne odgłosy (dziecięca wyobraźnia). Teraz chętnie do niej wrócę:):):)

Alianne | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Nawet nie jestem w stanie określić, jak bardzo kocham tę książkę. Niby nic, niby dla dzieci, uzupełniona naprawdę starymi obrazkami.. Właściwie nawet nie porywająca, ale tak magiczna, jak żadna inna. I chociaż jako dziecko czytałam całkiem sporo, to właśnie ta książka zapadła mi najbardziej w pamięć i to "Niech zazgrzyta klucz i zamek..." będą słyszały moje dzieci przed snem.
Jest w tej książce pewna magia.. Są też duże pokłady sentymentu do tego, czego nigdy nie miałam, a o czym zawsze marzyłam: dużego, starego domu, w którym wspomnienia są prawie że rzeczywiste.. Są tam skrzypiące podłogi, portret ślicznej panienki w różowej sukni (Różowa Amelia ze złotym półksiężycem we włosach), czy też wodnik z fontanny.
Bez względu na wiek, można w tej książce znaleźć dużo ciekawych, a na pewno uroczych sytuacji, chwytających za serce.

Bastet | 2011-06-29
Na półkach: Przeczytane, Do 1993
Przeczytana: 1981 rok

Jako dziecko uwielbiałam oglądać tę książkę godzinami. Była niesamowitą przygodą. Zajęło mi jej wertowanie wiele godzin. Były to urocze chwile w dzieciństwie :)

BeArcik | 2012-03-12
Przeczytana: 11 marca 2012

Przepiękna książka. Przepełniona tak bliską memu sercu nostalgią i żalem po tym co stare i piękne. Ponadto główni bohaterowie obdarzeni tak wspaniałą fantazją pozwalającą w iście baśniowy sposób tłumaczyć obie przeróżne zjawiska. Piękna, choć smutna historia w pięknej scenerii starego domu. Bez przesad mogę powiedzieć, że ta książka spokojnie mogłaby być moim wyznaniem wiary - tęsknoty za tym co stare.

parus | 2012-05-04
Przeczytana: 1998 rok

Dziś już takich książek dla dzieci się nie pisze. Ta jest wyjątkowa, magiczna. Najlepsze wspomnienie z dzieciństwa

Abee | 2014-08-14
Przeczytana: 1977 rok

Pierwsza zapamiętana książka z własnej półki. Przygody dziecięce w niezwykłej kamienicy. Ciekawy pomysł. Myślę, że warta odświeżenia.

Anna | 2014-09-10

Absolutnie moja ulubiona książka z czasów dzieciństwa, pełna magii, tajemnic i tego dziwnego, starego świata, który już nie wróci, a do którego miło wrócić wspomnieniami...

anaso | 2016-01-19

Przepięknie ilustrowana książką dla dzieci. Wprowadza nas w zupełnie inny świat, niedostępny dla wielu. Świat ten jednak otwiera się przed dwójką młodych bohaterów. Pożegnanie z domem przeznaczonym do rozbiórki zamienia się w piękną przygodę, ożywia martwe z pozoru postaci, uchyla rąbek tajemnicy. Książkę dopełnia kunszt Jana Marcina Szancera. Wspaniała opowieść...