Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół

Okładka książki Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół Mikołaj Nosow
Okładka książki Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół
Mikołaj Nosow Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Przygody Nieumiałka (tom 1) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Przygody Nieumiałka (tom 1)
Приключения Незнайки и его друзей
Wydawnictwo Literackie
2017-10-26
1989-01-01
Janina Lewandowska

Uwielbiam uciekać w świat dzieciństwa! A z Nieumiałkiem i jego przyjaciółmi ta podróż była wprost cudowna. Małe ludki z Kwiatowego Miasta sprawiają, że człowiek uśmiecha się do siebie, przypomina sobie beztroski czas, kiedy wszystko było proste i radosne, a wszelkie perypetie zawsze kończyły się dobrze. Przygody ludków są pełne ciepła i humoru, nawet ich imiona rozczulają i sprawiają, że najchętniej zamieszkałabym przy jednej z kwietnych ulic, razem z nimi zbierała wielkie owoce i piłowała grzyby.
A te ilustracje! Maleńkie czarno-białe rysuneczki, tak bardzo rozczulające, tak starannie oddające akcję, bardzo dopracowane, ale w taki lekki sposób. Cieszą oko.
Siłą tej książki jest też język, lekki i przystępny. Jestem przekonana, że współczesne dzieci również będą zachwycone i w przygodach małych ludków odnajdą siebie i swoich przyjaciół.

Kolejny powrót do dzieciństwa. Uwielbiałem tę książkę! Wiele razy ją czytałem albo tylko oglądałem obrazki. To książka z rodzaju tych, by do nich wrócić trzeba wyłączyć dorosłego. Już. Niech sobie stoi w kącie :)

Świetna historia o zorganizowanej paczce chłopaków. Każdy jest typem nie lada, każdy charakterystyczny, każdy indywidualny charakter. Zorganizowani są wkoło najmądrzejszego chłopca, który czyta dużo książek. W realnym świecie to albo był największy zabijaka albo mający cechy przywódcze albo po prostu pomysły. Nieumiałek nie ma żadnej z tych cech ale to są ostatecznie jego przygody a nie Umiałka :) Książkę czyta się szybko bo nie jest wymagająca ale i przygody chłopaków ciekawe. Rysuje się odwieczny konflikt miedzy chłopcami a dziewczynkami. Chociaż są chłopcy, którzy bawią się z dziewczynkami to są i tacy, których rozpiera nieuzasadniona duma z tego, że są chłopcami. Dziewczynki są ciekawskie, towarzyskie, uczynne, opiekuńcze, pracowite i wyrozumiałe. Chłopaki to zabijaki ale również świetni mechanicy, kombinatorzy i wynalazcy. Każdy czytelnik może znaleźć sobie kogoś z kim może się utożsamiać.

Warto też wspomnieć o genialnych rysunkach Aleksego Łaptiewa. Świetnie kilkoma kreskami tworzy postacie i krajobrazy. Urzeczywistnia zabawne pomysły autora... ale przecież to pomysły jego bohaterów! Większość z nich jest czarno-biała ale znajdziemy kilka kolorowych, pełno-stronicowych rysunków. Jednak zdecydowanie wolę te czarno-białe. Każda postać jest charakterystyczna a raz przyjęty styl kontynuowany jest do końca książki. Takich rysunków już nie robią :)

Książka polecam młodym czytelnikom, rodzicom by podarowali ją swoim urwisom oraz by czytali ją również sami. Nigdy się nie jest za starym na przygody Nieumiałka. No dobra, można już włączyć dorosłego :P

Uwielbiałem tę książkę. W opisie jest wszystko. Nie wiedziałem, że tytuł oryginalny to: Nieznajka. Polecam!

Cudownie było wrócić do lektury z dziecięcych lat i przeżyć przygody Nieumiałka i innych karzełków po raz kolejny, tym razem ze swoimi dziećmi. Śmieszne dialogi oraz sporo dobrej nauki jak żyć w zgodzie z rówieśnikami, a także jak sprawić, by swoim zachowaniem nie krzywdzić innych.

Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół niosą w sobie również piękne przesłanie, że nie ma gorszej lub lepszej płci i zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mogą zajmować się różnymi zadaniami. Również współpraca pozwala na dostrzeżenie zalet jednych i drugich oraz zmianę nastawienia do siebie.

Zarówno moim dzieciom, jak i mnie samemu smutno było żegnać się z bohaterami książki oraz ich przygodami i to wielka szkoda, że Pan Nosow nie opowiedział ich więcej ;)

Gorąco polecam!

Fantastyczna książka, piękne ilustracje, i wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa.

Fantastyczna książka, piękne ilustracje, i wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa.

Stare, ale jare. Napisane pod koniec lat pięćdziesiątych, a nadal cieszą, uczą i wychowują. I robią to tak, że zarówno mały słuchacz, jak i dorosły czytelnik mają przyjemność z lektury. Śledzą przygody małych skrzatów, które zrobiły balon, by odbyć podniebną podróż. Emocje, które towarzyszą tej eskapadzie, różne charaktery małych bohaterów, to wszystko sprawia, że ciężko się rozstać z powieścią. A gdy bohaterowie już wylądują, to dopiero się zacznie. Gorąco polecam wszystkim.

Rewelacyjna książka dla dzieci

Rewelacyjna książka dla dzieci

Piękna i wyjątkowa książka.
Nieumiałek mieszka z innymi karzełkami w kwiatowym mieście.
To piękne i wyjątkowe miejsce.
Każdy karzełek ma wyjątkowy talent.
A nasz bohater od czasu do czasu, usiłuje się czegoś nauczyć.
Pewnego razu wraz z przyjaciółmi nasz bohater wyrusza balonem w podróż.
Dziwnym zbiegiem okoliczności zostaje sam, w mieście zamieszkanym przez dziewczynki.
I tak zaczyna się niezwykła historia :)
Bo czy z dziewczynkami można się zaprzyjaźnić ?
I czy Nieumiałek zachowa się dojrzale i przestanie żartować ?
Książka przypomina mi moje dzieciństwo.
Kojarzę że taka książka, była w moim posiadaniu :)
Piękne ilustracje zachwycą każdego :)

Piękna i wyjątkowa książka.
Nieumiałek mieszka z innymi karzełkami w kwiatowym mieście.
To piękne i wyjątkowe miejsce.
Każdy karzełek ma wyjątkowy talent.
A nasz bohater od czasu do czasu, usiłuje się czegoś nauczyć.
Niestety wymyślanie historii i wyjątkowe psoty są silniejsze od jego postanowień. Nieumiałek lubi żarty i szaleństwa, chodź jego przyjaciół to nie bawi....

Gdy otwierałyśmy z moją nastoletnią córką paczkę, w której znajdowała się ta książka, obie byłyśmy zachwycone. I nawet nie próbowałyśmy ukrywać radości na ponowny widok jakże dobrze nam znajomego chłopca na maleńkiej łódce. „Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół” to książka naszego dzieciństwa. I przewijała się w naszej rodzinie od jej pierwszego wydania w latach osiemdziesiątych. Ja czytałam tą bajkę mojej córce, mi czytał ją mój starszy brat, jemu z kolei nasi rodzice. Skończyło się na tym, że nasz egzemplarz rozsypał się niemal w pył. Tym bardziej cieszę się, że Wydawnictwo Literackie postanowiło przypomnieć swoim czytelnikom tę klasykę literatury dziecięcej. Kolekcjonerskie wydanie „Przygód Nieumiałka” zawiera oryginalne ilustracje Aleksego Łaptiewa, które podbiły serca wielu czytelników.

Książka Mikołaja Nosowa przedstawia przygody maleńkich ludków, zamieszkujących Kwiatowe Miasto. Ich głównym bohaterem jest karzełek imieniem Nieumiałek. Jak pewnie się domyślacie, nazywa się tak, ponieważ właściwie jako jedyny wśród swoich towarzyszy nie umie nic konkretnego. No, może poza opowiadaniem historii, w których odgrywa główną rolę i to sobie właśnie przypisuje wszelakie zdolności.

Podczas lotu balonem, w którym udział bierze Nieumiałek, chłopcy rozbijają się w miejscu zamieszkałym przez dziewczynki. Rozbitkowie mimo braku większych obrażeń, przymusowo zostają pacjentami Jodyny. Malutka lekarka cierpi bowiem na brak innych pacjentów w szpitalu, poza tym jak wiadomo chłopcy rozrabiają i gdyby wypuściła ich wszystkich jednocześnie, na pewno zdemolowaliby miasto. Nieumiałek przez przypadek zostaje bohaterem całej przygody związanej z lotem balonem, co pozwala mu na zrobienie dobrego wrażenia na dziewczynkach. Kłamstwo jednak szybko wychodzi na jaw. Czy karzełek wyjdzie z tego cało? O tym opowie Wam już Mikołaj Nosow w swojej książce, do której lektury bardzo serdecznie Was zachęcam.

„Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół” nazywane są arcydziełem literatury dziecięcej. Zdecydowanie się z tym zgadzam. To wspaniała, ciekawa i pełna przygód ponadczasowa historia z ważnym przesłaniem, że zawsze trzeba mówić prawdę. Po tylu latach od jej pierwszej lektury, nadal jestem nią zachwycona. Cieszę się, że dzięki niej miałam okazje przypomnieć sobie wszystkie szczęśliwe chwile, którym towarzyszyły przygody niesfornego ludka.

Jeśli zastanawiacie się nad świątecznym prezentem, dla jakiegoś przedszkolaka, to "Przygody Nieumiałka" idealnie się do tego nadają.Co tam Mikołajki, Jaśki, Karolki, czy inne Cwaniaczki. My mieliśmy już pod koniec lat osiemdziesiątych swojego Nieumiałka. :)

Gorąco polecam.

WWW.kochamciemojezycie.blogspot.com

Nieumiałek to bohater cyklu rozbrajających i interesujących przygód autorstwa rosyjskiego pisarza Mikołaja Nosowa. Tę perełkę literatury dziecięcej można znów podziwiać z oryginalnymi ilustracjami Aleksego Łaptiewa.

Kolekcjonerskie wydanie wszystkich powstałych w połowie minionego wieku „Przygód Nieumiałka i jego przyjaciół” trafiło do księgarń pod koniec października. Do moich rąk – nieco później. Powitałam je z ogromną przyjemnością i sentymentem, gdyż ostatnio spotkałam się z sympatycznymi bohaterami książki… ponad dwadzieścia lat temu, gdy czytałam ją moim synom.

Nieumiałek nie jest wcale spektakularnym bohaterem na miarę postaci z komputerowych gier. To Ludek z Kwiatowego Miasta nad Rzeką Ogórkową. Zgodnie ze swoim imieniem, umie niewiele, poza tym nie znosi dziewczynek, lubi za to żarty, psikusy oraz długie rozmowy o wszystkim i o niczym, co prowadzi do wielu zabawnych wydarzeń.

Czasem jednak nasz ubrany w krzykliwe szatki karzełek musi się zmobilizować i przynajmniej spróbować się czegoś nauczyć. Po pierwsze po to, by dorównać mądremu Umiałkowi, po drugie – by zaspokoić rodzące się w nim od czasu do czasu ambicje. To drugie bywa niebezpieczne i zazwyczaj opłakane w skutki, ale na tym właśnie polega urok przygód Nieumiałka.

W wyprawach, eksperymentach, odkryciach i lekcjach życia towarzyszą naszemu bohaterowi jego przyjaciele. To między innymi: Gucio z ulicy Stokrotek, mechanik Śrubka i jego pomocnik Kabelek, malarz Pędzelek, bracia Ojejek i Ajejek, a także Roztrzepałek, Pączek, Milczek, Sprytkiewicz, Śnieżyczka, Niezabudka… i jeszcze kilka charakterystycznych postaci o wiele mówiących imionach.

Nieumiałek jednych lubi mniej, innych więcej (ze wzajemnością),z jednymi wciąż się kłóci, inni są jego wiernymi sprzymierzeńcami podczas figli i niefortunnych zdarzeń.
Niezmiennie wszyscy działają na czytelnika rozbrajająco, bawią i śmieszą, czasem uczą, lecz bez narzucającego się dydaktyzmu. Wciąż bywa zabawnie, nieraz niebezpiecznie, ale – jak na bajki przystało – wszystko musi skończyć się dobrze.

Za co kocha się Nieumiałka? Pewnie właśnie za jego „nieumiałość”, która rozsądnych bohaterów doprowadza nieraz do szewskiej pasji. Dzięki temu dzieje się wiele na wszystkich stronach, które dodatkowo przykuwają uwagę pięknymi, korespondującymi z tekstem ilustracjami.

Ogromną zaletą książki jest jej dynamizm – wciąż coś się dzieje, bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód, poznając świat, samych siebie, własne słabości, ale i zalety.
Mikołaj Nosow udowadnia, że można polubić także niezbyt grzecznych bohaterów i pokazuje, że świat nie składa się jedynie z wyidealizowanych postaci. Ma swoje skazy, braki, ułomności, ale na tym także polega jego urok.

Opowieści o Nieumiałku napisane są barwnie, plastycznie, obfitują w śmieszne, ale i dające do myślenia dialogi, które często kończą się puentą.
Dzięki temu mali czytelnicy przeżywają wszystkie perypetie bohaterów wraz z nimi. Mają okazję doskonale się bawić, ale i niepokoić o konsekwencje nierozważnych decyzji Nieumiałka i jego przyjaciół.

Świetnie czyta się tę książkę wspólnie z małym odbiorcą. Dzięki licznym dialogom można to też robić z podziałem na role. Jest przy tego typu lekturze dużo dobrej i niezapomnianej zabawy, więc do książki chce się wracać. I to właśnie chodzi – by nie została tylko raz przeczytana i odłożona na półkę.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa