Mnich, który sprzedał swoje ferrari

Tłumaczenie: Eleonora Karpuk
Wydawnictwo: Galaktyka
The Monk Who Sold His Ferrari
978-83-7579-050-4
Agnieszka Tytko

MNICH, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJE FERRARI – to opowieść o wziętym adwokacie, którego tryb życia doprowadza do ciężkiego zawału na sali sądowej. Poważna choroba zmusza go do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania, dotyczące istoty życia. W nadziei na odnalezienie szczęścia wyrusza on w niezwykłą podróż ku źródłom prastarej kultury. Tu odkrywa i poznaje filozoficzny, a zarazem praktyczny system, zdolny wyswobodzić ukryte siły umysłu, ciała i ducha, uczy się żyć z większą pasją, zrozumieniem sensu życia i spokojem ducha. Błyskotliwie łącząc ponadczasową mądrość Wschodu z nastawionymi na sukces pryncypiami Zachodu, opowieść ta inspiruje i krok po kroku objaśnia sposoby na życie pełne, cechujące się odwagą, radością i wewnętrzną harmonią.

źródło opisu: Galaktyka, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2012-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Trzeba przyznać, że mam szczęście czytać książki o określonej tematyce, w chwilach, kiedy, być może, najbardziej ich potrzebuję. Najciekawsze jest jednak to, że te pozycje trafiają do mnie zazwyczaj przypadkowo. Najczęściej pożycza mi je ktoś, kto zna mnie na tyle, by wiedzieć, co w danej chwili przyniesie mi największą ulgę, dawkę uśmiechu, czy dreszczyk emocji. Tak było w tym przypadku. Mając teraz niezwykle trudny i stresujący czas opowieść o mnichu sprawiła, że nieco się wyciszyłam, choć muszę stwierdzić, że pozycje poradnikowe tego typu, nigdy nie należały do moich ulubionych.
Julian Mantle był wziętym prawnikiem aż do chwili, gdy w czasie wygłaszania mowy obrończej, dostał zawału. Szybko wykaraskał się z choroby, ale ku zdziwieniu swoich współpracowników, sprzedał wszystko, co miał, zrezygnował z dobrze płatnej pracy i… zapadł się jak „kamień w wodę”. Aż tu nagle pewnego dnia zjawia się, w gabinecie swojego byłego asystenta, ubrany w strój buddyjskiego mnicha. Zaczyna się...

Meszuge | 2014-02-15
Przeczytana: 04 kwietnia 2007

Więcej... wciąż więcej... władzy i prestiżu, sławy i uznania, pieniędzy i towarów. Niedający się zaspokoić głód sukcesu. Tylko czy na łożu śmierci będziemy żałować, że cudzej firmie i własnej karierze nie poświęciliśmy jeszcze więcej czasu? Przecież najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ma wyglądać nasze życie. Żyjemy życiem (nadziejami, oczekiwaniami, wymaganiami) naszych rodziców, nauczycieli, szefów, małżonków, dzieci, polityków... Ale gdzie w tym wszystkim jest miejsce DLA MNIE?!

Ta książka to szansa, by nie pogubić się we własnym życiu, by nie obudzić się „z ręką w nocniku” i nie odkrywać tego, co najważniejsze wtedy, kiedy już na wszystko jest za późno.

Jednak przede wszystkim zawiera ona miesięczny program pracy wewnętrznej, dzięki któremu można poprawić każdą świadomą chwilę swojego dalszego życia. I to działa! Dodam tylko, że nie, nie trzeba wyzbywać się wszystkich oszczędności i boso, z miseczką... Nie, to zupełnie inna droga.

Ula Cyganik | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Można ją przeczytać jak zwykłą książkę...
Można ją zjeść i trawić jej treść w swoim umyśle i duchu - właśnie tak do niej podeszłam.
Recepta na pełnię życia podana czarno na białym wystarczy te niewielkie działania wprowadzić w życie - to nie jest łatwe, ale bardzo proste.
Jedynym ograniczeniem jest nasz umysł...

babciastefcia | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 17 lipca 2013

pierdoły o sile umysłu.. najlepiej żeby się nie smucić ot tak. A smutek moim zdaniem jest równie ważny jak radość. Wszystko jest ludzkie, do pełni życia potrzeba i dobrych i złych chwil.
Dlatego nawet nie mam ochoty skończyc

Muminka | 2013-10-10
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2013

Jakie mądrości przekazuje Robin Sharma?
Mędrcy Sivany nakazują przemianę osobistą, wykorzystywanie techniki Serca Róży by ćwiczyć kontemplację, praktykę myślenia opozycyjnego ( czyli nie dawać się rozproszyć negatywnym myślom) i Sekret Jeziora, który zastępuje negatywne wyobrażenia i myśli pozytywnymi obrazami. Radość i szczęście może jedynie przynieść ukierunkowanie na służbę drugiemu człowiekowi. Doskonalenia ciała i jego ćwiczenia przekłada się na doskonalenie umysłu. Aby osiągnąć cel, należy publicznie zobowiązać się do jego wykonania, kierować się też swoją pasją. Rozwojowi duchowemu sprzyja też Odosobnienie. Autor głosi potrzebę zdrowego odżywiania, umiaru, odparcia pokus materializmu. Mamy odważnie robić to, czego się boimy i praktykować zasady Promiennego życia. Najciekawsze słowa tyczą się książek.
'Jedne książki zostały pomyślane po to, by je smakować, inne, by je przeżuwać, a jeszcze inne po to, by je łykać w całości.'
Innymi słowy studiuj tylko te książki, które...

Goldie | 2015-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2015

Trochę napuszona, choć o rzeczach istotnych. Rady dotyczące ulepszenia swojego życia, jak choćby "Ciesz się podróżą i przeżywaj każdy dzień, jakby był ostatni." są bardzo prawdziwe i ważne, ale całość podana jest w zbyt "słodkiej" i mało wiarygodnej oprawie. Niektóre zdania są wręcz infantylne, więc zamiast zastanowić się nad nimi, człowiek ucieka mijając je jeszcze szybciej. Mam wrażenie, że może specjalnie została napisana w ten sposób dla Amerykanów ;), ale Europejczycy tego raczej nie strawią :).

Dawid | 2016-01-30

+ traktuje o duchowości w prosty i przystępny sposób
+ książka zawiera szlachetną ideę równowagi życiowej i nie przeceniania kariery zawodowej
- książka napisana w formie opowiadania (dziwne połączeni poradnik psychologiczny-opowiadanie-książka duchowa)
- książka zawiera trochę bajki i fikcji (gdzieś daleko za górami jest wioska w której mieszka 1000 nieśmiertelnych latających mistrzów zen itp.)
- napisana w sposób cukierkowo-infantylny pomimo że ma trafiać do dziewczynek i chłopców po 13 roku życia.
Nie polecam

Justyna | 2013-07-03
Przeczytana: 17 maja 2013

Bardzo wartościowa książka, otwiera oczy tym co są zabiegani w życiu ale chcą się zatrzymać.
Potraktowałam ją jak poradnik i świetnie na tym wyszłam, polecam każdemu wrażliwemu człowiekowi, bo daje do myślenia.

jawkami | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Książka, którą zapamiętam na całe życie, zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Być moze dlatego, ze utożsamiam sie z głównym bohaterem (prawnikiem, nie julianem). Kwestie zawarte w książce dla niektórych mogą być oczywiste, dla innych stanowią kierunkowskaz, jak żyć, jak postępować, aby być szczęśliwym i spelnionym. Nie wiem czy kiedyś wykorzystam rady udzielone w tej książce (choć juz zacząłem), natomiast na pewno pewne rzeczy sobie uświadomiłem, a pewne utrwalilem i dlatego polecam ją wszystkim, którzy dużo sie zamarwiają i mimo, że wiele w życiu osiągnęli, ciagle są niezadowoleni.

Kajetanka | 2013-06-10

Książka opowiadająca czym jest sens życia i szczęście.
Książka, którą powinien przeczytać każdy.