Mnich, który sprzedał swoje ferrari

Tłumaczenie: Eleonora Karpuk
Wydawnictwo: Galaktyka
The Monk Who Sold His Ferrari
978-83-7579-050-4
Agnieszka Tytko

MNICH, KTÓRY SPRZEDAŁ SWOJE FERRARI – to opowieść o wziętym adwokacie, którego tryb życia doprowadza do ciężkiego zawału na sali sądowej. Poważna choroba zmusza go do poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania, dotyczące istoty życia. W nadziei na odnalezienie szczęścia wyrusza on w niezwykłą podróż ku źródłom prastarej kultury. Tu odkrywa i poznaje filozoficzny, a zarazem praktyczny system, zdolny wyswobodzić ukryte siły umysłu, ciała i ducha, uczy się żyć z większą pasją, zrozumieniem sensu życia i spokojem ducha. Błyskotliwie łącząc ponadczasową mądrość Wschodu z nastawionymi na sukces pryncypiami Zachodu, opowieść ta inspiruje i krok po kroku objaśnia sposoby na życie pełne, cechujące się odwagą, radością i wewnętrzną harmonią.

źródło opisu: Galaktyka, 2008

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Anna | 2017-09-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Przeczytałam, bo usłyszałam zachwyty od kogoś Bliskiego. I gdyby nie ta rekomendacja rzuciłabym te książkę już po pierwszych dwóch rozdziałach.
Sama książka nie byłaby taka zła, chociaż niczego nowego się w niej nie znajdzie, gdyby nie kretyński, mało wiarygodny wstęp.
Że ktoś może rzucić ciężką robotę prawnika, sprzedać wszystko (po co??) i wyjechać do Indii, to jeszcze mogę przyjąć. Ale dalej jest już naprawdę mało wiarygodnie. Rozumiem, ze Autor chce nas przekonać do swoich poglądów i postanowił opakować je w sreberko, żeby było bardziej pociągająco. Ale to tak nie działa. Są tacy, którzy zamaist sreberka wolą przezroczystą folię...

Same zasady i poglądy? No cóż, niewiele im można zarzucić, pod warunkiem, ze jak do wszystkiego podejdzie się do nich z dystansem, a nie potraktuje jak pismo święte.

Anna | 2012-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Trzeba przyznać, że mam szczęście czytać książki o określonej tematyce, w chwilach, kiedy, być może, najbardziej ich potrzebuję. Najciekawsze jest jednak to, że te pozycje trafiają do mnie zazwyczaj przypadkowo. Najczęściej pożycza mi je ktoś, kto zna mnie na tyle, by wiedzieć, co w danej chwili przyniesie mi największą ulgę, dawkę uśmiechu, czy dreszczyk emocji. Tak było w tym przypadku. Mając teraz niezwykle trudny i stresujący czas opowieść o mnichu sprawiła, że nieco się wyciszyłam, choć muszę stwierdzić, że pozycje poradnikowe tego typu, nigdy nie należały do moich ulubionych.
Julian Mantle był wziętym prawnikiem aż do chwili, gdy w czasie wygłaszania mowy obrończej, dostał zawału. Szybko wykaraskał się z choroby, ale ku zdziwieniu swoich współpracowników, sprzedał wszystko, co miał, zrezygnował z dobrze płatnej pracy i… zapadł się jak „kamień w wodę”. Aż tu nagle pewnego dnia zjawia się, w gabinecie swojego byłego asystenta, ubrany w strój buddyjskiego mnicha. Zaczyna się...

lbadura | 2017-11-01
Przeczytana: 22 października 2017

Kompletnie nie wiedziałem czego spodziewać się po tej książce. Jeden ze sklepów internetowych gdzie od czasu do czasu zaopatruję się w audiobooki dość mocno swego czasu reklamował tego audiobooka. Reklame widziałem po raz pierwszy już chyba dobrych parę lat temu. Ten tytuł wisiał gdzieś przez cały ten czas w mojej podświadomości. W końcu postanowiłem przesłuchać tą książkę. Bardzo miło mnie zaskoczyła ta pozycja.

Trudno w zasadzie określić z jakiego gatunku jest ta książka. Z jednej strony to coś w rodzaju powieści. Mamy pewien wątek o prawniku który odnosił spore sukcesy zawodowe i pewnego dnia stracił przytomność na sali sądowej i zaczął mieć spore problemy zdrowotne. Dowiadujemy się o sporo o jego życiu przed i po przemianie duchowej. Z drugiej strony większość treści książki to po prostu dialog między dwoma osobami, coś w rodzaju wywiadu rzeki. Następnie można też odnieść wrażenie że książka to jeden długi poradnik życiowy lub też podsumowanie filozofii wschodniej.

...

Meszuge | 2014-02-15
Przeczytana: 04 kwietnia 2007

Więcej... wciąż więcej... władzy i prestiżu, sławy i uznania, pieniędzy i towarów. Niedający się zaspokoić głód sukcesu. Tylko czy na łożu śmierci będziemy żałować, że cudzej firmie i własnej karierze nie poświęciliśmy jeszcze więcej czasu? Przecież najczęściej nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak ma wyglądać nasze życie. Żyjemy życiem (nadziejami, oczekiwaniami, wymaganiami) naszych rodziców, nauczycieli, szefów, małżonków, dzieci, polityków... Ale gdzie w tym wszystkim jest miejsce DLA MNIE?!

Ta książka to szansa, by nie pogubić się we własnym życiu, by nie obudzić się „z ręką w nocniku” i nie odkrywać tego, co najważniejsze wtedy, kiedy już na wszystko jest za późno.

Jednak przede wszystkim zawiera ona miesięczny program pracy wewnętrznej, dzięki któremu można poprawić każdą świadomą chwilę swojego dalszego życia. I to działa! Dodam tylko, że nie, nie trzeba wyzbywać się wszystkich oszczędności i boso, z miseczką... Nie, to zupełnie inna droga.

Łukasz Bartkowski | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Początkowo nie byłem co do niej przekonany. Tytuł do mnie nie przemawiał. Kolega który mi ją pożyczył zaczął mi o niej opowiadać, a ja pomyślałem że to pewnie jakaś kolejna głupia książka fabularna (oczywiście nic nie ujmuję książkom fabularnym). Jednak od samego początku gdy zacząłem ją czytać - zmieniłem zdanie. Książka okazała się na prawdę świetna. Jest w niej nieprawdopodobnie wiele informacji i porad na temat tego jak ulepszyć swoje życie. Praktycznie każdy losowy cytat z książki brzmi mądrze i daje wiele do myślenia. Oczywiście to ile z książki wyciągniemy zależy od nas samych, nie mniej jednak ta pozycja jest na prawdę fantastyczna i cieszę się, że miałem możliwość się z nią zapoznać. Niektóre z poznanych ćwiczeń zacząłem stosować będę stosował cały czas, gorąco polecam :)

Megaman | 2017-11-08

Bardzo przyjemna książka którą nie można brać za pewnik, bo wielu zarzucić może jej niedorzeczności i coś nie realnego. Mi się podobała skłania do przemyśleń nad własnym życiem, co w nim jest ważne, na co nie zwracamy już uwagi goniąc za pieniądzem i przyjemnością którą często szybko mija. Pomaga zagłębić się do własnego wnętrza i daje odetchnąć od codziennej gonitwy myśli i problemów. Polecam osobą szukających spokoju.

Ula Cyganik | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Można ją przeczytać jak zwykłą książkę...
Można ją zjeść i trawić jej treść w swoim umyśle i duchu - właśnie tak do niej podeszłam.
Recepta na pełnię życia podana czarno na białym wystarczy te niewielkie działania wprowadzić w życie - to nie jest łatwe, ale bardzo proste.
Jedynym ograniczeniem jest nasz umysł...

Muminka | 2013-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 10 października 2013

Jakie mądrości przekazuje Robin Sharma?
Mędrcy Sivany nakazują przemianę osobistą, wykorzystywanie techniki Serca Róży by ćwiczyć kontemplację, praktykę myślenia opozycyjnego ( czyli nie dawać się rozproszyć negatywnym myślom) i Sekret Jeziora, który zastępuje negatywne wyobrażenia i myśli pozytywnymi obrazami. Radość i szczęście może jedynie przynieść ukierunkowanie na służbę drugiemu człowiekowi. Doskonalenia ciała i jego ćwiczenia przekłada się na doskonalenie umysłu. Aby osiągnąć cel, należy publicznie zobowiązać się do jego wykonania, kierować się też swoją pasją. Rozwojowi duchowemu sprzyja też Odosobnienie. Autor głosi potrzebę zdrowego odżywiania, umiaru, odparcia pokus materializmu. Mamy odważnie robić to, czego się boimy i praktykować zasady Promiennego życia. Najciekawsze słowa tyczą się książek.
'Jedne książki zostały pomyślane po to, by je smakować, inne, by je przeżuwać, a jeszcze inne po to, by je łykać w całości.'
Innymi słowy studiuj tylko te książki, które...

dobrywybór | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Jeśli ktoś interesuję się samorozwojem lub produktywnością w życiu codziennym to ta ksiązka nie odkryje przed nim nic nowego. Czytając ją można stwierdzić, że jest pełna frazesów, a niektóre z jej zaleceń są kompletnie oderwane od rzeczywistości. Mimo wszystko czyta się to bardzo dobrze, a nad niektórymi z zagadnień warto się pochylić i sprawdzić czy faktycznie nie ma w nich choć trochę prawdy.

ArtuRTureK1 | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Dla mnie to książka, która zmienia życie. Chyba do tej pory nie czytałem książki, w której zawarte by było tyle motywujących, zmieniających spojrzenie na życie zdań. Czytałem i robiłem zdjęcia, by potem porozwieszać sobie je po pokoju, coś wspaniałego, polecam.