Cztery umowy. Droga do wolności osobistej

Tłumaczenie: Eleonora Karpuk
Wydawnictwo: Galaktyka
The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom
poradniki

Cztery umowy to wyjątkowy przewodnik po drodze do prawdziwej wolności i harmonii. Autor odkrywa źródło przekonań i zachowań, które nas ograniczają i odbierają prawdziwą radość życia i opierając się na mądrości starożytnych Tolteków, podaje skuteczne sposoby, które z dnia na dzień mogą odmienić życie każdego z nas. Niby oczywiste, a jednak często nieuświadomione zasady będące umowami, które powinniśmy zawrzeć sami z sobą, stanowią klucz do prawdziwego spokoju ducha i szczęścia.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Leto Atryda | 2015-05-15
Przeczytana: 2015 rok

Trochę jak Alchemik
No tak, zacznijmy od tego, że to od żadnych Tolteków na pewno nie pochodzi. Przysłowiowy groch z kapustą. Jak ktoś nawet tylko szczątkowo liznął psychologii, to będzie to dla niego śmieszne. Dla przykładu rozdział o śnie planety to po prostu psychologia rozwojowa dziecka a nie żadne indiańskie mądrości... W angielskiej Wikipedii czytamy, że pan Ruiz reprezentuje New Age, które głównie pierze ludziom mózgi, a to wiele wyjaśnia. Kolejna sprawa, to wodolejstwo. Tytuły rozdziałów mówią same za siebie("Nie bierz niczego do siebie") a autor rozpisuje to na nie wiadomo ile stron, pisząc w kółko to samo zmieniając tylko kolejność wyrazów i szyk zdań... Tylko ktoś z chorobami psychicznymi potrzebuje tłumaczenia, że kij ma dwa końce.
Książka miałaby większą wartość gdyby miała 6 stron. Wtedy dałbym może nawet 7... kto wie? Ale nie jest. Fałszywy "nauczyciel" i jego pseudoindiańskie wypociny(ta książka to obelga dla Indian) zasługują na 2 z mojej strony, i nie zasługują na...

Meszuge | 2014-01-05
Przeczytana: 10 kwietnia 2007

Trudno jest znaleźć szczęście w sobie, ale tak naprawdę nie da się go znaleźć nigdzie indziej.
Żyjemy w świecie wykreowanym dla nas przez rodziców, wychowawców czy nauczycieli. Przejęliśmy ich wyobrażenia i przekonania o sobie, o życiu, o innych ludziach, o związkach, o uczuciach, o wszystkim. Być może dla nich, kiedyś, były one dobre i właściwie spełniały swoją rolę. W naszym przypadku najczęściej jednak jest zupełnie odwrotnie. Ale nie powinno nas to dziwić- czemuż to miałoby nam się wygodnie wędrować w cudzych butach?

Tytułowe cztery umowy, wywodzące się z mądrości i doświadczeń Tolteków, w cudownie prosty sposób pokazują, jak żyć swoim własnym, szczęśliwym i spełnionym życiem.

Najważniejsze w życiu rzeczy tak naprawdę są proste.
Problem bardzo często polega na tym, że lekceważymy proste rozwiązania. Życie wydaje nam się tak skomplikowane, a nasze kłopoty tak spiętrzone, że z góry zakładamy potrzebę stosowania jakichś niesamowicie rozbudowanych systemów zaradczych.
Nie daj...

Ania | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, E booki
Przeczytana: 14 listopada 2014

Krótka książeczka ale jakże bogata i mądra.Inna sprawa to uważność w zastosowaniu czterech zasad no i przede wszystkim chęci i wytrwałość w dążeniu do zdjęcia klapek z oczu.
Sam autor piszę ,że nie raz upadał ,nie raz zaczynał wprowadzanie tych czterech zasad od nowa ale to tylko dowód na to że jak na prawdę chcemy to możemy wszystko.
To prawda ,że jesteśmy robotami uwarunkowanymi praktycznie od dzieciństwa ale dziś jako dorośli ludzie możemy świadomie to zmienić. Myślę ,że potrzeba nam tylko dużej dawki odwagi do tak prostej jakby się wydawało sprawy jak bycie sobą.
Więc do dzieła kochani ,przeczytajcie zapamiętajcie ,przylepcie karteczkę z zasadami w widocznym miejscu i przede wszystkim działajcie:)

Paolina_pl | 2015-01-13
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Bez zastanowienia przyznałam tej książce 10 gwiazdek, bo nie mam żadnych wątpliwości, że jest to prawdziwe arcydzieło. Taka mała książeczka, a każda strona, każde słowo ma wielką moc i wartość. Autor ani nie zmusza do przyjęcia tego, co pisze, ani nie straszy nas wizją tego, co będzie, jeśli się nie dostosujemy. Mówi po prostu, jak może wyglądać nasze życie, gdy "podpiszemy tytułowe CZTERY UMOWY.

To bardzo mądra i przepiękna książka. Polecam dlatego, że pozwala zwolnić, zatrzymać się w tym pędzącym jak rollercoaster świecie i ustalić NOWE wartości, NOWE zasady i NOWE prawa naszego życia- wyjątkowe, bo wybrane świadomie przez nas samych, nie zaś narzucone.

Napiszę jeszcze raz- książka jest cudowna, cieszę się, że mogłam ją przeczytać i że mogę do niej zajrzeć zawsze- a słowa tam zawarte pomogą przetrwać życiowe burze.

april | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

Cztery proste zasady, które ułatwiają życie i komunikację z innymi. Jak być w zgodzie ze sobą. Nie oszukiwać siebie i innych. Słuchać tego co sami do siebie mówimy :) Jak poczuć się wolnym...
1) szanuj swoje słowo
2) nie bierz niczego do siebie
3) nie zakładaj niczego z góry
4) rób wszystko najlepiej jak potrafisz
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Warto spróbować :)
Język książki jest dosyć osobliwy, nieco mistyczny. Ale można go oswoić.

Skakanka | 2016-01-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rozwojowo
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Cztery proste umowy ze samym sobą, które proponuje autor mają być lekarstwem na lepsze, szczęśliwsze życie. Te umowy to:
"1. Szanuj swoje słowo - mów tylko to, co naprawdę myślisz. Unikaj słów, które by szkodziły Tobie lub innym
2. Nie bierz niczego do siebie - uzaleznienie od opinii innych osób zawsze prowadzi do cierpienia
3. Nie zakładaj niczego z góry
4. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz
Niby proste, a jednak trudne do wprowadzenia. Jak się głębiej nad tym zastanowić, to w nich zawiera się przepis na spokój, akceptację samego siebie i innych, otwarte podejście do tego, co daje nam życie i umiejętność czerpania z tego radości. I tylko jeszcze pozostaje smutna refleksja dokąd doszliśmy w tym szalonym pędzie, że musimy odkrywać takie elementarne prawdy jakby były jakimiś niezwykłymi tajemnicami.

Patsy | 2018-06-01
Przeczytana: 12 maja 2018

Szczerze zdziwiłam się, tym jak przeciętne okazała się ta książka. Poprzednie dwie pozycje autora bardzo przypadły mi do gustu, więc postanowiłam sięgnąć po tę pierwszą, oryginalną i muszę przyznać, że się rozczarowałam. Z jakiegoś powodu lektura ta mnie irytowała i była trochę zbyt "szczególna". Tak jak i w "Ścieżce wolności" oraz "Ścieżce miłości" i w tej były pewne elementy o duchowości, jednak, mimo mojej tolerancji, po prostu lektura ta w ogóle do mnie nie trafiła. Oczywiście z jej ogólnymi ideami byłam już zaznajomiona, i niektóre elementy przypadły mi do gustu, jednak nie polecam tej książki. Radzę raczej sięgnąć po jedną z dwóch wyżej wspomnianych ;).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Agnieszka | 2015-02-11
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Polecam, warto przeczytać. Nie jest to poradnik w stylu "myśl pozytywnie" lub "wyrzuć wszystko I jedź dookoła świata". Autor skłania do zastanowienia się nad destrukcyjnymi myślami obezwładniającymi nasz umysł każdego dnia. Jak po niewielu tego typu książkach serio wzięłam kartkę papieru I długopis I rozpisałam swoje stare I nowe umowy. Jestem po pierwszej ( po miesiącu) z pozytywnym skutkiem.

AleksandraC | 2018-08-15
Na półkach: Psychologia, Przeczytane

Ogromne rozczarowanie, liczyłam na coś chociaż minimalnie mądrego lub skłaniającego do przemyśleń, a dostałam rozdumane powtarzania w kółko tych samych myśli, mój wewnętrzny student psychologii aż się trząsł.
Nie polecam.

Monika | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Poradnik, który poukładał mi w głowie, to co oczywiste.