7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Slava

Tamanna | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 08 stycznia 2008

z wiersza, który Octavio Paz napisał w Indiach wraz z poetą hindi Shrikantem Varmą:
"Między pamięcią i zapomnieniem żyjemy: ta chwila jest wyspą, z którą walczy czas wciąż płynący"

"Podpatrywania Indii" noblisty z 1990 roku długo szukałam na allegro. W końcu doczekałam się paczuszki.
Octavio Paz wspomina w tej maleńkiej książeczce swoje dwa pobyty w Indiach. W 1951 roku, po nawiązaniu stosunków z zaledwie od 4 lat niezależnymi Indiami rząd Meksyku przeniósł OP z placówki dyplomatycznej w Paryżu do Delhi. Jedenaście lat później w 1962 roku wrócił on do Indii jako ambasador Meksyku. Książeczka wyrosła z pewnego odczytu OP na temat jego widzenia Indii, odnalezionego po latach. OP pisze o niej: "ta książka nie jest dla specjalistów, zrodziła się bowiem nie z wiedzy, lecz z miłości". Bliska mi postawa wobec Indii.
Już same tytuły rozdziałów obudziły moją ciekawość:

ANTYPODY TAM I Z POWROTEM
- Bombaj