Podwójny płomień. Miłość i erotyzm

La llama doble - Amor y erotismo
83-08-02639-7
miłość, erotyzm, esej
Łukasz Kuć

Octavio Paz, Laureat Nagrody Nobla w 1990 roku, jest jednym z największych poetów i twórców literatury Ameryki Łacińskiej. »Podwójny płomień« można uznać za uwieńczenie dotychczasowej eseistyki autora. Jest to analiza europejskiego sposobu pojmowania erotyzmu i miłości; wizja bardzo współczesna, pełna wrażliwości i krytycznej przenikliwości, tworzona z dramatyczną świadomością końca pewnej...

»Podwójny płomień« można uznać za uwieńczenie dotychczasowej eseistyki autora. Jest to analiza europejskiego sposobu pojmowania erotyzmu i miłości; wizja bardzo współczesna, pełna wrażliwości i krytycznej przenikliwości, tworzona z dramatyczną świadomością końca pewnej epoki i nadejścia nowego, mrocznego czasu, który wymaga rozświetlenia. Paz czyni to posługując się »pochodnią Lucyfera«: dwuznacznym światłem, które może być zarazem blaskiem świtu, jak i ogniem potępienia.

W ten sposób autor wraca do przeszłości i, badając dzieje miłości i jej związków z erotyzmem w kulturze europejskiej od czasów średniowiecza po dzień dzisiejszy, próbuje przewidzieć ich przyszłość.

Ogromna erudycja Octavio Paza, jego indyjskie doświadczenia i zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu, a także latynoamerykańska perspektywa, składają się na niezwykle sugestywny, a czasami prowokujący obraz uczuciowości ludzkiej i jej najważniejszego elementu – miłości.

Death_Proof | 2014-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2014

Świetna książka, która bardzo sprawnie i płynnie się czyta. Warto wspomnieć, że autorem jest noblista, w związku z czym od takiej pozycji oczekuje się więcej niż od innych. I mimo to nie mam jej nic do zarzucenia.

Tytuł może trochę mylić dlatego sprostuję: jest to zbiór refleksji filozoficznych popartych historią, nauką i literaturą.

Autor próbuje zdefiniować czym jest miłość, studiując to jak była postrzegana w tekstach od starożytności. Ponadto stara się umiejscowić jej znaczenie i pozycję we współczesnej kulturze, biorąc pod uwagę zmiany w naszej moralności i zwrot w kierunku cyfryzacji.

Bardzo wiele tez Octavio Paz'a jest trafnych aż do bólu. Uważam, że pisarz rzetelnie je opracował właściwie cały czas podpierając się konkluzjami innych pisarzy, naukowców i filozofów. Można powiedzieć, że skonstruował syntezę ich wniosków ze swoim komentarzem albo subiektywnie je zreasumował.

Za wielki atut tej książki uważam to, że jest ona napisana popularnonaukowym językiem i...

Elenarin | 2016-01-06
| 2014-07-30