Wehrmachtskinder-auf der Suche nach dem nie gekannten Vater
978-83-89700-53-7
historyczna
Kati

W krajach okupowanej Europy było ich prawie dwa miliony. Dokładna liczba nie jest znana, ponieważ nie wiadomo o nich niemal nic. Dziennikarka Ebba Drolshagen przerywa kłopotliwe milczenie. Powstaje przejmująca książka pod tytułem Dzieci Wehrmachtu.

Kati | 2011-03-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: marzec 2011

Dochodze juz do konca.Ksiazka mnie zafascynowala.
Wklejam opis(nie mojego autorstwa),ale trafny.

Wyszydzane, lżone i dyskryminowane przez rówieśników, nauczycieli, sąsiadów, często przez własnych krewnych. Wyrastały w świecie, w którym na temat ich pochodzenia uparcie milczano i kłamano. Czuły się mniej wartościowe i wstydziły się, często nie wiedząc, dlaczego… Dzieci Wehrmachtu. W krajach okupowanej Europy było ich prawie dwa miliony.Nie są tematem „zakazanym”- są „białą plamą” w historii II wojny światowej i historii Niemiec. Ebba Drolshagen przerywa kłopotliwe milczenie. Powstaje przejmująca książka pod tytułem „Dzieci Wehrmachtu”. W języku niemieckim nie było dotąd określenia na nieślubnych potomków żołnierzy III Rzeszy, nie istnieli w świadomości Niemców. Autorka, poprzez trudne losy matek i dzieci, po raz pierwszy pokazuje skalę i złożoność problemu.

Milka | 2013-10-23
Przeczytana: 29 września 2013

„Bękarty Wehrmachtu” - w taki sposób byli określani przez nauczycieli, kolegów i koleżanki. Ich pochodzenie jest przemilczane i przez nich samych, przez otoczenie i najbiższą rodzinę. To wstyd i hańba urodzić się dzieckiem okupanta. Taki kobiety taki związek oznaczał ostracyzm i zdradę kraju, dla jej dziecka odrzucenie i brak akceptacji. W krajach okupowanych było ich około 2mln, mimo to wiemy o nich niewiele. To dzieci Wehrmachtu.

Okres wojenny i powojenny należy do jednego z moich ulubionych w historii współczesnej. Wydawało mi się, że na ten temat wiem stosunkowo dużo. Myliłam się. Ebba D. Drolshagen-autorka książki „Dzieci Wehrmachtu” udowodnia, że historia wojenna kryje w sobie wiele tajemnic. Jedną z nich są dzieci Wehrmachtu.

Jej książka to jedna z niewielu pozycji na rynku, która porusza problem dzieci okupanta. To zagadnienie, które aktualne jest zawsze tam, gdzie toczy się wojna. Bo wojna to nie tylko broń, zabijanie i nienawiść. W każdym okupowanym kraju, owładniętym...

ewulac | 2013-09-09

Książka otwiera przed nami nieznaną, i ukrywaną prawdę... Dzieci okupantów. Autorka zebrała i opisała historie dzieci z związków niemieckich żołnierzy i ich partnerek z krajów okupowanych. Jak bardzo ten problem jest złożony trudno to pojąć. Z jednej strony mamy kobiety, które pokochały niemieckich żołnierzy, z drugiej samych żołnierzy, którzy często ukrywając swoją prawdziwą tożsamość obiecują kobietom miłość "po grób". I wreszcie dzieci, które po latach odkrywają, że ich prawdziwym ojcem jest żołnierz wehrmachtu, wróg ich narodu... Wydawać by się mogło, że takich historii jest tak wiele ile wojen bylo na świecie. A jednak nie do końca. Tytułowe dzieci wehrmachtu często nosiły w sobie brzemię winy za holokaust... Trudna książka, autorka podjęła próbę zrozumienia tych historii z każdej strony: żołnierzy, ich kochanek, rodzin z obojga stron, prób odszukania "prawdziwej rodziny". Polecam

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2013 rok

Współczuję tym ludziom bo mają niezbyt chlubną historię.

siobhan | 2015-03-06
aspis84 | 2015-02-06