Aikido. Sztuka walki dla dżentelemenów

Wydawnictwo: Sport i Turystyka
83-217-2699-2
sztuka walki, aikido,
sport
Jakub Lewek

Aikido jest to sztuka samoobrony wywodząca się z Japonii. Za jej twórcę uchodzi Moriheri Ueshiba (1883-1969). W rzeczywistości korzenie tej sztuki oraz doktryny filozoficznej jej towarzyszącej wywodzą się z dawniejszych systemów walki wręcz i dawniejszych systemów etyczno-religijnych występujących w Japonii na przestrzeni wieków. Jednak to mistrz Ueshiba był pierwszym kodyfikatorem i twórcą podstaw aikido.

Książka niniejsza opisuje tło dziejowe rozwoju sztuk walki w Japonii, przy okazji omawiając dość ciekawie historię tego kraju. Opisując genezę aikido, porównuje je z innymi sztukami walki współistniejącymi z nim - sumo i jujitsu. Przedstawiona jest też dokładnie biografia mistrza Ueshiby.

Oprócz omówienia aikido w książce znajdują się liczne informacje praktyczne - opisy treningów i ćwiczeń, ubiór, ceremoniał, zasady porządkowe oraz przegląd technik. Wzbogacają ją ilustracje i słownik terminów.

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=63609

książek: 2045

Dobra książka, ale tematy Aikido jest częścią, reszta to historia Feudalnej Japonii.

Sankossi | 2014-02-25
Matizz_2 | 2012-10-06