Szkodliwy szpital

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Cykl: Seria niefortunnych zdarzeń (tom 8)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Hostile Hospital
baudelaire, szpital

Po ucieczce z wrednej wioski WZS, ścigane listem gończym za rzekome morderstwo na Hrabim Olafie sieroty Baudelaire trafiają do sklepu Ostatnia Szansa. Niepewne schronienie znajdują wśród Wolontariuszy Zwalczania Schorzeń.

Arek | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Jak na powieść dla dzieci, ta jest trochę dziwna.
Dużo w niej wtrętów autora, które nagle zatrzymują akcję.
Ta toczy się wprawdzie szybko, ale większość wydarzeń nie mogłaby mieć miejsca.
Nie mogłaby ponieważ są opisane w sposób nielogiczny, żeby nie rzec niedorzeczny.

Ta krótka powieść może przerazić dzieci.
Nad rodzeństwem Baudelaire ciąży straszne fatum.
Nie tylko straciły rodziców w pożarze, który spalił ich dom, przez co tułają się z miejsca na miejsce. Dodajmy, każde następne miejsce jest gorsze.
Są ścigani przez bandę Hrabiego Olafa.
W gazecie Punctilio jest natomiast obwieszczone, że dzieci są mordercami.
Uciekają nie mając żadnej bliskiej osoby.
Tym razem trafiają do Szpitala Schnitzel.

Rodzeństwo Baudelaire jest, niewiarygodnie inteligentne jak na swój wiek, a także szlachetne i dzielne.

"Szkodliwy szpital" jest moim siódmym spotkaniem z "Serią Niefortunnych Zdarzeń".
Nie przeczytałem "Akademii Antypatii", nie było jej w bibliotece.

Seria przestaje wreszcie być schematyczna. Nie ma już przydziału rodzeństwa Baudelaire'ów do coraz to nowszych opiekunów przez pana Poe - pana Poe w zasadzie też nie ma, więc od teraz dzieci są skazane wyłącznie na siebie i tylko na sobie mogą polegać (choć tak było akurat zawsze).

To właśnie sprawia, że "Seria niefortunnych zdarzeń" może zacząć na nowo ciekawić, a nie nudzić przez powtarzający się scenariusz. A do tego to zaskakujące zakończenie, które tylko jeszcze zaostrza apetyt, by dowiedzieć się, co się stało potem...

"Dla Beatrycze - lato bez ciebie jest jak zima. Zima jest jeszcze zimniejsza".
FANTASTYCZNA! Nic dodać, nic ująć.

Beata | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: maj 2014

To była pierwsza część Serii Niefortunnych Zdarzeń, którą czytałam po polsku i na początku trudno mi było się przyzwyczaić do "Słoneczka" zamiast "Sunny", trojaczków "Bagiennych" zamiast "Quagmire", Esmeraldy Szpetnej i wielu wielu innych... Zastanawiałam się, jaki sens miało tłumaczenie jednych imion i nazwisk, a drugich pozostawionych w oryginale, ale nie wpadłam na żadne sensowne rozwiązanie. Prawdę mówiąc nie wpadłam na żadne w ogóle rozwiązanie. Nie wiem czy tłumacz miał w tym jakiś cel. Nie znam tłumacza, więc niestety nie mogę wpaść na miłą pogawędkę przy herbatce.

Luna | 2018-06-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2018

W "Szkodliwym Szpitalu" można poczuć nieco inny klimat w porównaniu do poprzednich części Serii. Jest coraz mroczniej i coraz bardziej niebezpiecznie. Rodzeństwo Baudelaire jest zdane na siebie i próbuje przetrwać wszelkie intrygi Hrabiego Olafa. Skończyły się żarty a zaczęło prawdziwe polowanie na Klausa, Wioletkę i Słoneczko (nadal nie mogę się przyzwyczaić do tej nazwy. Sunny brzmi niebo lepiej)

Daria | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Snicket, jak zwykle, bawi :) Jestem pełna podziwu dla pomysłowości tego człowieka. I pomału zaczynam się zastanawiać, co ja pocznę, jak tę serię skończę.

pandabetty | 2013-06-20

Zachwycałam się tą serią jako dziecko i zachwycam się nią nadal. Inteligentnie poprowadzona fabuła ze specyficznym poczuciem humoru. Uwielbiam.

Mamerkus | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Niewątpliwą zaletą "Szkodliwego szpitala" jest fakt, że skończyła się parada krewnych z kapelusza, a rozpoczął prawdziwy surwiwal dla sierot, kiedy to tracą z oczu Bagiennych i Hektora, i muszą uciekać przed całym światem, niesłusznie i co najmniej absurdalnie oskarżeni o morderstwo. Jest to istotny zwrot w SNZ i w głównej mierze decyduje o atrakcyjności "Szkodliwego szpitala". Do tego akcja stanowi w zasadzie kontynuację fabularną "Wrednej wioski".

Motto dnia - "Żadna wiadomość, to dobra wiadomość"

Najlepsze teksty - "Postanowiła zrobić karierę jako kaskaderka i na początek rzuciła się z ostatniego piętra"
- "Chyba dosyć już tego podgryzania"
- "Pożar się rozprzestrzenia, kto chce, może się ewakuować"

+ chyba najlepsze z dotychczasowych objawienie się hrabiego Olafa
+ przerażająca, długa akcja z próbą kranioektomii na Wioletce, czysty horror
+ kulminacyjna akcja i zaskakujące zakończenie
- nazwa Wolontariusze Zwalczania Schorzeń? coś tłumaczce tym razem nie wyszło, bo...

Shade | 2013-08-15
Przeczytana: 2011 rok

Nie wiem, czy autor opisuje tragedię "na siłę", ale momenty w tej książce sprawiają włąsnie takie wrażenie.
Ten tom przeczytałam tylko dlatego, że nie zostawiam nieprzeczytanej serii.

Noise | 2013-02-27

Bardzo fajna książka!!! Naprawdę warto przeczytać. :D Ale tak szczerze to robi się chyba coraz bardziej smutniejsza.