Rimbaud syn

Tłumaczenie: Wojciech Gilewski
Wydawnictwo: Czytelnik
Rimbaud le fils
jagarkar

"Rimbaud syn" to esej niezwykły. Jest to opowieść o XIX-wiecznym francuskim poecie Arthurze Rimbaudzie, wybitnym przedstawicielu symbolizmu, który poezję rozumiał jako akt tworzenia świata za pomocą słów, zaś tradycyjną logikę wiersza zastąpił swobodnym kojarzeniem zaskakujących obrazów. Opowieść spisana przez XX-wiecznego pisarza, który kilka epizodów z biografii swego bohatera relacjonuje nam, posługując się metodą i środkami jakby żywcem wziętymi z dzieła autora "Iluminacji". O życiu Rimbauda dowiadujemy się wiec tyle, ile odkryć się udaje wyobraźni Michona i jego pasji. Zaś intymna więź, która łączy malarza i jego modela, każe się wielokrotnie zastanawiać, gdzie przebiega granica między portretem cudzym i autoportretem.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2004

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

Aleksandra | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Niewiarygodne, jak przewrotny może być dobrze napisany esej. Michon niczego tak naprawdę nie opowiada. Tka raczej żywot niepokornego poety - komponuje go z drobnych impresji, z krytyki, która jest już prawie literacką fikcją, z autora i z czytelnika, z historii i zmyśleń, z luźnych skojarzeń, a wreszcie i ze wszystkich literatów świata, których Rimbaud porozstawiał po marginesach (lub upchnął gdzieś między wazony z piwoniami). Otóż trudno wyobrazić sobie lepszy hołd złożony artyście właśnie z mozaikowości słynącemu, wiecznie eksperymentującemu, za jedno mającego siebie i swoją poezję.

Aneszka | 2014-06-09

Książkę kupiłam przypadkiem za śmieszną cene dwóch złotych. Króciutka, przeczytana w półgodzinnej drodze tramwajem do domu. Esej skupia się na roli matki w życiu poety.

arttt92 | 2014-07-19
Goliardus | 2013-08-10